Trenčín – e zdravotníctvo, by príjem pacientov, ktorí sa budú spolupodieľať na financovaní zdravotných výkonov, nemali posudzovať lekári, ale zdravotné poisťovne. „Pre lekárov by to znamenalo obrovskú administratívu, pretože každý pacient musí doniesť daňové priznanie alebo príjmy za minulý rok. A to už nehovorím o tom, že je pod úroveň zdravotníckych pracovníkov, aby hodnotili príjem pacientov a inkasovali peniaze za výkony. Táto úloha by mala pripadnúť zdravotnej poisťovni, ktorá podľa odvodov vie, aký má pacient príjem. Na druhej strane sa mi zdá veľa, aby tretina všetkých známych chorôb bola hradená so spoluúčasťou pacienta. Ale o tom budeme ešte diskutovať počas prerokovávania zákona,“ povedala počas výjazdového rokovania výboru pre zdravotníctvo v Trenčianskom kraji. Ako ďalej dodala, príjem pacienta by sa pri určovaní výšky doplatku mal zohľadňovať, avšak diferencovane. Najnižšia zárobková skupina a osoby v hmotnej núdzi by ho platiť nemali vôbec, alebo až od určitej hranice. Po jej prekročení by pacientovi hradila všetky zdravotné výkony poisťovňa.
Podobný názor zdieľa aj podpredseda výboru Miroslav Chovanec: „Nemôžem sa stotožniť s návrhom podľa mzdových kritérií. Podľa môjho názoru to spôsobí neobyčajný chaos. Lekár predsa nie je na to, aby skúmal výšku príjmu pacienta.“
Zákony, ktoré ministerstvo zdravotníctva pripravilo do parlamentu, boli tiež predmetom diskusie členov výboru s lekármi a riaditeľmi nemocníc v Trenčianskom kraji. Najčastejšie pritom skloňovali zákon o poisťovniach a zdravotnom poistení, lekárov tiež zaujímal pripravovaný zákon o dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a novom úrade, ktorý by podľa neho mal byť zriadený. (vž)