Ilava – ntrum voľného času (v minulosti Dom pionierov) pripomenie okrúhle 30. narodeniny. Počas svojej existencie poznalo iba dvoch riaditeľov. Prvým až do roku 2000 bol Ondrej Lacko, ktorého vystriedala Mgr. Anna Bajzová.
Keď rozhodujú peniaze
„Od začiatku existencie sme mali väčšie priestorové možnosti. Zastúpené boli oddelenia kultúrnospoločenské, telovýchova a šport, veda a technika. Bohužiaľ, niektoré z krúžkov už z rôznych dôvodov neexistujú, pritom dosahovali veľmi pekné výsledky. Ešte na začiatku deväťdesiatych rokov sa mi podarilo nakúpiť stavebnice pre leteckých a plastových modelárov, s ktorými pracovali. Neskoršie poriadne zdraželi, takže krúžky zanikli. Podobný osud postihol i krúžok raketomodelársky, čierno-bielej fotografie, rybársky a elektrotechnický, ktorý vystriedali počítače. Veľkej obľube sa tešili spoločenské tance, ktoré sa nenásilne preorientovali na aerobic, moderný tanec, najmä break dance.
Externisti sú dnes
vzácnosťou
Ďalším dôvodom boli externisti, ktorí pracovali zadarmo aj vo svojom voľnom čase. Dnes si potrebuje každý finančne prilepšiť a práca zadarmo je neatraktívna. V súčasnosti v záujmových krúžkoch pracujú len naši zamestnanci. Za všetkých môžeme spomenúť raketového modelára Vladimíra Matochu z Dubnice, leteckého modelára Milana Gabču, akvaristu Gabriela Mužíka, fotografa Janka Kminiaka, programátorov Romana Teichera, Ivana Sprušanského, Antona Paulena, rádioamatéra Jaroslava Živčica a poľovníka Milana Pagáča. Najviac detí mal astronomický krúžok pod vedením A. Kebluškovej a zaujímavý bol aj rybársky pod vedením Júliusa Čepelu. V najproduktívnejších rokoch fungovalo 31 záujmových útvarov, dnes ich máme 21. Zaujímavý je poľovnícky krúžok, ktorý 13 rokov viedol Milan Pagáč. Z množstva absolventov vychoval nasledovníkov, z ktorých je viacero poľovníkov a jeden z nich dodnes krúžok vedie,“ spomína na roky nedávno minulé súčasná riaditeľka Mgr. Anna Bajzová.
Nové šance
Doba pokročila a v CVČ sa museli poobzerať po nových aktivitách. „Zapojili sme sa do Infoveku, odkiaľ sa nám podarilo získať šesť počítačov. Od nasledujúceho školského roku v rámci spolupráce s Národným úradom práce v Ilave chceme pomáhať nezamestnaným pri vyhľadávaní miest cez internet, poskytneme možnosť písať žiadosti, životopisy apod. Najviac budú využité v krúžkoch programovania. Som veľmi rada, že mesto nám pridelilo ďalšie dve miestnosti, kde sídlila bývalá matrika. Je to najkrajší darček, ktorý môžeme k narodeninám dostať.“
Po roku 1994, keď hrozil všeobecne zánik z nedostatku financií, dostala práca nový rozmer. Bratislavská Iuventa otvorila brány pre ich pracovníkov, ktorí mohli získať nové odbornosti. „Využili sme to aj my. Evka Vavríková absolvovala drotársky kurz, kurz modelovania z hliny a nakoniec sa dala i na paličkovanie. V roku 2000 sme urobili prieskum medzi deťmi a rodičmi. Výsledok bol zaujímavý. Klesol záujem o spoločenské tance a programovanie, naopak záujem bol o moderný tanec a počítače. Všetci chceli viac súťaží a lepšie vybavenie. Našim zámerom je stále byť aktuálni a nemôžeme stagnovať a zaspať na vavrínoch. Neustále musíme sledovať záujem a podľa toho každoročne reagujeme rôznorodosťou krúžkov.“
Pomohla náhoda
„Kedysi, ešte v roku 1980, sme sídlili v starej, pomerne vlhkej budove, kde sme mali vyradený nábytok, jednoducho žiadna sláva. Vtedy k nám pri príležitosti pionierskej ligy zavítala známa športová reportérka Mária Zavarská. Zaskočila nás vetou, „veď vy tu máte také priestory, ako sú v Malackách v pivniciach. Práve táto veta ma inšpirovala, požiadali sme mesto o pomoc a všetko sa razom zlepšilo.
Spisovatelia na návštevách
Keď sa naskytla príležitosť, pripravovali sme pre deti spolu s knižnicou stretnutia s významnými ľuďmi. Zavítali k nám významní slovenskí spisovatelia Vojtech Mihálik, Nora Baráthová, Rudolf Dobiáš, Milan Húževka.
Hudba a šport
Veľkou udalosťou býval známy beh o Štít mesta Ilava či známe pionierske ligy. Dnes na ne nadväzujú iné aktivity poriadané v rámci OR SAŠŠ. O športové podujatia sa delíme s kolegami z Dubnice a Novej Dubnice podľa podmienok. V cezpoľnom behu a atletike výborne spolupracujeme s oddielom TJ Spartak Dubnica.
Keď kapela zanikne
Najznámejším a najatraktívnejším podujatím býval tradičný Husľový kľúč, ktorý sme najskôr poriadali iba pre ilavské deti, no neskôr sa pridávali deti z Ladiec, Pruského či Košece. Výborná spolupráca bola s už neexistujúcou skupinou Univerzál, ktorá bezplatne s deťmi nacvičovala jednotlivé skladby vždy od februára do júna, aby deti potom mohli zaspievať po jednej ľudovej a jednej tanečnej piesni. Jednou z víťaziek bola Janka Daňová, ktorá dnes vystupuje v bratislavskom divadle Astorka. Bohužiaľ, so zánikom skupiny, zanikla aj súťaž. Deti bez súťaže neostali a k MDD sme vymysleli maxiplayback show.
Ilavské centrum voľného času prichýlilo v tomto roku v rámci pravidelnej činnosti 274 detí, kde nepoznajú termín nuda. V porovnaní s minulosťou je práca ťažšia, ale zaujímavejšia. Kedysi stačili zabehnuté koľaje a stály zdroj financií. Dnes hľadáme cestičky ako deti a verejnosť zaujať. Chceme byť stále lepší a vynaliezavejší.“ (jš)