Považská Bystrica – Na poslednom mestskom zastupiteľstve boli poslanci oboznámení s listom konateľa Klubu Strážov Mgr. Juraja Smatanu, ktorí adresovali poslancovi Ing. Vladimírovi Bačíkovi. Okrem iného sa v ňom píše: „Dovoľujeme si Vám i ostatným poslancom navrhnúť, aby ste do rozpočtu zaradili položku „zakúpenie a nainštalovanie elektronického hlasovacieho zariadenia, známeho z činnosti NR SR. Eviduje prítomnosť poslancov, zaznamenanie menovitého hlasovania a výpis výsledkov, ktoré je možné neskôr vyhľadať a ich rýchle zverejnenie na webe. Sme presvedčení, že zavedenie tohto systému by zvýšilo transparentnosť rozhodovacích procesov a priblížilo ich občanom, ale aj zjednodušilo časť poslaneckej práce. Občianske združenie získalo grant, z ktorého môžeme na tento účel mestu poskytnúť 20 tisíc Sk, asi desatinu nákladov na hlasovacie zariadenie. V prípade, ak zastupiteľstvo ponuku nevyužije a systém nekúpi, tieto a ďalšie prostriedky využijeme na organizáciu a propagáciu verejnej zbierky Hlasovacie zariadenie pre Považskú Bystricu.“
Názory poslancov v nasledujúcej diskusii boli rôzne, ale väčšinou dávali najavo svoj nesúhlas. Pavol Jurčík sa spýtal, kto to vlastne Juraj Smatana je a potom dodal, že potrebnejšie je doriešiť situáciu na autobusových zastávkach. František Matušík apeloval, aby sa nezabúdalo na školstvo a šport, kde sú financie potrebnejšie, pretože štát tieto starosti hodil na plecia samospráv. V období, keď rozpočet bojuje s rôznymi problémami, navrhol, aby sa návrh o hlasovacom zariadení odložil. Marián Papšo sa podľa svojich slov „necíti taký starý, aby nedokázal pri hlasovaní zdvihnúť ruku.“ Podľa Jaroslava Ševčíka, ktorý sa do diskusie prihlásil ako občan, by malo zariadenie v hodnote asi polmilióna korún veľký význam. Návrh 300 000 korún od Jozefa Bačíka poslanci väčšinou hlasov neprijali, pričom zrátanie výsledkov voľným okom trvalo aj bez použitia drahého systému iba niekoľko sekúnd.
K tejto téme sa vrátil vo vystúpení aj hosť, primátor družobného Rožnova RNDr. Václav Mikušek. „Keďže naše mestá ležia blízko seba, hoci nás delí hranica, problémy máme približne rovnaké. Ani s nami, ani s vami sa štát nemazlí. Hlasovacie zariadenie bolo témou rokovaní aj u nás pred rokom, ale nakoniec sme ho kúpili a už sme si naň zvykli. Tu by som ho možno považoval za zbytočné, pretože až na jeden prípad bolo hlasovanie jednoznačné. Vidím, že máte spoločný záujem pracovať v prospech mesta, i keď v diskusii sa objavili rôznorodé názory.“
Nové hlasovacie zariadenie zatiaľ v Považskej Bystrici nebude. Pri 23 poslancoch nie je zratúvanie hlasov veľkým problémom. Navrhovateľom ide skôr o to, aby bolo jasné, kto za čo hlasuje a čo povie. Ľudia by sa prostredníctvom webu dozvedeli, kto za čo hlasoval a „do mozgu“ by si ukladali informácie o svojich poslancoch, ktoré by potom využili pri voľbách. Lenže stačí prísť na zastupiteľstvo a vidno, koľko ľudí sa ho zúčastňuje. Hoci je verejné, na poslednom sa okrem zástupcov médií a hostí z Rožnova zúčastnili až šiesti (!) občania, z toho dvaja prišli kvôli svojej žiadosti. (jš)