taví strednú školu, kde sa dá získať maturita a je dobrým odrazovým mostíkom pre štúdium na vysoké školy. Horšie je, ak to nevyjde a samotné maturitné vysvedčenie sa budúcemu zamestnávateľovi nepáči. O dubnickom gymnáziu idú dobré chýry, a tak sme oslovili riaditeľku Mgr. Andreu Vančovú.
Ako by ste charakterizovali vašu školu?
Gymnázium v Dubnici nad Váhom je stredná všeobecnovzdelávacia škola poskytujúca úplné stredoškolské vzdelanie. Vyučovanie v osemročnom i štvorročnom štúdiu prebieha podľa alternatívneho učebného plánu, pričom osemročné štúdium je zamerané na cudzie jazyky - anglický a nemecký. Poskytujeme širokospektrálne vzdelanie s možnosťou individuálnej diferenciácie štúdia a získania základných zručností v podnikateľskej činnosti, vo výkone niektorých administratívnych prác ako aj v iných teoretických a praktických činnostiach prostredníctvom rôznych projektov a programov realizovaných v škole.
V čom spočíva výhoda alternatívneho učebného plánu?
Alternatívny učebný plán umožňuje kvalitnejšiu prípravu žiakov na maturitné skúšky a prijímacie skúšky na vysoké školy. Žiaci majú v maturitnom ročníku (v oktáve a vo štvrtom ročníku štvorročného štúdia) popri 14 hodinách povinných predmetov (slovenský jazyk, cudzie jazyky, informatika a telesná výchova) možnosť výberu 16 hodín týždenne podľa záujmu a individuálnych potrieb. Vybrať si možno aj z psychológie, práva, elektroniky, ekonomiky alebo literárno-vedného seminára. Na semináre pozývame ľudí z praxe, čo je prínosom. Pre jednoduchú interpretáciu, študent, ktorý sa rozhodne ísť na právo, si zvolí v poslednom ročníku inú skladbu predmetov ako ten, ktorý ide na techniku, či na medicínu. Na študentov to samozrejme kladie vyššie nároky na mieru zodpovednosti, pretože sa musia rozhodnúť, aká je ich priorita a profesijná orientácia. O úspešnosti našich absolventov svedčí to, že až 95 percent je prijatých na vysoké školy, čo je oproti situácii pred niekoľkými rokmi nárast takmer o desať percent.
Poskytuje škola pre študentov programy mimo vyučovania?
Naša škola už niekoľko rokov spolupracuje s organizáciou Junior Achievement Slovensko. V rámci jej programov majú žiaci možnosť absolvovať nepovinný predmet Aplikovaná ekonómia, kde v rámci študentskej spoločnosti získavajú poznatky z podnikateľskej praxe. Pre našich najmenších žiakov sú pripravené Základy podnikania a pre tých, ktorí sa nevedia odtrhnúť od internetu, Investland, Manažment osobných financií. Absolútnym hitom tohto roka je Podnikanie v cestovnom ruchu, kde žiaci robia projekt vlastnej cestovnej kancelárie a snažia sa zmapovať okolie mesta aj so službami a ponúknuť našu lokalitu partnerským „firmám“.
Projektov, ktoré škola ponúka, je samozrejme oveľa viac napríklad Odysea mysle pre osemročné triedy, kde sa rozvíja tvorivosť a samostatnosť žiakov. Pochváliť sa môžeme víťazstvom našich študentov na celoslovenskej súťaži. Ďalej je tu debatný klub, ktorého cieľom je formou akademickej debaty viesť žiakov – záujemcov k zručnostiam v komunikácií a ešte mnoho iných, kde sa žiaci môžu realizovať.
Bez kvalitných informačno – komunikačných technológií by to však asi nešlo?
Od roku 1996 pracujeme na projekte „Koncepcia rozvoja informatiky na Gymnáziu v Dubnici nad Váhom“ a sme zapojení do projektu Infovek. Momentálne máme tri učebne s počítačmi pre informatiku, pričom jednu z nich využívajú žiaci školy i v mimovyučovacom čase na projekty, seminárne práce, krúžky apod. V spolupráci s občianskym združením Progresívna škola, za pomoci rodičov a sponzorov sa nám darí dopĺňať a obnovovať technikou tieto učebne. Zároveň kompletizujeme multifunkčnú učebňu, ktorá sa bude využívať vo vyučovaní ako i v lektorskej práci pri vzdelávaní učiteľov v regióne.
Koľko nových študentov si zasadne do lavíc v nasledujúcom školskom roku?
V školskom roku 2004/2005 budeme prijímať 90 žiakov na štvorročné štúdium a 26 žiakov na osemročné štúdium. Záujemcov z radov žiakov ako aj ich rodičov chceme pozvať na Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční 11. decembra, kde sa dozvedia viac informácií.