ej lýry v poľskom Rybniku, sa Dychovej hudbe základnej umeleckej školy v Považskej Bystrici podaril ďalší parádny kúsok. Z Ostravy, kde sa 17. – 19. októbra uskutočnila XI. medzinárodná súťaž dychových orchestrov Ostrava 2003, si priviezli Zlaté pásmo. „Po Poľsku, kde sme získali doteraz najvyššie ocenenie, sme sa hneď začali pripravovať. Keď sme prijímali ponuku na súťaž, zvažovali sme pre i proti, lebo sme cítili veľkú morálnu zodpovednosť. Tu už nešlo iba o školu, ale o reprezentáciu mesta a Slovenska. Na súťaži vystupovali špičkové české orchestre minimálne so 70 členmi, kým my ich máme iba 45, pretože práve toľko ľudí sa zmestí do autobusu. Poznať to najmä na zvukovej intenzite, čo je jedno z desiatich bodovaných kritérií. Hoci sa na poslednú chvíľu odhlásili orchestre z Izraela, Srbska a Čiernej Hory a Poľska, úroveň bola vysoká. Súťažilo sa vo vyššej a najvyššej kategórii. My sme spolu s Rakúšanmi boli vo vyššej kategórii medzi 15 orchestrami prevažne z českých základných umeleckých škôl. V najvyššej kategórii vystupovali takmer profesionálne orchestre z konzervatórií z Ostravy, Brna a Příbora, ktoré podali špičkové európske výkony, čo dalo veľa mladým z nášho orchestra.
S účinkovaním môžem byť spokojný, pretože sme boli ocenení Zlatým pásmom, pričom k Zlatému pásmu s pochvalou chýbalo iba šesť bodov,“ povedal dirigent a riaditeľ školy v jednej osobe Mgr. Michal Bróska.
Dychovka vsadila na osvedčený repertoár so šiestimi náročnými skladbami od Ikova Kopáčika, Adama Hudeca, kde perfektný výkon odviedla sólistka Veronika Maková. Za zvládnutie povinnej skladby, na ktorú mali iba necelé dve mesiace, ich osobne pochválil autor skladby Jaroslav Zeman. „K úspechu prispeli aj stará známa West Side Story a El Cumbanjero, kde poslucháčov i porotu nadchli hráči na bicie skvelým entrée. Dostali sme ponuky na vystúpenia v Ostrave, Mariánskych Lázniach, na Kmochov Kolín a do Jeseníkov. Zatiaľ máme potvrdenú začiatkom júna účasť na festivalovej paráde vo Viedni,“ pochválil dychovku M. Bróska a dodal. „Súťaž potvrdila vysokú úroveň umeleckých škôl v Čechách. Na Slovensku sa máme tiež čím pochváliť, ale máme strach, aby v súvislosti s novým zákonom nedošlo k ich likvidácii, pretože množstvo mladých ľudí by prišlo o možnosť umeleckého rastu.“ (jš)