Horlivý misionár – rekatolizátor
(KVIDO PÉRY: 1744-1794)
Z pruštianskeho kláštora na východné Slovensko do Šebeša preložili ho r. 1774. Tu bol najprv kazateľom vo filiálnych kostoloch, od roku 1777 bol vymenovaný za hlavného misionára.
Misionárska činnosť tamojších františkánov sa začala ešte dve desaťročia predtým (1757), keď šľachtic Ladislav Dubovaj založil v kláštore fundáciu, aby sa jeden z pátrov venoval sústavne ako misionár „na obracanie luteránov späť do katolíckej Cirkvi“. Prvým z nich bol K. Krajčinovský, druhým D. Mokoš, tretím K. Péry (Františkáni v slovenskej literatúre. 1979).
Kázavali v obciach, kde bolo mnoho nekatolíkov, dávali tam duchovné cvičenia, vyučovali katechizmus a pre mládež držali osobitné naučenia. Boli tak prípady, že sa celé obce naraz vracali do katolíckej Cirkvi. Šariš, Zemplín, Spiš a iné regióny až na poľskej strane boli napospol pokatolíčtené. Za panovania cisára Jozefa II. (1780-90), syna Márie Terézie, bola však roku 1788 misionárska činnosť zakázaná. Kvido Péry pôsobil potom ako kaplán vo Vecheci a cez Šebeš odišiel do Prešova, kde zomrel na vodnatieľku. Kláštorný záznam hovorí o ňom ako o horlivom misionárovi.
Rodák z Trubína do rehole vstúpil roku 1761 v Hlohovci, teológiu študoval v košickom kláštore, za kňaza ho vysvätili roku 1769. Pastoračnú činnosť začal vo východniarskom Stropkove ako kazateľ a kveštár a v týchže funkciách účinkoval aj na strednom Považí – pod Vršatcom (1770-74).
V kláštorných archiváliách v Šebeši sú podrobné záznamy o misionárskom pôsobení pátrov. Sústavnejšie ich spisoval práve Péry: Protocolum missionaristicum...anno 1782...per Patrem Quidonem Péry... Správy o ľudových misiách sú ale aj v iných písomnostiach z dejín rekatolizácie východného Slovenska.
„Nepochybne Kvido Péry mal spísané aj svoje slovenské kázne, ako to vtedy bolo pravidlom“ (V. J. Gajdoš), naporúdzi je však iba jedna z nich, ktorú predniesol v šebešskom kláštore roku 1782 na sviatok Mena P. Márie, patrónky tamojšieho kostola. Publikácia, o ktorú sa pri mapovaní františkánskych literárnych diel s pruštianskou čiastkou opierame, zaraďuje ho medzi popredných slovenských františkánov. (nyi)
(Pokračovanie)