Považská Bystrica – Kardiovaskulárne choroby sa vo svete podieľajú väčšou polovicou na úmrtiach a ďaleko za sebou nechávajú rakovinu, AIDS či ďalšie choroby. Ani Slovensko nie je výnimkou, skôr naopak, pretože podľa údajov spred dvoch rokov, na ich následky umiera ročne najviac ľudí. „Ide o tzv. plazivé ochorenia, ktoré neútočia priamo, ale postupne rokmi nahlodávajú ľudský organizmus, ktorý nemusí pociťovať problémy, no potom väčšinou býva neskoro. Najúčinnejším bojom je včasná prevencia, ktorá dokáže ochorenie pribrzdiť až zastaviť. Na Slovensku od roku 1993 funguje program Svetovej zdravotníckej organizácie „CINDI“, ktorý údaje získané rôznymi meraniami spracuje pomocou softvéru „Test zdravého srdca“. Merania robia aj pracovníci našej Poradne zdravia pri Štátnom zdravotnom ústave (ŠZÚ) v Považskej Bystrici, ktorá funguje už štvrtý rok,“ hovorí MUDr. Daniela Hlušková.
Pri príležitosti Dňa zdravia pracovníčky ŠZÚ merali záujemcom hladinu celkového cholesterolu metódou suchej chémie, tlak krvi, určovali, aká časť telesnej hmotnosti je tvorená tukom a aktívnym i pasívnym fajčiarom pomocou Smokelizéra merali množstvo CO a karboxyhemoglobínu vo výdychu. „Meraní sa zúčastnilo 94 ľudí vo veku od 15 do 70 rokov, z toho dve tretiny tvorili ženy. Výsledky neboli potešujúce. Celkový cholesterol malo zvýšených až 53 percent, hraničnú hodnotu dosiahlo 15 percent vyšetrených. Rekordérovi sme namerali hodnotu 7,86, pričom hranica je 5,0. Zvýšené množstvo tuku malo 40 percent a hraničné hodnoty dosahovalo 11 percent vyšetrených. Pri meraniach treba brať do úvahy najmä pomer celkového cholesterolu k tzv. dobrému, ktorý by nemal presiahnuť hodnotu 4. Najmenej alarmujúce boli merania tlaku krvi, pretože iba 7 percent so zvýšeným tlakom má na svedomí veková kategória, pretože dve tretiny nemali ešte štyridsať rokov a s tlakom problémy nemajú. Viac než polovica z vyšetrených fajčiarov mala namerané vyššie hodnoty CO vo výdychu, zvýšené hodnoty boli zistené aj u pasívnych resp, príležitostných nefajčiarov. Zarážajúce je, že žiačka siedmej triedy mala hodnoty ako dlhodobý fajčiar, aj keď nefajčí, lenže obaja rodičia sú „tuhí fajčiari,“ informovala o neradostných výsledkoch meraní MUDr. Hlušková.
Poradňu zdravia môže navštíviť každý, kto má záujem vždy v priestoroch ŠZÚ od utorka do štvrtka. „Pracujeme však aj v teréne a na požiadanie chodíme vyšetrovať pracovníkov do podnikov či žiakov do škôl všetkých stupňov, kde každému na základe nameraných hodnôt odporučíme prípadnú úpravu životného štýlu a v horších prípadoch odporučíme k odbornému lekárovi,“ dozvedáme sa ďalej.
Ľudia však pristupujú k lekárom nedôverčivo, pretože takmer za všetko sa platí. „ Keďže sme štátna rozpočtová organizácia, náklady na poradenskú činnosť sú hradené zo štátneho rozpočtu a za vyšetrenie sa u nás neplatí,“ potešila prípadných záujemcov riaditeľka ŠZÚ MUDr. Viera Sirotná.
Stojí za to zamyslieť sa nad svojimi návykmi. Dostatočný pitný režim, správne a zdravé stravovanie, pohyb na čerstvom vzduchu a odbúranie stresu sú najlepším liekom v boji proti zákernej ateroskleróze, čo sa dá dokázať, len treba mať pevnú vôľu. (jš)