Ústavný súd už vyniesol verdikt k novembrovému zákazu počas rokovania považskobystrického mestského zastupiteľstva Košice/Považská Bystrica – Kauza zákazu fotografovania, na ktorej sa zhodla prevažná väčšina poslancov počas rokovania 28. novembra, sa skončila. Konečný verdikt vyniesol minulý týždeň Ústavný súd SR. Postup poslancov, ktorí znemožnili Ing. Jaroslavovi Ševčíkovi fotografovať ich pri verejnom hlasovaní, nemá podľa Ústavného súdu oporu v ústave, ani v žiadnom zákone a navyše nebol legitímny. Svojím rozhodnutím tak vyhovel J. Ševčíkovi, ktorý podal sťažnosť, pretože počas rokovania mestského zastupiteľstva nemohol vyhotoviť fotografický záznam z hlasovania poslancov o predaji mestských pozemkov. Primátor mesta Ľuboš Lackovič na jeho sťažnosť namietal, že zastupiteľstvo neporušilo právo, pretože nerozhodlo oficiálnym uznesením. „Nedal som hlasovať, iba som nechal zdvihnutím ruky poslancov vyjadriť názor, či ich fotografovanie vyrušuje. Podobný postup je napríklad aj vtedy, keď sa ich pýtam, či chcú prestávku,“ tvrdí.
Ústavný súd bol však iného názoru. Jeho predseda Ján Mazák považuje postup považskobystrických poslancov za raritný. V zdôvodnení nálezu uviedol, že zasadnutie mestského zastupiteľstva ako orgánu samosprávy sa riadi princípom verejnosti, čo znamená povinnosť strpieť prítomnosť hoci anonymných osôb na všetkých úkonoch, ktoré predchádzajú rozhodnutiam samosprávneho orgánu. „Každý má možnosť získať informáciu o tom, ako orgány samosprávy konajú, rozhodujú a inak fungujú. Obmedziť tieto pôsobenie tohto princípu možno len vo verejnom záujem a nevyhnutnom rozsahu. Keďže zastupiteľstvo bolo verejné, mal som podľa ústavného súdu právo bez toho, aby som uvádzal akékoľvek dôvody zdôvodňujúce informáciu, ktorú chcem získať, ale aj spôsob zadováženia. Právo na vyhotovenie fotografie považujem, ako aj ústavný súd, za súčasť zásadného práva na informácie,“ skonštatoval po návrate z Košíc, kde sa o kauze rozhodovalo, J. Ševčík a dodáva: „Aj keď som bol od začiatku presvedčený, že právo je na mojej strane, pri slovách predsedu J. Mazáka sa mi uľavilo. Je to výborná psychologická vzpruha nielen pre mňa, ale aj pre mojich priateľov, ktorí mi v tomto procese pomáhali a držali palce. Zároveň si myslím, že je to tiež veľká satisfakcia pre tých siedmich poslancov, ktorí sa nebáli zdvihnúť ruku proti zákazu fotografovania.“
V jednom bode ústavný súd J. Ševčíkovi nevyhovel, a to vo finančnej náhrade. Určil len sumu za súdne trovy vo výške 36 925 korún, ktoré musí zaplatiť mesto. „Čo sa týka mňa a môjho odškodnenia, môžem sa spoliehať len na sľub pána primátora, ktorý mi dal, že ak súd uzná moje nároky za oprávnené, že je ochotný zaplatiť mi zo svojich peňazí dvetisíc korún. Mala by to byť symbolická suma, ktorú hodlám venovať na nákup hlasovacieho zariadenia pre MsZ,“ hovorí. (vž)