, rovnako ako vo všetkých obciach na Slovensku, používalo najmä drevo a slama. Oba materiály sú ľahko horľavé, a tak niet divu, že ničivé požiare v nich nachádzali živnú pôdu. Prvá písomná zmienka o obci je už z 15. storočia, no až do devätnásteho obecná kronika žiadne požiare nespomína. Je v nej zachytený až v roku 1868. Ohnivý živel zúril takou silou, že zničil takmer celú obec. Zostali iba tri domy. Vyžiadal si aj jeden ľudský život. O štyri roky sa museli obyvatelia brániť pred ďalším požiarom. Vznikol od drevenej triesky. Našťastie tentoraz nebol taký hrozný, zhorelo len šesť domov.
Tieto katastrofy prispeli k tomu, že v Stupnom vznikol dobrovoľný hasičský zbor. Jeho vznik sa oficiálne datuje do roku 1934. Hasiacu techniku však mali už predtým. Ručná striekačka značky Kobler bola zakúpená zo zbierky, ktorú občania zorganizovali v roku 1927 a prispel im na ňu aj urbár. Tento pomocník hasičov je stále funkčný a v súčasnosti je umiestnený pred obecným úradom. Výborným pomocníkom sa im od roku 1947 stala motorová striekačka DS 16. Stupňania sa o svoj inventár starajú dobre. Veď aj motorová striekačka, pravda už po generálnej oprave, je stále akcieschopná a je vo výzbroji doposiaľ. Neskôr dostali hasiči novú požiarnu zbrojnicu a nákladné auto, ktoré slúžilo na prevoz striekačky k požiarom. Aj ďalšie auto RN, ktoré dostali v roku 1955, je stále funkčné. Je vybavené čerpadlom, čo značne uľahčilo práce pri hasení. Súčasťou výbavy DHZ je aj Avia 31 so striekačkou PPS 12, ktorú dostali v roku 1990. No ani akákoľvek dobrá pripravenosť nedokáže zabrániť úmyselným požiarom, aký bol napríklad v roku 1992, ktorému padli za obeť štyri hospodárske budovy.
Stupnianski hasiči mali v okolitých obciach veľmi dobré meno, pretože neraz dokázali prísť do susednej obce k požiaru skôr ako domáci. Ich dobrú pripravenosť potvrdzuje i skutočnosť, že v roku 1969 sa ako prví v okrese prebojovali do prvého národného kola súťaže požiarnych družstiev v Martine, kde sa umiestnili na štvrtej priečke. Úspešní boli aj v ďalších súťažiach. Zásluhu na tom mali tiež velitelia dobrovoľného hasičského zboru, ktorí dokázali svoje družstvo vždy dobre pripraviť. Od založenia sa ich na tomto poste vystriedalo viacero. V súčasnosti je predsedom Peter Krajčoviech, veliteľom Miloš Hucan. Uznanie si zaslúžia aj strojníci Michal Pleško a Milan Balej, ktorí zverenú techniku stále udržiavali v poriadku.
Hasiči mali na dedinách vždy osobité postavenie. Nielen preto, lebo chránili majetok spoluobčanov, ale ich zásluhou sa rozvíjal aj spoločenský život. Výnimkou nie sú ani v Stupnom. Okrem preventívnej a represívnej činnosti a účasti na súťažiach, sa stále podieľajú na organizovaní kultúrnych podujatí, či už tanečných zábav, maškarných plesov, divadelných hier...