Dubnica nad Váhom – Tri dni žilo mesto tancom a spevom. Pričinilo sa o to takmer deväťsto folklóristov zo Slovenska, Česka, Chorvátska a Ruska, ktorí sa zúčastnili jubilejného desiateho Dubnického folklórneho festivalu a zároveň aj osláv 810. výročia prvej písomnej zmienky o Dubnici nad Váhom.
Prvý festivalový deň začal vystúpením dychovej hudby Nemšovanka pred OS ABC. Jej melódie navodili správnu atmosféru ďalším účinkujúcim. Detské súbory z Hornej Súče, Novej Dubnice, Trenčina, Selca, Myjavy i Dubnice nad Váhom dokázali, že ľudové tradície si nachádzajú svoje miesto aj u najmladšej generácie. Hoci ich programy sledovalo mnoho divákov, najväčšiu pozornosť azda pútal folklórnych sprievod všetkých zúčastnených, ktorý cez mesto prechádzal v sobotu v dopoludňajších hodinách. Diváci lemovali cestu najmä pri D-klube. Ani nie kvôli tomu, že práve v týchto miestach bol jarmok, lebo stánky boli väčšinou počas sprievodu bez kupujúcich. Odtiaľto to mali totiž najbližšie pred ABC, kde sa každý súbor prezentoval jedným tancom. Spevu však bolo dosť aj bez toho. Sprievod sa podchvíľou zastavil, pretože súbory sa chceli predstaviť v najlepšom svetle. Povzbudzovali ich k tomu aj diváci, z ktorých nejednému nohy podupkávali v takte alebo si pospevovali súčasne s folklóristami. „Myslím si, že dubnický festival je veľmi peknou tradíciou. Pôjdem sa pozrieť aj na iné miesta. No veľa toho asi nestihnem, pretože deti si budú chcieť aj oddýchnuť. Veľmi sa mi páčia umelecké remeslá. Najviac drotári, synovi zas rezbári. Možno by bolo dobré, keby bolo menej stánkov a viac remeselníkov. Ich výrobky sú skutočne obdivuhodné,“ hovorí Michala Kocmanová, ktorá stála medzi divákmi aj so svojimi dvomi deťmi. Podobný názor zdieľali viacerí návštevníci festivalu. Každému sa však vyhovieť nedá, pretože hodne bolo aj takých, ktorí si bohatý výber tovaru na jarmoku pochvaľovali.
Sobotňajší folklórny maratón pokračoval aj v popoludňajších hodinách. Sedem kolektívov malo pred sebou dôležité vystúpenia v MsDK. V jeho priestoroch sa konala súťaž o cenu Mikuláša Senku, ktorý bol dlhoročným vedúcim dubnického folklórneho súboru Vršatec. Počas jeho pôsobenia dosiahli Vršatčania nejeden domáci i medzinárodný úspech. Tento rok sa o cenu uchádzali súbory z Kšinnej, Fačkova, Lubinej, Poluvsia, Pobedimu, Špačiniec a Šuňavy. Ich vystúpenia pozorne sledovala porota, ktorá mala veľmi ťažkú úlohu. Každý súťažiaci sa snažil podať čo najlepší výkon, ale víťaz mohol byť iba jeden. A tak všetci netrpezlivo čakali na večerné vyhlásenie súťaže. Najväčšia radosť napokon zavládla vo folklórnej skupine Lubená z Poluvsia. Celovečerný program súboru Zemplín nemusela sledovať len z hľadiska, ale právo víťaza jej umožnilo predstaviť sa Dubničanom aj počas večerného programu v MsDK.
Folklórny festival pokračoval aj v nedeľu. Jeho zavŕšením bol galaprogram, ktorého sa zúčastnili všetci účinkujúci. Tým však veselá nálada v meste neskončila. Pokračovala ďalej, či už pri vystúpení Sedmerovanky, ruského folklórneho súboru alebo počas tanečnej zábave v parku.
Tri dni folklóru v Dubnici nad Váhom sa skončili. „Som rád, že niekoľkomesačná práca nevyšla nazmar a podarilo sa nám zvládnuť organizáciu tohto náročného podujatia. Vo veľmi dobrom svetle sa ukázali i súbory, ktoré patria medzi najlepšie vo svojich regiónoch. Verím, že spokojní boli aj návštevníci množstva podujatí, ktoré boli súčasťou festivalu i mestských osláv, ktorými sme si pripomenuli 810. výročie prvej písomnej zmienky,“ urobil bodku za desiatym ročníkom riaditeľ festivalu Mgr. Viliam Sedlár. (vž)