Považská Bystrica – V posledných dvoch rokoch sa začali množiť podvody. Nejde len o uzatváranie rôznych zmlúv, ktoré žiadateľ podpisuje už s vedomím, že ich nebude splácať, alebo o falošných vodároch. Podvodníci sú čoraz rafinovanejší. Prípady, ktoré sa prednedávnom stali v Považskej Bystrici, tomu len nasvedčujú.
Starej žene na sídlisku Stred zazvonil telefón. Hlas v ňom sa predstavil ako jej vnuk a požiadal ju o pôžičku na kúpu auta. „Prečo by som nepomohla vnúčaťu?“ a išla do sporiteľne vybrať požadovaných päťdesiattisíc korún. Ako sa s údajným vnukom dohodla počas druhého telefonátu, peniaze odovzdala chlapíkovi, ktorý ju čakal pred sporiteľňou. Večer zavolala vnukovi: „Tie peniaze som ti poslala.“ Ten zostal prekvapený. Nielenže o kúpe auta momentálne ani neuvažoval, pretože bol chorý, ale s babkou sa v ten deň ani nerozprával.
O niekoľko dní sa opakoval podobný prípad. Opäť išlo o starú pani na Strede. Suverénne oslovenie „Ahoj, Irenka,“ dotyčnej vnuklo dojem, že je to bývalý kolega. Ešte sa spýtala: „To si ty, Janko?“. Mužova odpoveď bola kladná. Požiadal ju o pomoc. Vraj súrne potrebuje stotisíc na kúpu auta. Aj táto pani bola ochotná pomôcť, a tak išla vybrať peniaze.
Keď sa vracala domov, pri vchode jej domu ju oslovil neznámy muž. Podal jej mobilný telefón, v ktorom sa ozval už známy hlas z predchádzajúceho telefonátu. Požiadal ju, aby peniaze odovzdala čakajúcemu mužovi. Tentoraz bola pani opatrnejšia. Pozvala neznámeho do svojho bytu a najprv sa spýtala na opis známeho. Keďže sa zhodoval, uverila, že skutočne ide o bývalého kolegu a peniaze mu dala. Nasledoval ešte jeden telefonát od neznámeho, ktorý si overoval, či peniaze odovzdala. Zároveň prisľúbil, že jej ich vráti do určitého termínu. Nakoľko ich nevracal, zavolala bývalému kolegovi. Ten jej prekvapený odpovedal, že si žiadne peniaze od nej nepožičal.
Prípadmi sa zaoberajú policajti, ktorí majú pred sebou veľmi zložité dokazovanie. Pritom sa vôbec nemuseli stať, keby obe ženy boli opatrnejšie. „Neverte telefonickým žiadostiam o poskytnutie pôžičky. A ak áno, vždy si ich treba overiť z viacerých strán u ďalších členov rodiny, a až potom poskytnúť peniaze,“ odporúča hovorkyňa OR PZ Magdaléna Bursíková. Varuje aj pred dôverčivosťou voči neznámym osobám, ktoré sa dožadujú vstupu do bytu. Už na ňu doplatilo viacero starších ľudí. (vž)