Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky

Mozambik, jeden z posledných rajov veľrybích žralokov

„Fauny podmorského sveta sa nedotkla ani dlhotrvajúca občianska vojna a my sme sa potápali tam, kde ľudská noha nevkročila“

Členov potápačského klubu Yahoo z Považskej Bystrice sme na našich stránkach predstavili už neraz. Stávalo sa tak najmä po ich dobrodružných cestách do morských hlbín po celom svete. Tú poslednú absolvovali v Mozambiku.

Do Afriky z Tatier

Všetko sme upiekli na festivale v Tatrách, kde sme sa stretli s J. P. Bottom, známym potapačom a svetobežníkom. Náš pôvodný zámer bol potápať sa za bielym žralokom v Cape Towne, ale nakoľko rozbiehal ďalší projekt v Mozambiku, dostali prednosť veľrybie žraloky, ktoré sa v ňom vyskytujú v hojnom počte. Dali sme sa dokopy s Richardom Jaroněkom, ktorý si cestu vyskúšal už na jeseň. Bol očarený, a tak sme zorganizovali expedíciu do Mozambiku, za najväčším žralokom. Potápanie v tomto zabudnutom kúte sveta nie je založené na komerčnej báze. Neexistujú potápačské centrá, jednoducho dotiahnete kompresor, čln, centrálu, pretože niet elekriky. Potápa sa však na miestach, kde ľudská noha doposiaľ nevkročila. Tu neplatí zaplatím si cez cestovku dovolenku a oni sa postarajú. Všetko sme si zabezpečili sami. Letenky, ubytovanie, prenájom auta, vstupy do národných parkov... Česko-slovenskú expedíciu tvorili R. Jaroněk, fotograf a cestovateľ, Mirek Hrdý, kameraman a producent filmov o prírode a českú trojicu dopĺňala Zuzana. Šesticu Slovákov tvorilo päť členov klubu Yahoo a fotograf Martin Tomčík z Martina.

Skryť Vypnúť reklamu

Afrika rôznych štýlov

Mozambik po tridsaťročnej občianskej vojne je jedna z najchudobnejších krajín na svete. Má hrubý domáci produkt päťdesiat dolárov na osobu, má šestnásťmiliónov obyvateľov a rovnaké číslo má aj výskyt AIDS u obyvateľstva v percentách. Najnižšia životná úroveň dáva tušiť aj najnižší priemerný vek a najväčšiu detskú úmrtnosť. Stretnúť starého človeka je doslova problém. Väčšinou natrafíte na deti. Juh územia tvorí asfaltová cesta spájajúce mestá, vzdialené od seba dvesto – päťsto kilometrov, medzi nimi je iba buš. Neodporúča sa po nich chodiť v noci, autá sú v dezolátnom stave, a aj keď nemajú svetlá, neprekáža im to. Z tohto pohľadu je to drsná krajina, na druhej strane je exotická. Ľudia v buši žijú podobne ako pred päťsto rokmi. Živia sa kokosovými orechami, kešu orieškami, žijú v chatrčiach, varia na otvorenom ohni (mimo centier nie je elektrina), akurát chodia oblečení.

Skryť Vypnúť reklamu

Stretnutie s Big five

Leteli sme cez Madrid do Johanesburgu asi dvanásť hodín. Cez internet sme si zajednali autá a vyrazili sme na sever Južnej Afriky do Nelspruitu, do Krúgerovho národného parku. V najstaršom africkom parku sú zvieratá premnožené, a tak ho rozširujú aj na územia Zimbabwe a Mozambiku. V okolí rieky Limpopo vyrastá obrovský nadnárodný park. Videli sme celú „Big five Afriky“ – leva, leoparda, slona, nosorožca, byvola a ďalšie zvieratá, žirafy, hyeny, gepardy, opice, gazely.... Spať vonku sa nesmie. Kempy, kde sa nocuje, sú obohnané ostnatým drôtom. Ak sa niečo pohlo, za plotom bolo zviera. Stretli sme sa tak s levom alebo s hyenou, ktorú pritiahla za ohradu vôňa mäsa z barbecue. Fotili sme levy z metrovej vzdialenosti. Natrafili sme na obrovského slonieho samca, ktorý mal kly až po zem. Krúgerov národný park je rozlohou veľký asi ako Slovensko, pretkaný zopár cestami, spájajúcich kempy a nespočetné množstvo poľných ciest, po ktorých sa môže chodiť. Za dve hodiny nemusíte „stretnúť ani srsť“, potom môžete pri napájadlách sledovať niekoľko druhov naraz. Nie je to ZOO, ale ozajstná divoká príroda, kde žijú zvieratá svojím životom.

Skryť Vypnúť reklamu

Nový domov

Pokračujeme cez hlavné mesto Maputo, potom ideme asi šesťsto kilometrov cez Xai Xai do Inhambane, stredného provinčného mestečka. Mozambik bol pôvodne portugalskou kolóniou, a preto sa v ňom hovorí portugalštinou, podobne poznamenaná je aj architektúra. V 60. rokoch kolonizátorov vyhnali a odvtedy trvala občianska vojna. Proti sebe bojovali frakcie Frelimo a Renamo. Kmene boli rozdelené a niektoré nespokojné ozbrojené oddiely nie sú rozpustené dodnes. Stále existujú oblasti, do ktorých sa neodporúča chodiť kvôli mínam.

Pri mori je relatívne bezpečne. Pred Inhambane sme odbočili z asfaltky do Praja de Janghamo, malej domorodej osady pri mori. Okrem nej vybudovali Juhoafričania tábor. Žiadne panelové domy. Chatrče sú postavené z dreva a listov kokosovej palmy, bez klimatizácie. V domoch je príjemne i počas veľkých horúčav. V novom domove na nás čakali kompresor, fľaše, desaťmetrový čln. V chatrčiach sme si spravili na desať dní základný tábor, z ktorého sme vyrážali na potápanie. Na trhoch sa dalo kúpiť ovocie, zelenina, ryby... Rajčiny i zemiaky boli drahšia ako u nás, pretože takmer všetka zelenina je importovaná z Južnej Afriky. Hoci je v Mozambiku krásna a úrodná zem, domáci nepestujú prakticky nič, iba pre seba. Rastie hlavne to, čo nepotrebuje mimoriadnu starostlivosť, alebo rastie divoko ako ananás, papája, kešu oriešky... Tie sú lacné. Také sú aj dary mora. Obrovskú kráľovskú tresku sme kúpili za tisícku, langusty vás vyjdú päťdesiat korún. Varili sme si sami, chodili sme do krčmy osadníkov, kde nám urobili, čo sme chceli. Ceny sú dohodou, dostanete kúpiť chladené pivo, víno.

Whales shark sa

predstavuje

Potápanie bolo náročné. Stávalo sa, že nad Madagaskarom sa prehnal cyklón, ktorý prihnal až päť metrové vlny. V úvodných dňoch sme mávali problémy nielen pri začiatku ponorov, ale aj pri ich ukončení, najmä pri dekompresii. V oblasti boli nestabilné silné prúdy. Nájsť človeka vo vlnách bolo občas problém. Nafukovali sme dekompresné bóje, aby nás videli z diaľky. Stávalo sa, že počas päťminútového čakania človek videl na mantách uhryznutia od býčích či bielych žralokov, čo nebol príjemný pocit. Oproti Galapágam sa však dravé žraloky, v miestach kde sme sa potápali, v takom množstve nevyskytovali. Stretnutia s nimi boli občasné. Potápali sme sa hlavne za obrovskými mantami, ktoré mali od troch do päť metrov. Doposiaľ sa mnohé nestretli s človekom, nebáli sa a často sa o nás obtierali. Bolo to fantastické divadlo. Druhou atrakciou, za ktorou sme do Mozambiku prišli, bol žralok veľrybý, ktorý môže dosiahnuť dĺžku až osemnásť metrov. Tých, ktorých sme videli my, boli asi o päť metrov kratší. Počas potápania sa sme ich stretli dvadsaťsedem. Aj keď by sa zvieratá nemali rušiť, neodpustili sme si luxus a povozili sme sa na nich. Ak nie je človek agresívny a nevyruší ich, môže sa zachytiť za chrbtovú plutvu a odvezie vás ako jedného zo štítovcov. Hoci pláva ladne, o chvíľu je preč. Pri jednom z ponorov som sa zachytil jedného z nich asi v trojmetrovej hĺbke. Pomaly podplával popod loď, začal klesať, a keďže som bol vo vode iba so šnorchlom a na konci s dychom, asi v osemmetrovej hĺbke som sa ho pustil a odovzdal „štafetu“ kolegovi. Bolo to niečo úžasné. Podobnú šancu nedostanete nikde na svete. Raz sme naďabili na jeden z pekných exemplárov, a tak si ho chcel kameraman nakrúťiť. Chcel upozorniť posádku lode, aby ho nechala iba jeho kamere, po záberoch ho nechával na „bádanie“. Dvojica našincov, ktorá sa ho ešte nedržala, si pokyny nevypočula do konca a neodolala. Kameraman si musel počkať na iný objekt. Opäť sa ukázalo, že nekomerčné potápanie, ktorému sa venujeme, sa vyplatí. Potápať sa tam, kam nik nechodí, kde zvieratá nemajú strach z človeka, je obrovským zážitkom. Mozambik bol jeden z vrcholov. Stretnutie s obrovskými žralokmi a mantami nám dalo za pravdu. Podobné divadlo sa môže potápačom naskytnúť aj v „opačných“ mesiacoch (u nás leto, v Afrike zima), kde prichádzajú na „našu“ pláž keporkaky, najväčšie cicavce. Odradiť vás môže jedine počasie. Partia po nás neodpotápala ani jediný deň a museli ísť do Južnej Afriky.

Potápali sme sa dvakrát za deň, čiže sme absolvovali asi dvadsať ponorov. Okrem veľkých vĺn nám znepríjemňovali pobyt obrovské horúčavy. Do vody sme preto chodili ráno, keď bola dobrá viditeľnosť a na obed, keď sme si oddýchli. Okrem spomenutých živočíchov bol v oblasti klasický korálový život, raje, murény a množstvo druhov rýb a živočíchov. Paradoxom je, že v Mozambiku neexistuje komerčný rybolov. Na obrovských vlnách môžete vidieť malý drevený čln, z ktorého lovia na udicu, harpúnu. Okolité more chodia plundrovať Číňania. Domáci nemajú možnosti zabrániť im v tom, preto ak nájdu bóje, odrežú ich.

Život v buši sa

zastavil

Bežný život v buši, to sú hlavne kokosové orechy, kešu oriešky. Videli sme prasce, vychudnuté ako pes, v dedinách je rožného statku veľmi málo, prevažujú kozy. V chatrčiach nenájdete nič okrem lôžka, jedna z chatrčí slúži ako kuchyňa. Život pôvodných obyvateľov sa odohráva vonku. Ich jediný príjem je z toho, čo dá príroda, alebo ak si okrem toho niečo dopestujú. Pri dedinách rastú ananásy, papaja. Ľudia sú milí, primitívni, získali sme si ich na cukríky, ktoré predstavovali pre nich fantastickú vec. Mestá sú príliš vzdialené, niektorí sa do nich počas života ani nedostanú. Mladí hľadajú cesty k civilizácii. Stretli sme chlapca, ktorý chodieval každý deň do mesta do školy tridsať kilometrov pešo. Školy sú aj v buši. Vonku v kruhu sedí päťdesiat detí, ktoré majú k dispozícii jednu tabuľku, alebo im predčítava starší muž. Vo väčších mestách sú stredné školy, kde majú deti pekné rovnošaty, existujú aj univerzity. Obyvatelia sa živia rybami, turizmus rozvíja sa veľmi pomaly, nie tak, ako sme zvyknutí. Do okolitých vôd či buše chodia rybárčiť či loviť Juhoafričania, u ktorých už dávno platia rôzne kvóty či obmedzenia počas chránených období. V Mozambiku takéto pravidlá zatiaľ nejestvujú. Stretli sme lekárov z Ruska, ktorých sme pozvali na pivo. Boli radi, pretože belochov je v okolí málo. „Ak chceš sa prispôsobiť a chceš byť akceptovaný, musíš žiť s černoškou,“ tvrdil jeden z nich, ktorý žil v Mozambiku osem rokov. Všeobecne sme nadobudli pocit, že domáci sú leniví. Neviem, či podnebím alebo mentalitou, ale všetko robia strašne pomaly.

Ak nie sú nútení ísť do práce, odpočívajú, čo je častý jav. Sú priateľskí najmä preto, že belosi sú pre nich zdrojom príjmov. Je to pochopiteľné, pretože panuje bieda a pracovných príležitostí je minimum. Pomôcť, predať... je často jediný zdroj obživy. Menili sme naše zásoby s miestnymi za kešuovicu, za dva deci slivovice sme dostali tri litre. Nie je moc pitná, o čom sme sa presvedčili nielen my. Ženy sú všade pekné i škaredé. Podobne je tomu i v Mozambiku. Všeobecne treba povedať, že do dvadsať rokov sú veľmi pekné, v ťažkých životných podmienkach rýchlo starnú.

Stretnutie

s bojovníkmi

Cestou späť sme prešli až na juh Mozambiku, odkiaľ sme sa presunuli do Svazijska. Tu sme strávili dva dni v parku Hlane. Je to vraj jedno z najstarších kráľovstiev na svete, malé asi ako bývalý Stredoslovenský kraj. Najväčším zážitkom bolo fotografovanie veľkých nosorožcov. Prešli sme do Južnej Afriky, kde sme navštívili Zululand – Kva Zulunatal, v ktorom žijú vyhlásení bojovníci, ktorí ako jediní domorodý národ na svete neprehrali žiadnu vojnu s belochmi. Sú stále veľmi svojskí, majú krásne piesne. Pri bojových tancoch sú ohybní a mrštní. Keď začnú dunieť obrovské bubny, celá zem sa chveje a v človeku sa v tej chvíli niečo zlomí. Na pamiatku nám zostávajú fotografie s bojovníkmi a ich manželkami, ktoré tancujú polonahé.

Dovidenia Afrika

Naša cesta končí v Johanesburgu – najnebezpečnejšom meste na svete. Pravdepodobnosť, že bieleho turistu okradnú v metre je stopercentná, prechádzka centrom hrozí podobne. Tam, kde kedysi sídlila diamantová burza, dnes predávajú vajíčka a kurence. Johanesburg je údajne kriminálne mesto, no diaľnica či letisko sú chránené a my sme problémy nemali.

V aute sme sa vozili cez vykričané štvrte, no nestretli sme sa s problémami. Štatistiky však hovoria jasne. Sadáme do lietadla a pod nami zostáva krajina, v ktorej sme objavili nové možnosti. Vrátime sa niekedy späť? My dúfame, že áno. Dovidenia Afrika!

Podľa rozprávania Mariána Podolana pripravil Milan Kováčik, snímky MilanMayer

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 2. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 3. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 4. Odpady nad zlato
 5. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 6. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 7. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 8. Znalec slovenského brandy
 9. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 1. SodaStream má viac ako 700 predajcov, očakáva ďalší rast
 2. Nová udržateľná značka kávy, ktorá dodá energiu na cesty
 3. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 4. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 5. Odpady nad zlato
 6. Schneider Electric má podporiť VELUX v uhlíkovej neutralite
 7. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 8. Znalec slovenského brandy
 9. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 10. Projekt KRAJa na podporu včelárov priniesol svoju úrodu
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 162
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 6 522
 3. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 233
 4. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 601
 5. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 3 352
 6. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 954
 7. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 2 895
 8. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 585
 9. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 247
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 185

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
 1. Irena Šimuneková: Fotohrátky 15.
 2. Človek v ohrození: Libanon: láska na prvý pohľad?
 3. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Istota matiek vs. neistota otcov
 4. Helena Smihulova Laucikova: Bodkované
 5. Unicef Slovensko: Haiti: Mesiac po zemetrasení
 6. Stanislav Martinčko: Bude Róbert Fico aj Borisovi Kollárovi ďakovať za dobre odvedenú prácu?
 7. Marian Nanias: Jadrová energia – Zmluva AUKUS a Irán.
 8. Rudolfa Vallová: Rovnaký meter pre každého
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 24 447
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 623
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 896
 4. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 654
 5. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 040
 6. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 5 451
 7. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 325
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 724
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Futbalisti Považskej Bystrice sa môžu v Slovnaft Cupe tešiť na atraktívneho súpera. V dohrávanom stretnutí 2. kola vyhral MŠK Žilina na pôde Bánovej a v ďalšom kole pocestuje pod Manín.


56m
Patrik Lušňák v drese extraligovej Nitry (vpr.)

Do Považskej Bystrice prichádza známe hokejové meno. Panteri sa pred nadchádzajúcou sezónou posilnili o útočníka Patrika Lušňáka.


4 h

Futbalisti Bolešova sa šplhali z ôsmej ligy, kam vypadli pred pätnástimi rokmi. Dlhodobou mravčou prácou sa dostali do päťky a už dva roky nepocítili trpkosť ligovej prehry. V nedeľu ich veľkú sériu ukončili Zemianske Kostoľany.


6 h

Na Martina Škrtela si posvietili tréneri. V akom zmysle, to sa dozviete v našom videopodcaste.


12 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Takýchto objavov je v regióne len minimum.


21. sep

Osudnou sa im stala jazda na bicykloch.


(JN) 21. sep

Červených okresov pribúda, zelený bude už len jeden, v bordovej farbe bude päť okresov.


6 h

Prípad je v štádiu vyšetrovania.


21. sep

Blogy SME

 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
 1. Irena Šimuneková: Fotohrátky 15.
 2. Človek v ohrození: Libanon: láska na prvý pohľad?
 3. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Istota matiek vs. neistota otcov
 4. Helena Smihulova Laucikova: Bodkované
 5. Unicef Slovensko: Haiti: Mesiac po zemetrasení
 6. Stanislav Martinčko: Bude Róbert Fico aj Borisovi Kollárovi ďakovať za dobre odvedenú prácu?
 7. Marian Nanias: Jadrová energia – Zmluva AUKUS a Irán.
 8. Rudolfa Vallová: Rovnaký meter pre každého
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 24 447
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 17 623
 3. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 8 896
 4. Peter Chudý: Vyšetrovateľov NAKA treba umlčať a naordinovať im leopoldovskú diétu alebo ako nevinný človek môže skončiť za mrežami 6 654
 5. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 6 040
 6. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha nechcene priznal, že vakcíny chránia pred covidom 5 451
 7. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 325
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 724

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu