Narodenie dieťaťa je neopakovateľná príležitosť na prípravu autotransplantátu z placentárnej krvi. Zistilo sa, že placentárna krv, ktorá sa po pôrode dieťaťa bežne stáva biologickým odpadom spolu s placentou, obsahuje zárodočné bunky, ktoré môžu byť použité na transplantáciu v prípade závažného ochorenia dieťaťa. Je možnosť pripraviť autotransplantát pre dieťa ako nenahraditeľný dar, ktorý ho bude sprevádzať po celý život a v kritickej chvíli mu môže zachrániť život. V čom spočívajú výhody vlastného transplantátu?
V istote - takmer 40 percentám pacientov nie je možné nájsť vhodného darcu, vlastný transplantát zaručuje existenciu vhodného zdroja krvotvorných buniek.
V jeho dokonalosti – úplná vhodnosť na rozdiel od transplantátu inej osoby je riziko odvrhnutia transplantátu s možnou následnou smrťou pacienta.
V životaschopnosti krvotvorných buniek – bunky pupočníkovej krvi zostávajú počas uskladnenia „večné mladé“.
V širokej použiteľnosti - nielen pri leukémiách a ochoreniach krvi, ale aj pri iných formách zhubných nádorov, ťažkých reumatických ochoreniach, skúma sa možnosť využitia zárodočných buniek v budúcnosti pri liečbe cukrovky, pri ochoreniach srdca, pečene, pri úrazoch miechy, mozgových príhodách a pod.
Vo využiteľnosti aj v dospelosti dieťaťa – tretina ľudí umiera na zhubné ochorenia.
Odber pupočníkovej krvi sa vykonáva až po prestrihnutí pupočnej šnúry. Keďže placenta, pupočníková krv je orgánom dieťaťa, odber je bezbolestný a bez akýchkoľvek rizík pre dieťa i matku. Poplatok za všetky činnosti súvisiace s odberom, vyšetrením a zamrazením transplantátu je 24 800 Sk, kým v štátoch EÚ, USA či Austrálii je neporovnateľne vyšší.
Rodička podpisuje zmluvu a na úvod ešte pred pôrodom zaplatí preddavok 8400 Sk. Zvyšok je potrebné doplatiť do dvoch týždňov po zaslaní výsledkov odberu. Pravidelný ročný poplatok za skladovanie pupočníkovej krvi v tekutom dusíku je desať eur ročne. Poplatok za prvý rok je zahrnutý v základnej cene. Odbery pupočníkovej krvi sa robia v pôrodniciach, s ktorými je uzatvorená zmluva o spolupráci. „NsP Považská Bystrica uzatvorila takúto zmluvu v decembri 2002. Odvtedy sme na pôrodníckom oddelení vykonali 15 odberov pupočníkovej krvi bezprostredne po pôrode podľa želania rodičov novonarodeného dieťaťa. Štyrikrát sme odobrali pupočníkovú krv aj pri pôrode plodu cisárskym rezom. Všetky odbery boli bez kontaminácie. Bližšie informácie poskytujeme kedykoľvek na Gynekologicko - pôrodníckom oddelení NsP Považská Bystrica alebo počas psychoprofylaktickej prípravy rodičiek, ktorú bezplatne podá pre budúce mamičky personál gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia NsP každú stredu od 14. do 15. h a v piatok od 11. do 12. h v priestoroch rehabilitácie v suteréne polikliniky NsP“, povedal primár Gynekologicko - pôrodníckeho oddelenia NsP Považská Bystrica MUDr. Juraj Furo. (r)