Ad/ Riaditeľská výmena v nemocnici
Na minulotýždňovú informáciu o výmene riaditeľov v považskobystrickej nemocnici zareagoval odvolaný riaditeľ MUDr. Vladimír Karásek: „V poslednom čísle Vášho týždenníka ste opisovali jednanie KZ v Trenčíne a situáciu okolo výmeny riaditeľov v NsP Považská Bystrica. Chcel by som sa iba vyjadriť k môjmu údajnému odvolaniu krajským zastupiteľstvom. To si môže odhlasovať, čo chce. Ale riaditeľa nemocnice, so zmluvou na túto pracovnú pozíciu podľa zákona o verejnej službe, jednoducho nemôže odvolať bez toho, aby sa porušil zákon. Riaditeľa môže odvolať iba predseda kraja ako štatutár krajskej samosprávy. Predseda Ing. Štefan Štefanec to dobre vie a odvolal ma na základe mojej žiadosti. O tom by vedeli rozprávať v Nitrianskom a Prešovskom kraji, kde riaditeľov odvolali plošne, na základe uznesenia krajských zastupiteľstiev a teraz ich čakajú súdne spory a o tejto veci je podaný podnet aj na Ústavný súd. Spoveď pred Mestským zastupiteľstvom v Považskej Bystrici, ako ste to nazvali, som podstúpil dobrovoľne, predpokladajúc, že motiváciou na zaradenie tohto bodu jednania je skutočný záujem o problematiku poskytovania nemocničnej zdravotnej starostlivosti. Bohužiaľ, výsledok bol iný, nešlo o vecnú debatu, ale o dezinterpretáciu údajov s cieľom zdiskreditovať osobu riaditeľa.“ (r)
Uprednostníme niekedy viac domáce dovolenky?
Kolega proklamačne ohlásil, že ide pozrieť Závadské jaskyne. Na otázku, a to je kde? Neveriacky pokrútil hlavou, že neviem, keďže je to pár kilometrov od okresného mesta. V tej chvíli som si spomenula na rozhovor spred niekoľkých rokov s jednou Francúzskou. Hitom vtedajšej turistickej sezóny bolo historické mesto Vannes pri Morbianskom zálive. Žiadne zahraničie, žiadne exotické krajiny, ale starobylé francúzske mesto. Ten kto povedal, dovolenkoval som vo Vannes, pyšne vyslovoval miesto letného ničnerobenia. Určite v tom zohrali dôležitú úlohu cestovné kancelárie a propagácia tohto mesta v samom Francúzsku. Keby sme také Vannes mali aj na Slovensku! Pre Slovákov by to mohla byť Levoča, Prešov... možno niekedy aj Závadské jaskyne. (por)
Ako huby po daždi pribúdajú krčmy
Hubová či uhorková sezóna prichádza spravidla každoročne, je krátkodobá a mnohým je v podstate jedno, v akej kvalite či množstve. Spoločensky a hlavne ekonomicky náročnejšie dopadá sezóna „rozmnožovacia“, najmä pokiaľ sa týka počtu reštauračných či im skoro podobných zariadení. Z týchto sa stávajú miesta monológov, dialógov a iných lógov, býva v nich bujaro, jedni nadávajú na robotu, druhí na to, že ju nemajú, tretí sa chvália, že do nej nemusia a na svoje „tiežhobby“ majú. A tak, ako to už býva, i keby aj na chleba nebolo, na ich povestné a už i opäť drahšie pivo či cigarety sa peniaze vždy musia nájsť a v každej i v terajšej dobe – bezdomovcov, neplatičov, množstva „tiežinvalidov“, v dobe tvrdosociálnej, až prináročnej, ale našej... (per)
Oznámenie o hospodárení nestačí
O hospodárení jednotlivých domov sa už toho pohovorilo až-až. No treba dodať, že slová boli najmä kritické. Ale asi nie vždy padnú na úrodnú pôdu. Napríklad domová dôverníčka v našom dome (mimochodom v Ilave) vyvesila síce na vchodové dvere údaje o čerpaní fondu opráv za rok 2002, ale doteraz nepožiadala členskú schôdzu o súhlas na určité opravy a služby v tomto roku. A ten predsa potrebuje. Alebo nepotrebuje nič odsúhlasiť? Podobných prípadov je okolo nás veľa. Družstevníci si zrejme neuvedomujú, aké právomoci svojím benevolentným tolerovaním dávajú dôverníkom do rúk. Keď schôdzu nezvolá on, mali by ho vyzvať, aby tak urobil. Určite by zostali prekvapení, ako sa s ich peniazmi hospodári. Myslím si, že zareagovať by mohla aj kontrolná komisia OSBD. (p)