V Považskobystrickom i Púchovskom okrese sa jednodňovej mzdy vzdalo viac ako deväťdesiat pracovníkov školstva V piatok 20. júna boli školské areály nezvyčajne prázdne. V budovách boli namiesto žiakov len členovia štrajkových výborov alebo koordinátori a na dverách oznam ŠTRAJK.
Považská Bystrica - V Považskobystrickom okrese sa k nemu pripojilo 93 percent pracovníkov školstva. Okrem cirkevnej ZŠ boli všetky základné i materské školy, CVČ i ZUŠ zatvorené. K štrajku sa pripojili i stredné školy. „Neštrajkujeme len za mzdy, aj keď v tejto kapitole chýbajú zhruba štyri percentá. Dôležité sú i náklady na prevádzku škôl, ktoré sú rozpočtom pokryté len do októbra. Ak školy nebudú prevádzkyschopné, kde sa budú deti učiť, kde budeme pracovať?“ vysvetľuje Mgr. Mária Tatarková, predsedkyňa Rady ZO odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Považskobystrického okresu. „Rodičia detí, ktoré navštevujú školské zariadenia, boli o štrajku včas informovaní. Ich reakcie boli kladné.“ Ako ďalej dodala, školy si svoju ohlasovaciu povinnosť voči zriaďovateľom splnili. Jej slová potvrdil i Mgr. Milan Dubnička z považskobystrického mestského úradu: „Všetky školy nám poslali oznámenia a mená členov štrajkových výborov. Mesto štrajk podporuje. Vytvorili sme im vhodné podmienky, aby ho mohli uskutočniť, štrajkujúci majú neplatené voľno.“ S protestom súhlasí aj starosta Sverepca, aj keď: „Sme za štrajk, no v konečnom dôsledku naň doplatia len rodičia a deti. Možno by bola lepšia demonštratívna forma.“
Púchov – V okrese fungovalo v piatok len niekoľko materských a jedna základná škola. Zostávajúcich takmer 98 percent pracovníkov školstva si do dochádzky napísalo neplatené voľno. „Takmer vo všetkých školách sa do štrajku zapojili aj ich riaditelia. Zariadenia, ktoré prevádzku neprerušili, štrajk podporili symbolickou žltou stužkou,“ hovorí Mgr. Zdenka Tunegová, predsedkyňa rady školských odborov v okrese Púchov.
Ilava – V Ilavskom okrese štrajkovalo 86 percent pracovníkov školstva. Aj v tomto okrese nachádzali základné i materské školy podľa vyjadrenia okresnej odborárskej predáčky Beáty Kvaššayovej u samospráv podporu: „Vôbec nerobili problémy. Rodičia tento náš protest tiež vo väčšine prípadov pochopili.“ Štrajku sa zúčastnila i jedna cirkevná škola. (vž)