Nová právna norma upravuje nielen voľný pohyb psov po meste, ale i kritizované znečisťovanie sídlisk Považská Bystrica - Dlhoočakávaná úprava chovu psov v meste nadobudla konečne aj právnu formu. Na jej potrebu bolo v minulosti už viackrát poukazované. Nielen preto, že sa po meste voľne pohybovali veľké plemená psov bez náhubku, ale najmä kvôli znečisťovaniu životného prostredia.
Nové všeobecné záväzné nariadenie tieto dva najčastejšie problémy rieši, avšak prvý z nich len čiastočne. „Voľný pohyb psov v meste je zakázaný. Taktiež sú vymedzené priestory, kde nie je možný vstup ani so psom na vodítku. Napríklad športový araeál, nákupné strediská... Čo sa týka náhubkov, zákon presne stanovuje, kedy ho musí mať. Táto povinnosť platí len pre nebezpečných psov. Avšak odmieta globálnu definíciu nebezpečných plemien, ku všetkým treba pristupovať rovnako. Ale kde je opatrené, že vlastník psa je povinný cvičiť ho a vedieť o ňom všetko, aby zabránil jeho vývinu na nebezpečného psa. Toto všetko by malo byť súčasťou vykonávacích vyhlášok, ktoré by zákon špecifikovali, avšak doposiaľ chýbajú. Zatiaľ platí, že nebezpečný pes je ten, ktorý niekoho pohryzie bez vyprovokovania, čo je jeho majiteľ povinný nahlásiť na mestský úrad. V praxi to znamená, že napríklad maličký srnčí ratlík bude musieť mať náhubok, ale napríklad vlčiak alebo pitbul nie. Určite narazíme aj na úskalia. Jedným z nich je, že doposiaľ neexistovala presná evidencia, či pes už niekoho pohrýzol. Otázny je tiež spôsob dokazovania. Bol pes vyprovokovaný alebo nie? Neviem, koľko mimoriadnych udalostí sa ešte musí stať, aby ochranári pochopili, že nie sme proti psom. V prvom rade však musí byť chránený človek,“ zdôvodňuje vo VZN chýbajúcu povinnosť pre chovateľov psov, na ktorú poukazovali mnohí občania, Ing. Stanislav Pekar, vedúci odboru rozvoja mesta.
Diskutabilný je i počet evidovaných psov. „Na jednom modelovom dome sme skúmali počet prihlásených psov. Zaevidované boli dva, v skutočnosti ich bolo deväť. Samozrejme, že sa z toho nedá urobiť šablóna, ale predpokladáme, že na jedného prihláseného tri až štyri neprihlásené. Stačí sa pozrieť na sídliská. Napríklad na Rozkvete je prihlásených len niečo cez sto psov, ale v skutočnosti ich je oveľa viac, rovnako nedisciplinované je aj SNP, Hliny, Zakvašov. Podľa schváleného VZN je neprihlásenie psa staršieho ako šesť mesiacov považované za priestupok, za ktorý môže mesto uložiť pokutu až do 5000 korún,“ vysvetľuje Ing. Emília Martinková, pracovníčka oddelenia výstavby a OŽP mestského úradu. Túto informáciu doplnila o ďalší najčastejšie sa vyskytujúci priestupok - znečisťovanie životného prostredia exkrementami psov. „Vieme, že veľmi dôležitá je osveta, aby sa majitelia psov naučili odstraňovať exkrementy do kontajnerov. Je to však dlhodobý proces, pri realizácii ktorého bude potrebná súčinnosť mestského úradu a občanov. V prvopočiatkoch budeme psíčkárom poskytovať igelitové vrecká a rukavice, ktoré zabezpečí mesto. O ich distribúcii budú všetci včas informovaní.“ (vž)