Počas prvých dní platnosti zákona o zdravotnej starostlivosti obvodní lekári ani lekárnici príliš veľa práce nemali Považská Bystrica/Ilava – „Pracujem ako zdravotná sestra už viac ako dvadsať rokov, ale ešte ani raz sa nestalo, aby ráno nebol zapísaný ani jeden pacient. Až teraz. Počas dňa začali síce chodiť, ale v porovnaní s predchádzajúcim obdobím ich bolo minimálne o polovicu menej,“ okomentovala počet pacientov, ktorí navštívili ambulanciu obvodného lekára jedna zdravotná sestra. Podobná situácia bola aj na iných obvodoch v považskobystrickej nemocnici.
Poloprázdne chodby, v lekárňach len zopár zákazníkov. Aj takto sa prejavil zákon o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ktorý nadobudol účinnosť 1. júna. Podľa vyjadrenia lekárov je však tento stav dočasný. „O dva-tri týždne začne pacientov určite pribúdať. Mnohí si totiž stihli urobiť zásoby liekov ešte minulý mesiac,“ zhodujú sa.
Znížený počet klientov pociťujú aj v lekárňach. „Počas prvého týždňa si vyberalo lieky na lekársky predpis oveľa menej ľudí ako po iné týždne. Je možné, že sa zníži množstvo liekov, ktoré sa vydávajú na lekársky predpis, pretože niektoré druhy by vyšli pacientov drahšie, ako keby si ich kupovali bez neho,“ hovorí Pavol Kalivoda z lekárne Tília.
A aké sú názory pacientov? Niektorí krútia hlavami, ďalší zas súhlasia s poplatkami. „Tento týždeň som len u lekárov a za predpisy nechala stodvadsať korún,“ vzdychla si staršia pani, pri vychádzaní z lekárne.
(Pokračovanie na 3. strane)
V nemocniciach poloprázdne čakárne, v lekárňach žiadne rady
(Dokončenie z 1. strany)
„Mám problémy, tak musím absolvovať aj vyšetrenia u odborných lekárov a účet pomaly narastá,“ hovorí ďalšia pacientka. „Konečne nebudem musieť čakať dve-tri hodiny, kým prídem na rad. K lekárovi budú chodiť len tí, ktorí ho skutočne potrebujú,“ podotkol mladý muž.
Od 1. júna za každú návštevu lekára zaplatíme dvadsať korún, pri hospitalizácii na oddelení za každý deň päťdesiat korún a za vydanie liekov na lekársky predpis tiež dvadsať korún. Zákon stanovuje i okruh osôb, ktoré sú od platenia poplatkov oslobodené. Túto povinnosť nemajú tiež osoby v hmotnej núdzi, ktoré by to mali dokladovať rozhodnutím okresného úradu o dávke sociálnej pomoci vydanej podľa osobitného predpisu. „Zatiaľ nás občania o takéto potvrdenie nepožiadali,“ hovorí Karol Dubčák, vedúci odboru sociálnych vecí okresného úradu v Ilave. „Dôležité je, aby občanovi bolo vydané rozhodnutie o poskytovaní dávok. Jeho právoplatnosť pre potreby zdravotných zariadení potom potvrdíme.“
Problematické ale bude potvrdzovanie u občanov, ktorí síce v hmotnej núdzi sú, pretože ich príjem je nižší ako životné minimum, ale o niečo vyšší ako je dávka sociálnej pomoci, takže žiadne rozhodnutie nemajú. „Môžeme postupovať len v zmysle zákona, ktorý hovorí, že výška dávok sociálnej pomoci je maximálne 2900 korún. Rozhodnutia vydávame len do tejto výšky,“ dodáva K. Dubčák. (vž)