Po 37 rokoch zamestnania sa chystám v auguste 2003 do penzie. Z čoho sa mi bude vypočítavať dôchodok, ak som po takmer 35 rokoch zamestnania bol v posledných 10 rokov viac ako 7 rokov nezamestnaný. Podotýkam, že poistné do Sociálnej poisťovne som dobrovoľne neplatil.
Pokiaľ sa vypočítava dôchodok občanovi podľa v súčasnosti platných právnych predpisov, vyberá sa z rozhodného obdobia (10 rokov pred rokom, v ktorom vznikol nárok na dôchodok) 5 rokov, ktoré boli z hľadiska priemerných hrubých zárobkov najlepšie. Pokiaľ občan, napríklad aj kvôli nezamestnanosti, nemá v týchto 10 rokoch päť rokov so zárobkami, rozhodné obdobie sa predlžuje. Rozdiel je iba v tom, že z tohto obdobia sa už nevyberajú najlepšie roky, ale po sebe idúce roky bez ohľadu na výšku zárobkov.
Za uchádzačov o zamestnanie evidovaných na úrade práce a nepoberajúcich podporu v nezamestnanosti neplatí v súčasnosti poistné na dôchodkové zabezpečenie nikto. Národný úrad práce platí poistné na dôchodkové zabezpečenie iba za uchádzačov o zamestnanie poberajúcich podporu v nezamestnanosti (§ 14 ods. 11 zákona č. 274/1993 Zb. o Sociálnej poisťovni v znení neskorších predpisov). Táto doba sa započítava ako náhradná doba pre vznik nároku na dôchodok a jeho výšku. Podmienkou je, aby zamestnanie trvalo aspoň 1 rok. Pokiaľ nezamestnaný občan, nepoberajúci podporu v nezamestnanosti nepokračoval alebo nepokračuje v účasti na dôchodkovom zabezpečení dobrovoľne, nepočítajú sa mu v súčasnosti tieto roky ako odpracované.
Do 31. decembra 2000 sa však ako náhradná doba do nároku na dôchodok a jeho výšku započítavala celá evidovaná doba nezamestnanosti, teda aj tá, počas ktorej nezamestnaný občan nepoberal podporu v nezamestnanosti, ale bol iba evidovaný na úrade práce. Táto skutočnosť sa pri dôchodkových nárokoch za obdobie pred 1. januárom 2001 zohľadňuje pri výpočte dôchodku podľa zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v znení neskorších predpisov dodnes. (r)