Je najvýznamnejší škodca zemiakov. Hlavnou hostiteľskou rastlinou sú zemiaky, ale škodí i na rajčiakoch a rastlinách z čeľade Solanacea. Ako škodca zemiakov je evidovaná od roku 1859. Škodia chrobáci i larvy, ktoré hlavne ožierajú listy, čiastočne stonky, plody (baklažán), výnimočne aj hľuzy (zemiaky). Prezimuje v štádiu dospelých jedincov. Dostatok vlahy v podobe dažďov a vysoké teploty vzduchu nútia chrobáky k výlezu zo zeme. Mladá samička začína klásť vajíčka za 35 – 40 dní po vyliahnutí, ale má schopnosť zadržať kladenie vajíčok až na vhodnú dobu. Úplný vývojový cyklus pásavky trvá 23 – 27 dní. Počet generácií je závislý na vonkajších podmienkach vývoja. Väčšinou má 1-2 generácie. Vysoké teploty v júni a v júli podporujú zvýšené kladenie vajíčok. Suché a veľmi teplé roky vytvárajú veľmi vhodné podmienky pre silný výskyt, čo má vplyv i na ďalší rok.
Začiatok ošetrovania sa signalizuje v dobe maximálneho liahnutia lariev. Pri normálnom priebehu počasia to býva v dobe, kedy prvé vyliahnuté larvy dosiahnu 3. stupeň. Väčšinou sa robí jedno ošetrenie, iba výnimočne pri novom ohrození larvami škodcu sa ošetrenie opakuje.
Pásavka zemiaková prejavuje rezistenciu k prípravkom už od začiatku 60-tych rokov. V uvedenom období sa ako neúčinné prejavili prípravky na báze DDT. Neúčinnosť bola prvý raz zistená na južnom Slovensku v roku 1965. V súčasnosti je značným problémom rezistencia pásavky k prípravkom na báze pyretroidov. Tá sa prejavuje zhruba od roku 1995 v celej Európe.
Na obmedzenie vzniku rezistencie pásavky k prípravkom sa odporúča:
- Nerobiť ochranu proti pásavke prípravkami na báze jednej účinnej látky. Nutnosť striedať prípravky z rôznych skupín je základnou podmienkou pre oddialenie nástupu rezistencie.
- Neúčinný prípravok nenahradzovať prípravkom s príbuznou účinnou látkou.
- Dodržovať aplikačné dávky, znížené dávky sú významným predpokladom pre vznik rezistencie. Nižšie dávky môžu viesť k premnoženiu škodcu a postupnej nutnosti nového ošetrenia iným prípravkom.
- Ošetrovať vo vhodnej dobe, podľa výskytu škodcu a postupnej nutnosti nového ošetrenia iným prípravkom.
- Ošetrovať vo vhodnej dobe, podľa výskytu škodcu, dodržiavať technologický postup pri aplikácii, napr. niektoré prípravky sa odporúčajú aplikovať iba na začiatku liahnutia lariev.
Prípravky: Jedným z najpoužívanejších prípravkov na ochranu proti pásavke REGENT 800 WG, z hľadiska jeho škodlivosti na užitočný hmyz, hlavne včely, je z nariadenia UKSUP-u od konca roku 2001 na území Slovenskej republiky zakázané používať! Rovnocennou náhradou je od roku 2001 zavedený nový prípravok ACTARA 25 WG (dávka 4 g prípravku na 500 ml). Okrem účinku na pásavku zemiakovú tento prípravok je vhodné používať na všetky druhy vošiek s veľmi dobrým účinkom. Ostatné prípravky, ktoré vykazujú dobrý účinok na pásavku: NOMOLT 15 SC, BANCOL 50 WP, CALYPSO 480 SC.
Pranostika: Na Jána otvára sa k letu brána.
Ing. František Salaj