„Z rozpočtu na zriadenie infokanálu nežiadame ani korunu,“ tvrdí P. Galovič Považská Bystrica – Káblová televízia sa stala jedným z každodenných zdrojov informácií pre občanov miest a obcí. Táto technická vymoženosť dáva priestor obciam vytvoriť vlastný infokanál. Mesto Považská Bystrica má však niekoľko rokov tento kanál „hluchý“, aj napriek tomu, že primátor vo volebnom programe v roku 1998 mal aj zriadenie mestského televízneho kanálu. Ani po piatich rokoch nefunguje. V súčasnej dobe musia občania získavať informácie „po starom“. „Mestu sme zaslali ponuku na zriadenie a prevádzkovanie mestskej televízie, vrátane technickej realizácie, štruktúry programu a personálneho zabezpečenia. Nežiadali sme od mesta žiadne financie,“ oboznamuje Považský OBZOR Peter Galovič, majiteľ Elektro Centra v Považskej Bystrici. Vyjadrenie, že z hľadiska miestneho i regionálneho významu v danom prípade ide nepochybne o významný a perspektívny projekt, na ktorom, žiaľ mesto nateraz nemôže participovať, nás zaskočil, ale najmä, ako píšu, vo vzťahu ku schválenému rozpočtu mesta na rok 2003. „My z rozpočtu nepýtame financie na zriadenie mestskej televízie. Preto sme zaslali žiadosť o poskytnutie infokanálu, na ktoré má mesto bezplatné právo a mandát na vysielanie mestskej televízie,“ hovorí P. Galovič.
Podnikateľ dostáva vyjadrenie, že mesto takouto kompetenciou nedisponuje. „Realizácia Vášho privátneho projektu nie je podmienená súhlasom mesta, ale legislatívou, získaním licencií a uzatvorením zmluvných vzťahov s prevádzkovateľmi TKR (televízne káblové rozvody),“ citujeme z listu prednostu MsÚ. „Je zaujímavé alebo skôr zarážajúce, že naša ponuka skončila v rukách prednostu MsÚ a nebola zaradená na posúdenie poslancom mestského zastupiteľstva, ktorých sme si koniec koncov zvolili,“ vyjadruje sa P. Galovič a dopĺňa: „Spôsob realizácie mestského vysielania na základe zmluvy s mestom nie je na Slovensku neobvyklý. Funguje vo viac ako 15 mestách. A nemusíme chodiť ani ďaleko.“
Mesto uvažuje o vysielaní prostredníctvom vlastnej spoločnosti v spolu vybudovaných TKR s firmou Satro, ktorá má približne 30 percent účastníckych televíznych prípojok v meste. „Centralizované vysielanie mestskej televízie od spoločnosti Satro, s ktorou má mesto zmluvu, by sa míňala účinku informačného kanálu. Občania by nemenili dodávateľa káblovej televízie kvôli mestskému informačnému kanálu. Náš projekt zastrešuje viac než 90 percent účastníckych televíznych zásuviek mesta. Napokon, zriadenie televízneho štúdia vyžaduje dvoj, trojmiliónové investície a výdavky na prevádzku vrátane miezd ďalšie v tejto výške,“ tvrdí P. Galovič. Dodáva, že neuzavrel kapitolu mestskej televízie, na ktorej si občania môžu dodnes pozerať zrnenie a počúvať šum... (tor)