Púchov – Púchov stále zostáva rozdelený na dva tábory. Ani minulotýždňové mimoriadne rokovanie nerozhodlo o vyriešení problému, ktorý sa ťahá už niekoľko rokov – osude cirkevnej školy. Zaoberali sa ním už traja ministri školstva. Z nich dvaja, teraz už bývalí, Milan Ftáčnik a Peter Ponický prišli v utorok do Púchova, aby vyjadrili svoje postoje k raz zriadenej, potom zrušenej a následne opäť zriadenej cirkevnej škole.
Biskupský úrad v Nitre podal žiadosť o jej zriadenie s kladným stanoviskom okresného úradu ešte v roku 2000. Súhlas vyjadrilo i mestské zastupiteľstvo, avšak bez určenia miesta, kde bude škola fungovať. A tu sa zrejme začala podstata problému. Priaznivci cirkevnej školy totiž prejavili záujem o budovu Základnej školy na Komenského ulici. Lenže s tým nesúhlasila mestská radnica, ani rodičia detí, ktoré ju navštevovali. Aj napriek tomu prednosta okresného úradu Ondrej Divinský podpísal nájomnú zmluvu na jednu tretinu priestorov tejto školy. Podľa predstaviteľov mesta konal protiprávne. Prednosta oponoval tým, že krajský úrad potvrdil správnosť zmluvy. Vzápätí nastal slovný ping-pong, ktorý sprevádzal krik a viaceré urážky, o právoplatnosti zriaďovacej listiny cirkevnej školy. Debatu v podstate ukončili exministri, ktorí poslancov upozornili, že o tom môže rozhodnúť súd. „Treba sa zaujímať o to, kde bude škola fungovať a za akých okolností,“ snažil sa zastaviť rozpravu Milan Ftáčnik.
Počas diskusie dostali slovo poslanci i občania. Opäť sa prejavilo rozdelenie na dva tábory. Argumenty jednej strany vzápätí vyvolali protiargumenty, stupňovali sa aj emócie. Tie vyvrcholili tesne pred hlasovaním. Primátor v resumé z celého rokovania okrem iného spomenul aj podľa neho protiprávne kroky prednostu okresného úradu, ktorý vzápätí zareagoval: „Pán primátor, vy ste nesvojprávny!“
Na negatíva „školy v škole“ poukázali na základe vlastných skúseností i dve Martinčanky. Zástancov cirkevnej školy však nepresvedčili. Na úrodnú pôdu nepadli ani slová poslanca Kubičára: „Je nereálne, aby cirkevná škola bola v škole na Komenského, lebo by k 28 triedam pribudlo ďalších deväť, na čo by kapacita budovy nestačila.“
Rozuzlenie problému neprinieslo ani záverečné hlasovanie, ktoré malo dve formy. V tajnom poslanci rozhodli, že vyučovanie v cirkevnej škole v septembri nezačne. Počas verejného schválili vytvorenie komisie, ktorá preverí záujem o cirkevnú školu a podľa výsledku bude hľadať pre ňu priestory.
V tomto školskom roku je do cirkevnej školy prihlásených 212 žiakov, v každom ročníku by sa mohla otvoriť jedna trieda. (vž)