Orlové - Vlastivedné múzeum v Orlovom vstupuje už do dvadsiateho roka svojej existencie. Nikto z jeho pracovníkov či zriaďovateľov však nepredpokladal, že to možno bude aj rok, kedy sa bude rozhodovať o jeho ďalšej existencii. Orlovský kaštieľ bol súčasťou konkurznej podstaty Považských strojární. Pokiaľ sa nám podarilo zistiť, majetok je už predaný.
Čo bude ďalej s kaštieľom? Túto otázku si kladú všetci zainteresovaní, ktorým na jeho osude, ako aj múzea v ňom záleží. Pritom nebolo treba veľa, a týmto starostiam sa mohlo zabrániť.
K dispozícii sú podklady z rokovania v roku 1990, ktoré sa týkali ďalšieho využitia kaštieľa. Zúčastnili sa ho zástupcovia Považských strojární, vtedajšieho ONV a MsNV. Podľa nich pripravovali strojárne bezodplatný prevod na mesto, ktoré malo vypracovať plán využitia tejto kultúrno-historickej pamiatky. K prevodu však nedošlo, a tak dnes je budúcnosť múzea v tejto budove viac-menej neistá. „Záujmom Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom múzea, je, aby zostalo naďalej v kaštieli. K tomu smerujú všetky naše rokovania,“ tvrdí zástupca TSK Jozef Božík. Jeho slová potvrdzuje i riaditeľka vlastivedného múzea PhDr. Viera Praženicová: „Vyšší územný celok mal snahu odkúpiť budovu už minulý rok. Argumentoval aj s tým, že pre potreby múzea sa pri rekonštrukcii preinvestovalo 15 miliónov korún. Žiadal, aby bola rešpektovaná zmluva, podľa ktorej vlastivedné múzeum využíva spodné priestory. Podľa vyjadrenia správcu konkurznej podstaty to ale nebolo možné, pretože majetok Považských strojární sa musel predať en block. Keďže strojárne majú veľký dlh voči štátu, obrátili sme sa na ministerstvo kultúry, či by nebolo možné získať kaštieľ zápočtom, avšak tam nám povedali, že to nie je v ich kompetencii. Kaštieľ je navyše národnou kultúrnou pamiatkou a ministerstvo kultúry má možnosť podľa zákona o pamiatkach uplatniť si predkupné právo. V súčasnosti je pre múzeum priam existenčne dôležité, aby malo vlastnú budovu a najmä list vlastníctva, lebo iba vtedy má možnosť čerpať prostredníctvom projektov finančné prostriedky zo štrukturálnych fondov EÚ na rozvoj múzea, budovanie depozitov, opravy pamiatok, reštaurovanie zbierkového fondu... Nevyužitie tejto možnosti by bolo len na škodu regiónu a jeho obyvateľov. Momentálne rokujeme s ministerstvom vnútra, ktoré prejavilo záujem a pod ktoré spadajú samosprávne kraje. Samozrejme, že sa pripravujeme i na takzvané krízové riešenie, ak by sme sa museli vysťahovať. No som presvedčená, že by to bola obrovská strata. Múzeum je súčasťou kaštieľa a spolu majú veľkú kultúrnu i historickú hodnotu.“ Obavy V. Praženicovej pramenia z toho, že čas uteká a odpoveď zatiaľ z ministerstva nedostali... (vž)