ergetického poradenského centra rozobral podrobnejšie problematiku dodatočnej tepelnej izolácie na vonkajšej strane obvodovej steny.
Pri dodatočnej tepelnej izolácií sú možné 3 varianty:
mokrým procesom (relatívne málo účinné, suchým procesom (odvetrané fasády), kombinované kontaktné systémom, ktorý je v súčasnosti najrozšírenejší.
Izolácia má tieto výhody:
Je vhodnejšia zo stavebno-fyzikálneho hľadiska, pretože umožňuje vytvoriť súvislý a izolačne homogénny obal objektu a rovnomerné zvýšenie tepelného odporu stien. Pri vonkajšom zateplení sa v dôsledku tepelnej izolácie na vonkajšej strane zvýši teplota na vnútornom povrchu a vo vnútri pôvodnej konštrukcie.
Zamedzuje (pri správnom konštrukčnom riešení detailov) výskytu tepelných mostov. Budova získava novú ochrannú vrstvu proti vplyvu poveternosti a prakticky možno zmeniť jej vzhľad podľa želania investora (revitalizácia objektov).
Pôvodné nosné murivo, najmä ak je zhotovené z materiálov s väčšou hmotnosťou (napr. plná tehla, betón, kameň, má kladný vplyv na tepelno–akumulačné vlastnosti budovy a na jej tepelnú stabilitu. Miestnosti zostanú v lete pri účinku slnečného žiarenia dlhšie chladnejšie a v zime naopak, pri prerušení vykurovania pomalšie chladnú. Počas montáže nie je narušená vnútorná strana objektu.
Zakazníka v prvom rade zaujíma ekonomika. Spomenuli ste niekoľko možností úspor. Ako je to s ekonomikou úspor pri zatepľovaní?
Ako som už spomenul v úvode, zatepľovanie je jednou z významných možností dosiahnuť zníženie nákladov na vykurovanie. Samozrejme, podlieha to určitým pravidlám. V prvom rade ide o vyprojektovanie a realizovanie komplexného dodatočného zateplenia, ktorým je možné reálne docieliť 30 až 50 % úspor energie. Jedná sa o energiu vynaloženú na celkovú stratu úniku cez obvodový plášť, a tým aj nákladov na vykurovanie. Zároveň sa tým odstránia jestvujúce hygienické nedostatky, napríklad vlhnutie s následným vznikom plesní, spôsobené nízkou teplotou konštrukcií, čím nastane zlepšenie tepelnej pohody, pretože dosiahneme zvýšenie povrchovej teploty stien, stropov, okien a taktiež podláh.
Tieto riešenia predstavujú pre konečného spotrebiteľa aj značné finančné prostriedky...
Samozrejme, veď investovať bez rozmyslenia sa nevypláca. Treba však zdôrazniť, že nie vždy je možné realizovať takéto maximalistické riešenia. Nevylučuje to ale realizáciu čiastočného zateplenia niektorých z uvedených konštrukcií s primeraným efektom. Ak chceme zatepľovať len preto, že to má sused a nerozmýšľame pri riešení nášho problému, môže sa stať, že nielenže očakávaný výsledok nebude adekvátnym prostriedkom vynaloženým na zateplenie objektu, ale vytvoríme si aj ďalšie problémy, a to v podobe zvýšenia vlhkosti na povrchu, či vo vnútri stavebných konštrukcií. Chcem zdôrazniť, že cieľom tohto príspevku nie je uviesť podrobné technologické postupy jednotlivých systémov dodatočného zateplenia.
Znamená to, že uživateľ si to nemôže sám spraviť ?
Nie je to tak myslené. Zo skúsenosti vieme, že Slovák spraví aj nemožné. Tento proces si ale vyžaduje značnú odbornosť, a tu treba zvážiť, či zvolíme proces zatepľovania vonkajšej strany (exteriérovej) alebo vnútornej strany (interiérovej), obidve riešenia majú svoje výhody aj nevýhody. (dv)