návštevníkov novými exponátmi či výstavami. Vlastivedné múzeum v Orlovom si po založení v roku 1984 našlo svoje miesto v regióne. Vtedajší odbor kultúry ONV investoval do schátralého kaštieľa šestnásť miliónov korún, Považské strojárne o jeden viac.
Neskôr patril kaštieľ im a po roku 1989 platilo múzeum napriek zmluve nájom 500 tisíc korún ročne. Od roku 2001 je majetok bývalých strojární v správe a Vlastivedné múzeum je v prenájme za symbolickú korunu. Čo bude ďalej, rozhodne sa na blížiacej sa schôdzi veriteľov. „Chceme upozorniť na problémy múzeí na Slovensku. Múzeá nie sú iba centrami turizmu alebo inštitúciami mapujúcimi kultúru, flóru, faunu či históriu regiónov. Ak sa na ne opomenie, nemajú v spoločnej Európe šancu,“ hovorí riaditeľka múzea v Orlovom PhDr. Viera Praženicová na tlačovej konferencii.
„V máji minulého roku podpísali spoluprácu múzeá v Trenčíne, Sosnowci, Ostrave a Miškolci. Uzavreli sme ju v duchu hesla Európa - náš spoločenský dom na dva roky. Pomocou grantov chceme realizovať výstavy 4x40, na ktorej by bolo z každého múzea štyridsať exponátov, charakterizujúcich daný región. Začneme v Poľsku a cez Česko a Slovensko prejde výstava do Maďarska,“ skonštatovala riaditeľka múzea v Trenčíne Magr. Katarína Babičová. „Máme podobné problémy ako Orlové. V reštitúcii sme prišli o dva objekty, takže vlastný momentálne nemáme. Dôležité je však to, že stále pracujeme a darí sa nám pri vytváraní rôznych projektov. Prvým je cyklus prednášok pre žiakov Múzeum a škola, ďalším séria rozprávaní pre deti predškolského veku Spoznávame múzeum. Nemenej zaujímavý je i projekt Tvorivé hry rúk, ktorý získal finančnú podporu nadácie a je určený pre handicapované deti,“ dodáva riaditeľka Hornonitrianskeho múzea PhDr. Iveta Geczyová.
Iné problémy načrtol riaditeľ múzea v poľskom Sosnowci Zbigniev Studencki. „Dokážeme spolupracovať s kolegami z mnohých krajín. Všetci sa po roku 1989 vrhli na západ. Máme kontakty v Amerike či Austrálii, ale to je málo. Zistili sme, že Poliaci poznajú napríklad české či slovenské pivo, alkohol, jedlá, ale nepoznajú vašu kultúru, históriu. Aj preto sme sa obrátili na štáty východnej Európy, ako Slovensko, Česko, Maďarsko, ale aj Bielorusko, Ukrajinu.“ Tvorivá spolupráca sa určite odrazí i na ďalších projektoch, ktoré by mali byť predstavené verejnosti aj vo Vlastivednom múzeu v Orlovom. Určite sa máme na čo tešiť.