Melicherčíkom niektoré alternatívy úspor.
Čo Vás viedlo k vytvoreniu energetického poradenstva?
Už niekoľko rokov pracujem v oblasti poradenstva, čo sa tepelnej techniky a zatepľovania týka. Táto problematika sa stáva zo dňa na deň aktuálnejšou. Z tohto dôvodu sme vytvorili združenie odborníkov z oblasti energetiky a projekčnej činnosti a taktiež možných realizácií. Vieme zhodnotiť ucelené bytové jednotky, rodinné domy alebo činžové domy, s odporučením alternatívnych riešení. Znamená to, že záujemca sa môže po tejto konzultácií rozhodnúť pre spracovanie požadovanej projekčnej dokumentácie. Túto službu robíme do konca roka 2003 bezplatne.
V článku uverejnenom v č. 5 ste kládli dôraz na zatepľovanie. Vyrieši zatepľovanie celý problém úspor energií?
Nie, ale tvorí dôležitý článok. V prvom rade treba prehodniť úniky tepla cez okná, dvere, čo predstavuje celkové straty 30 až 40 percent. Tu si treba premyslieť, aký typ okien zvolíme, či plastové, ktoré majú minimálnu dýchavičnosť alebo z prírodného materiálu – dreva. Je to prvý krok k úspore energií. Nasleduje prehodnotenie súčasného stavu vykurovacieho systému, veľmi dôležité pre uskutočnenie ďalších krokov. Až po týchto prehodnoteniach a prípadnej realizácií môžeme uvažovať o zateplení buď celoobvodovom alebo strešnom, príp. podlahovom.
Rozoberme v krátkosti princípy zetepľovania.
Dôsledným zateplením sa rozumie zateplenie zvislých strán obvodového plášťa, strešného plášťa, priesvitných konštrukcií (vonkajšie dvere, okná), podláh v teréne alebo nad vykurovaným priestorom, vnútorných konštrukcií deliacich priestorov s rôznou teplotou vzduchu.
Ako vidím, pre zákazníka to nie je jednoduché...
Máte pravdu. Podmienkou úspechu je odborný projekt. Je však potrebné zdôrazniť, že každej praktickej realizácií dodatočného zateplenia by malo predchádzať odborné posúdenie jestvujúcich konštrukcií, uvažovaných k zatepleniu a kvalifikovaný návrh optimálneho zatepľovacieho systému (vhodného tepelnoizolačného materiálu). Posúdiť by to mal odborník so skúsenosťami v tejto oblasti. Neodborné riešenia môžu mať za následok neželaný výsledok s veľkými, ťažko odstrániteľnými škodami. Skúsenosti „zo života“ to ešte aj v súčasnosti potvrdzujú. Zvýšenú pozornosť treba venovať najmä návrhu dodatočného zateplenia objektov so zavlhnutými stavebnými konštrukciami. Tu mnohokrát pozorujeme „kopírovanie“ zatepľovania objektov, bez ich predchádzajúcej diagnostikácie. Treba si uvedomiť, že systém zateplenia, ktorý dodatočne vyhovuje susedovmu domu, nemusí vyhovovať inému obytnému domu. Podobne je to i s hrúbkou tepelnej izolácie.
Ďakujem za vysvetlenie a verím, že služby, ktoré poskytujete, sa stretnú so všeobecnou odozvou.
Vaše otázky z oblasti úspor energií zasielajte na adresu redakcie, príp. faxom na č. 042/432 0044, alebo e-mailom obzor@bb.telecom.sk (dv)