eň zatvorená. Kľúč od zámku má v rukách Športový klub Matador. Jeho bývalý riaditeľ Ján Kaššovic ešte za čias primátorovania Jána Štrbáňa viackrát upozorňoval na kritickú situáciu s prevádzkovaním krytej plavárne. Raz dokonca navštívil aj rokovanie mestského zastupiteľstva, aby naznačil, že ak sa situácia s podporou mesta pre šport a športoviská nezmení, pocítia obyvatelia mesta tvrdosť ekonomického vstupného. Nikomu sa nepodarilo vtedajší poslanecký zbor presvedčiť, aby konečne radikálne zmenili svoj prístup k športu a v rozpočte našli viac prostriedkov na jeho financovanie. Mesto dokázalo každý rok pre športovanie v rámci ŠK Matador uvoľniť len jeden milión korún.
V rozhovore s momentálne najvyšším predstaviteľom ŠK Matador Antonom Novosádom sa nám potvrdili očakávania, že plaváreň je zatvorená z ekonomických dôvodov. Klub dostal v tomto roku na svoju prevádzku od materskej spoločnosti 10 miliónov korún. Vlani len prevádzka oboch bazénov priniesla stratu 4 milióny korún. Tieto čísla zavelili: ušetriť. Zvlášť, keď 1. januára cena tepla v Púchove nárazovo povyskočila o stovky korún. Anton Novosád zatiaľ len odhaduje, koľko financií sa pozastavením prevádzky plavárne podarilo ušetriť. V januári by to malo byť - pri starých cenách energií - okolo 380 tisíc korún, vo februári podobná suma.
Do nezávideniahodnej situácie sa dostal plavecký oddiel Športového klubu ALVA. „Náš oddiel je pre ŠK Matador takým istým zákazníkom, ako ktorýkoľvek občan,“ poznamenáva predseda klubu Alexander Vajda. „S tým rozdielom, že my máme s ŠK Matador uzavretú celoročnú zmluvu o prenajímaní plavárne pre tréningové účely. Aj vzhľadom na znenie tejto zmluvy nás uzatvorenie plavárne na dva mesiace nemilo prekvapilo.“ Ešte skôr než zanietení funkcionári plaveckého oddielu mohli premýšľať nad možnosťami, ako pomôcť urýchlene sprevádzkovať plaváreň, museli pre svojich zverencov zabezpečiť tréningový proces. Alexander Vajda reaguje: „Takáto situácia sa nestala v histórii oddielu iba raz, keď plaváreň v Púchove ešte nebola a chodievalo sa trénovať do Žiliny. Pri vedomí, že považskobystrická plaváreň je pre rekonštrukciu tiež uzavretá, sme nemali príliš na výber. Rozhodli sme sa pre Dubnicu, kde sme dostali samostatný priestor na tréningový proces.“
Plavecký oddiel sa teda postaral o to, aby deti nestratili kontinuitu v tréningovom procese. Menšie problémy sú s dopravou. Na objednanie väčšieho autobusu nie sú financie, malý autobus tak sprevádzajú do Dubnice nad Váhom aj autá rodičov. „Mrzí ma, že takáto situácia nastala práve v čase, keď mládežnícke plávanie v Púchove dosahuje najlepšie výsledky za uplynulé roky. Samozrejme, že nemôžeme byť spokojní so znižovaním štandardných podmienok na prípravu plavcov. Registrujeme aj iniciatívu rodičov, ktorí žiadajú mesto, aby v tejto veci zaujalo rozhodné stanovisko s jasným výhľadom do budúcnosti.“
Plavecký oddiel ALVA platil ročne za prenájom bazéna okolo 200 tisíc korún. V tomto období jeho mesačné náklady stúpnu zhruba o 5 tisíc korún. Doprava do Dubnice nie je zadarmo. „Sme pripravení urobiť všetko pre to, aby sa chod plavárne stabilizoval,“ hovorí s perspektívou v hlase Alexander Vajda. „Nemáme však ani financie ani kompetencie na to, aby sme sa mohli čo len hrať na záchranárov plavárne. Impulz by mal vyjsť od predstaviteľov mesta. To by malo v prvom rade zmeniť svoj vlastný prístup k financovaniu športu.“ Podľa posledných informácií bude krytá plaváreň opäť sprístupnená verejnosti 1. marca. Stále je tu však hrozba, že v čase vykurovacej sezóny bude na jej dverách visieť zámok. (puch)