enie, ktoré postihuje centrálny nervový systém. Zákernosť ochorenia spočíva v tom, že prebieha dvojfázovo. Prvé štádium začína po uplynutí inkubačnej doby, t. j. najčastejšie za 2 až 28 dní po prisatí kliešťa. V tejto fáze sa priebeh ochorenia podobá chrípke. K bolestiam hlavy a horúčke sa môžu pridružiť aj problémy s trávením, bolesti v kĺboch, chrbte či v končatinách. Tieto ťažkosti praktickí lekári často označia za „letnú“ chrípku. Táto fáza trvá 1 – 28 dní. Po počiatočnom zlepšení stavu (bezpríznakové obdobie trvá 1 – 20 dní) však pacienta prekvapí druhá fáza, ktorej priebeh býva podstatne závažnejší, pretože vírusy po masívnom rozmnožení prenikajú do centrálnej nervovej sústavy, kde poškodzujú nervové bunky. Toto štádium ochorenia sa už prejavuje silnými bolesťami hlavy, vracaním, vysokými horúčkami, poruchami vedomia, tuhnutím krku, zmätenosťou a bezvedomím. Vírus kliešťovej encefalitídy vyvolá zápal mozgových blán, ku ktorému sa niekedy pridruží aj zápal mozgu. Vírus môže napadnúť aj miechu, prípadne periférne nervy.
Pri kliešťovej encefalitíde ojedinelo vznikajú poruchy vedomia alebo sa po určitom čase vyvinú obrny. Vo veľmi ťažkých prípadoch je postihnutie mozgu také závažné preto, že napriek intenzívnej starostlivosti pacient zomiera. Postihnutie oblasti miechy je vzácnejšie, väčšinou však vedie k vážnej obrne hornej končatiny s trvalými následkami. Ľahší priebeh ochorenia spravidla sprevádza zápal mozgových blán (meningitída), pri liečbe ktorého pomerne rýchlo ustúpia ťažkosti, pacient odchádza o 2 – 3 týždne domov a cíti sa celkom zdravý.
Podľa lekárov sa encefalitída zatiaľ liečiť nedá, preto sa liečia iba jej príznaky. Ochorenie väčšinou ustúpi samo. Napriek tomu asi u 6 perc. chorých zanechá trvalé následky.
Zvláštnosťou ochorenia je výrazne sezónny charakter. V strednej Európe má kliešť charakteristickú krivku sezónneho výskytu s dvoma maximami – v apríli a máji (väčší) a v septembri a októbri (menší). Na Slovensku má kliešťová encefalitída maximum výskytu v neskorom lete. Zreteľné je tiež kolísanie počtu ochorení v jednotlivých rokoch.
Proti encefalitíde sa dá účinne brániť očkovaním. Základné očkovanie pozostáva z aplikácie troch dávok očkovacej látky. Najvhodnejším obdobím na začatie očkovania je zima.