ky do USA. Keďže mám 57 rokov, nerád by som prišiel o percentuálne zvýšenie dôchodku za uvedené tri roky. Pokiaľ je možné platiť si na Slovensku dôchodok aj v neprítomnosti, akým spôsobom to mám urobiť?
Platná právna úprava umožňuje aj osobám zárobkovo činným v cudzine dobrovoľnú účasť na dôchodkovom zabezpečení.
Osobe, ktorá je zárobkovo činná v cudzine - čo bude od mája 2003 aj váš prípad - a osobe, ktorá dobrovoľne pokračuje v účasti na dôchodkovom zabezpečení, vzniká účasť na dôchodkovom zabezpečení odo dňa prihlásenia sa na dôchodkové zabezpečenie, najskôr odo dňa podania prihlášky. Účasť na dôchodkovom zabezpečení zaniká najskôr odo dňa podania odhlášky z dôchodkového zabezpečenia.
Podotýkame, že účasť na dôchodkovom zabezpečení osoby zárobkovo činnej v cudzine, ak medzinárodná zmluva neustanovuje inak, sa hodnotí ako zamestnanie len v prípade, že bolo zaplatené poistné za toto obdobie. Ak poistné nebolo zaplatené do dňa, od ktorého sa priznáva dôchodok, hodnotia sa tieto obdobia ako zamestnanie až odo dňa zaplatenia poistného. Pokiaľ bolo poistné zaplatené, hodnotí sa ako zamestnanie aj obdobie jedného roka spätne od podania žiadosti o doplatenie poistného na dôchodkové zabezpečenie podľa zákona NR SR č. 274/1994 Z. z o Sociálnej poisťovni v znení neskorších predpisov.
Osobou zárobkovo činnou v cudzine je osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá vykonáva zárobkovú činnosť v cudzine, ak jej zamestnávateľ má sídlo alebo trvalý pobyt v cudzine alebo na jej výkon je potrebné povolenie, registrácia alebo ohlásenie podľa právnych predpisov štátu, na území ktorého sa vykonáva.
Pokiaľ sa prihlásite na dobrovoľnú účasť na dôchodkovom zabezpečení, platby môžete uhrádzať formou trvalého príkazu cez banku, pričom vymeriavací základ, ktorý je najmenej 4 000 Sk mesačne, si stanovíte sám. Poistné na dôchodkové zabezpečenie z uvedenej sumy predstavuje 1 120 Sk. Prihlášku dostanete v pobočke Sociálnej poisťovne, kde vám poskytnú prípadne aj ďalšie informácie.