Považská Bystrica - Štyri roky je pre niekoho dlhý, pre iného krátky čas. V kresle prednostu Okresného úradu v Považskej Bystrici Ing. Pavlovi Petríkovi niekedy akoby ubiehal šialeným tempom, pretože problémov je veľa. Viacero z nich sa vyriešilo, no boli aj také, čo sa „vďaka“ rôznym príčinám nie vždy dali vyriešiť.
V roku 1998, keď som nastúpil do funkcie, dal som si ako záväzok zlepšiť vzťah k stránkam zo strany pracovníkov, aby si uvedomili, že sme tu predovšetkým pre ľudí. Nedostatky sú, ale všetko sa zlepšilo, pretože podnetov oproti predchádzajúcim rokom je minimálne. Druhú vec, čo som chcel do ľudí dostať, bolo presvedčiť ich, že ide najmä o kvalitnú prácu, a nie politické tričká, ako bolo v minulosti zvykom. Pri nástupe som vedel, že chýba komunikácia medzi obcami a mestom. Zaviedol som preto pravidelné stretnutia, kde sme starostom pomáhali, robili poradenstvo a vychádzali im v ústrety. Rovnako sa zlepšila komunikácia a spolupráca s mestom.
Spomenuli ste pokles pripomienok. Čoho sa najviac týkali?
Išlo o dĺžku vybavovania spisov a správania sa pracovníkov voči klientom. Kým ročne bolo päť - šesť podnetov, vlani som nemal ani jeden.
Aký bol Váš najväčší sen pri nástupe do funkcie?
Rozvinúť vhodné pole na vytvorenie dobrých podmienok pre podnikateľov v priamej úmere k vytváraniu pracovných miest a znižovaniu miery nezamestnanosti. Rokoval som nielen s najväčšími, ale aj s menšími podnikateľskými subjektami, kde som sa im snažil zabezpečiť pomoc od štátu. S ľútosťou musím povedať, že mi nevyšli zámery s areálom bývalých Považských strojární. Tu sme narážali na zložité majetkovoprávne vzťahy, nedotiahli sa prenájmy hál, ktoré zívajú prázdnotou. Som však rád, že aspoň niektoré sa „rozbehli“. Ak budú splnené podmienky, okamžite ich môžeme ponúknuť potencionálnemu zamestnávateľovi.
Dlhodobo sa angažujete aj v ochrane životného prostredia.
Chcel som, aby výrobcovia tepla a správcovia bytov vytvorili také podmienky, aby ich vzájomná spolupráca bola prospešná pre obyvateľov. Cena tepla sa nemala preháňať, jej objektivitu mali podporiť namontované merače, čo vidím ako finančnú pomoc pre ľudí i pre životné prostredie. Aktívne sme sa zúčastňovali rôznych zasadnutí, vyvrcholením bola energetická konferencia na medzinárodnej úrovni v Pov. Bystrici. Spoločne s Fondom životného prostredia sme presadili projekt Za čistý Váh.
Prejdime však aj k boľavým miestam, akým je trebárs diaľnica.
Tento problém sa vlečie už niekoľko rokov. Memyslel som si, že to bude také komplikované. O dôvodoch sa už toho popísalo veľa, vie sa, kto má vinu a kto priložil svoje polienko. Čestne môžem povedať, že okresnému úradu sa podaril dobrý ťah a pracuje sa na jedinom projekte V 2a, na ktorý bude vydané územné rozhodnutie. Všetko ostatné bude už vecou vyjednávaní a kompromisov medzi mestom, Slovenskou správou ciest, ministerstvom dopravy, telekomunikácii a ministerstvom financií. V roku 1998 som si predstavoval, že o štyri roky bude položený základný kameň na úseku Pov. Bystrica - Vrtižer, moje predstavy meškajú asi päť kilometrov. Z roku 2001, ktorý mal byť rokom vydania rozhodnutia, sa javí reálne rok 2005.
Spod vašich krídel sa vymklo školstvo.
Odovzdali sme kompetencie, avšak treba spomenúť aj 21 miliónov korún, ktoré sme zohnali na opravy striech niektorých ZŠ a MŠ. Predtým bola táto suma trikrát menšia, ale podarilo sa nám nájsť odozvu na ministerstve školstva. Začala sa napríklad budovať telocvičňa v Domaniži, ktorá je spádovou obcou.
Kaštieľ áno, lyžiarsky vlek nie.
Úspechom bolo zachovanie Orlovského kaštieľa, ktorý by v konkurznom konaní vo vzťahu k Považským strojárňam bol už niekoľko rokov zatvorený, rozpredaný a možno rozkradnutý. So správcom konkurznej podstaty sa vytvorili také možnosti, aby bol zachovaný a slúžil ľuďom. Pokiaľ ide o vlek v Podjavorníku, v prvých fázach som chcel, aby bola správcom obec, no nedalo sa. Dnes sa už na tom pracuje, nemôžeme do toho zasahovať, lebo ide o vzťahy dvoch skupín, ktoré si vybudovali vzťah taký, aký je. Je to ich záležitosť, všetko je v súdnom konaní. Najsprávnejšia cesta je správa obce, ktorej by sme mohli pomôcť.
Aktivity však boli aj smerom von z okresu.
Zúčastňovali sme sa Expotoure, v posledných rokoch sme boli jediný okres a zastupovali sme obce. Pomohlo sa tým ľuďom, najmä agropodnikateľom. Sme členmi Matúšovho kráľovstva, v cezhraničnej spolupráci máme dobré vzťahy so Vsetínom i vo Valašskom kráľovstve. Ako jediný okres sme si urobili výborné meno pri jeho ochrane životného prostredia konferenciami, kde sa predstavili najnovšie technológie.
Aká je spolupráca s ostatnými prednostami?
Napriek tomu, že sme boli zo širokého straníckeho spektra, bola dobrá. Vypomáhame si vedomosťami i skúsenosťami.
A čo toľko diskutovaná výstavba ďalšieho hypermarketu pri športovej hale v Pov. Bystrici?
Moje stanovisko je známe. Ide o príliš vzácny priestor, aby sme ho „minuli“ na obchodný dom. Keby som mohol ako osoba, rozhodne by som bol za výstavbu plánovaných športovísk. Tie ľuďom chýbajú, lebo super a hypermarketov tu máme už dosť. Bohužiaľ, podklady splnili všetky právne náležitosti, takže my to môžeme iba akceptovať.
Cieľ do budúcnosti?
Všetko sa nedá urobiť za štyri roky. V budúcnosti to je výstavba diaľnice, vybudovanie priemyselného parku, vytvorenie väčšieho počtu pracovných miest, prebudovanie odboru sociálnych vecí tak, aby ľudia nemali pocit, že vybavovanie je namáhavé.
Jozef Šprocha