hospodársky veľmi významná choroba jabloní. Postihuje všetky zelené časti stromov, vrátane ovocia. K najviac náchylným odrodám patria: Golden delicius, James Grieve, Mac Intosh, Sparťan a iné. Huba najčastejšie spôsobuje na líci listov okrúhle zamatové hnedozelené škvrny. Napadnutá časť listov odumiera a nadobúda sivohnedé sfarbenie. Na postihnutých plodoch sa objavujú podobné škvrny, ktoré sa neskôr menia na chrasty. Tieto ostávajú v šupke a neprenikajú hlbšie do dužiny. V mieste chrasty rastúci plod často praská. Na vyvinutých jablkách nenastáva praskanie plodov, ale škvrny na nich zhoršujú ich kvalitu a trvácnosť.
Podmienky pre rozvoj a šírenie patogéna (huby):
Patogén prezimuje na chorých, opadaných listoch. Počas zimy sa v nich vyvinú blankovité plodničky, v ktorých od začiatku apríla začínajú dozrievať vreckové výtrusy (askospóry). Prevlhčením zrelých plodničiek vyletujú z nich askospóry, ktoré sa šíria vzduchom na porast. Na vlhkom liste askospóry klíčia (najrýchlejšie pri teplote okolo 20°C) a prenikajú do pletív hostiteľa. Najviac ohrozené sú sady na chránených polohách, kde dážď alebo rosa len pomaly usýchajú. Veľký význam má zhrabanie a spálenie všetkých opadaných listov už pred začiatkom zimy.
Termín ošetrenia:
Odporúčame striedať fungicídy z rôznych skupín účinných látok. Prvé ošetrenie vo fáze „myšieho uška až zeleného púčika“. Ďalšie ošetrenie: 2 x pred kvitnutím a ihneď po odkvitnutí. Neskôr ošetrujeme v 5 – 14 dňových intervaloch, podľa priebehu počatia odrody a typu fungicídu. Kratšie intervaly: Od fázy ružového púčika až po vytvorenie mladých plodov pri použití kontaktných prípravkov a silnom infekčnom tlaku. Dlhšie intervaly medzi ošetreniami si môžeme dovoliť pri systémových fungicídoch. Pri predĺženom kvitnutí a silnom infekčnom tlaku je treba ošetriť aj počas kvitnutia a to fungicídmi neškodnými pre včely.
Pranostika: Na Valentína zima siliť začína.
Ing. František Salaj