ch mnohých firiem Považská Bystrica - Od januára nadobudol účinnosť novelizovaný zákon o zamestnanosti. Novela sa týka práv a najmä povinností evidovaných nezamestnaných voči úradu práce a mala by ich iniciovať k aktívnejšiemu hľadaniu zamestnania.
Svojím spôsobom priniesla nárast povinností aj pre úrady práce. „Pripravovali sme sa na ňu už v decembri,“ hovorí Marta Balážová, vedúca oddelenia sprostredkovateľsko-poradenských služieb. „Informovali sme o nej i nezamestnaných, či už formou stretnutí priamo v obciach, kine Mier, individuálne u sprostredkovateľov a každý z nich dostal o nej aj písomnú informáciu. Tento nápor sme zvládli vďaka kvalitnej príprave zorganizovania zvýšených pracovných činností vyplývajúcich z novely zákona o zamestnanosti, a tak sa bez väčších problémov podarilo sprostredkovateľom vysporiadať sa s touto náročnou činnosťou v priebehu januára. V zmysle nových platných predpisov je nezamestnaný povinný dostaviť sa na úrad práce alebo ním stanovené miesto minimálne každých štrnásť dní. Pre ľudí by to však znamenalo zvýšené náklady na cestovné, a preto sme zvolili formu, že na úrad práce budú dochádzať iba raz za mesiac. Druhý kontakt s nimi bude priamo v obci, čo sa nám darí zabezpečovať vďaka podpore, ktorú sme našli na obecných úradoch. Kontakty v obciach budú prevažne za účelom preukazovania hľadania si zamestnania, pretože sprostredkovateľ na „vysunutom pracovisku“ nemá k dispozícii výpočtovú techniku a ani spisovú dokumentáciu.“
Medzi spôsoby, ktorými je možné preukázať hľadanie si zamestnania, patrí tlačivo úradu práce, na ktorom zamestnávateľ potvrdí, že klient sa u neho skutočne uchádzal o zamestnanie. Ďalšími uznávanými formami je vyjadrenie na firemnom liste, potvrdenie kópie žiadosti alebo žiadosť podložená podacím lístkom z pošty. Na otázku, koľko potvrdení musí nezamestnaný predložiť, M. Balážová odpovedala: „To záleží od situácie na trhu práce, no bude to minimálne raz mesačne. Potvrdenie od zamestnávateľa môže byť len z obdobia, kedy povinnosť bola stanovená a neskôr, čiže, pokiaľ ho vyzveme 5. februára, že 15. musí predložiť potvrdenie, musí byť na ňom najskorší dátum 5. februára.“
Práve predkladanie potvrdenia bude vo väčšine prípadov veľkým problémom. Firmy totiž nemajú povinnosť potvrdiť tlačivo či žiadosť svojou pečiatkou. Otázne je, či vzhľadom na počet nezamestnaných zvládnu nápor žiadostí alebo jednoducho začnú uchádzačov odmietať už medzi dverami. Možno onedlho nebude zvláštnosťou, že sa na ich dverách objaví oznam „Evidovaným nezamestnaným vstup zakázaný!“. (vž)