Vám doklady za nejaké obdobie? Ako postupovať?
Doba, počas ktorej bol občan zamestnaný, sa na dôchodkové účely preukazuje najčastejšie evidenčným listom dôchodkového zabezpečenia, ktorý je organizácia povinná viesť, každoročne dávať občanovi podpisovať a po skončení zamestnania odoslať v lehote do 8 dní do Sociálnej poisťovne. Dobu zamestnania však možno preukázať aj iným hodnoverným spôsobom, napr. pracovnou zmluvou o pracovnom pomere uzavretom na dobu určitú, písomným potvrdením zamestnávateľa (resp. jeho právneho nástupcu), potvrdením začiatku i ukončenia zamestnania v občianskom preukaze, pracovnom preukaze alebo pracovnej knižke. Vhodné je uschovávať si aj výplatné pásky alebo iné doklady od zamestnávateľa, z ktorých vyplýva, že občan pracoval.
Vo výnimočných prípadoch, ak dobu zamestnania nie je možné preukázať žiadnym iným hodnoverným dokladom, keďže podľa § 34 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní na dokazovanie možno použiť všetky prostriedky, možno na jej preukázanie predložiť vyhlásenie občana a ďalších dvoch svedkov.
Upozorňujeme však, že skutočnosť, či sa vyhlásením vierohodne preukázala doba zamestnania alebo nie, posudzuje Sociálna poisťovňa podľa § 34 ods. 5 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní použitím správnej úvahy. Povinnosť hodnotiť dobu zamestnania na základe vyhlásenia jej totiž z právnych predpisov nevyplýva. Sociálna poisťovňa po zaobstaraní ďalších podkladov je však povinná hodnotiť vyhlásenie spolu s inými dôkazmi v ich vzájomnej súvislosti, preto nemožno vylúčiť, že vzájomným porovnávaním dôkazov alebo iných podkladov na rozhodnutie, sa môže spochybniť vierohodnosť vyhlásenia o dobe zamestnania.
Vyššie uvedené vyhlásenie občana a dvoch svedkov sa podáva na tlačive „Vyhlásenie o dobe zamestnania a hrubom zárobku na účely dôchodkového zabezpečenia“ (SPÚ 202), ktoré vydáva Sociálna poisťovňa, a ktoré je každému občanovi k dispozícii v pobočkách Sociálnej poisťovne.