rčekom bol postup junioriek do I. ligy. „Z pôvodného funkcionárskeho kádra už nie je v klube nikto, ja som predsedom už triapolroka,“ hovorí Ing. Ján Galánek a pokračuje. „Pri vzniku klubu sme mali iba juniorky, neskôr prišli na rad ženy a potom sa začalo pracovať aj so žiačkami. Zo skupiny Stred sme v juniorkách prešli do Západu, kde sme dva roky paberkovali. Rýchlo sme pochopili, že veľa vecí treba robiť ináč. S príchodmi Záhumenskej či Kujaníkovej z Pov. Bystrice prišli i výsledky. Poslednou hráčkou z Pov. Bystrice je Hantáková z Mladosti, ktorá prišla ako neperspektívna, hoci má takmer 180 cm. Väčšina hráčok je z Púchova, ale sú aj z Horných a Dolných Kočkoviec a dokonca aj z Lysej.“
Dva celky do I. ligy
„Juniorky mali problémy s postupom, už sme nedúfali, lebo strata na Levice bola hrozivá - tri body. Po dvoch výhrach nad nimi prišla nečakaná marcová prehra v Pezinku a postupová šanca ostala v rukách Levíc. Preto sa začalo rozmýšľať, čo bude s hráčkami. Keď sa naskytla možnosť postúpiť do I. ligy žien priamo po odstúpení Trnavy a Pov. Bystrice, neváhali sme, poslali prihlášku a bolo nám vyhovené. Po poslednom zápase junioriek mali Púchovčanky záverečné posedenie ako druhý celok tabuľky. Levice nečakane na druhý deň prehrali v Skalici jeden zápas a postup bol na svete. Zo dňa na deň mal Púchov dve družstvá v I. lige. Nedocenili sme kvalitu súťaže, našťastie v lete k nám prišli zo Žiliny Fábryová, Hollá a Šugrová, ku ktorým sa pridala Kasenčáková a v jeseni 24-ročná Stachová, ktorá dokázala mladučké spoluhráčky usmerňovať v šatni i na ploche. Nevýhodou sú súbežné zápasy, často v jeden deň. Preto sa vždy určí priorita, a ktoré družstvo má lepšie šance na úspech, tam dáme lepšie hráčky, pretože zostavy junioriek a žien sú vo veľkej miere totožné.“
Zlé začiatky, dobré konce
Juniorky dvakrát v úvode porazili Levice, neskôr Senicu, ale rozlet pribrzdili zranenia Palieskovej, Záhumenskej, Kujaníkovej. Naposledy hrali v kompletnej zostave v apríli. Ženy trpia zasa na to, že netrénujú pravidelne. Dosiahli viacero prekvapujúcich výsledkov, keď často prvý zápas hladko prehrali, lenže druhý vyhrali. Podobný trend od nich odkukali aj juniorky.
V budúcnosti dve súťaže
- dva kádre
„Najlepšie juniorky prejdú v budúcej sezóne k ženám a juniorky by sme omladili. Jednoznačne chceme ženy oddeliť od junioriek, aby boli dva uzatvorené kádre.“
Budúcnosť v školských laviciach
„V 1. VK máme i ďalšie mládežnícke družstvá. Staršie žiačky hrajú skupinu Západ kvôli kvalite a po jeseni sú na 7. mieste. Bohužiaľ, tento ročník je slabší, lebo najlepšie sú už v juniorkách. Ich trénerom je Michal Suchánek. Mladšie žiačky hrajú turnajovým spôsobom v skupine Stred kvôli ekonomike. Trénujú ich bývalí hráči Matadoru Erik Gábor a Dalibor Čelko. Prípravku vedú Ivan Kožušek a Helena Kasenčáková. Dobre vychádzame so ZŠ Mládežnícka na Sedlišti, pred dvoma rokmi sme mali aj školské športové stredisko, lenže dnes na to nikto peniaze nedá. Pomaly sa „tlačíme“ na ďalšiu školu. Nevýhodou je málo telocviční, preto trénujeme aj v gymnáziu.V Beluši sme chceli urobiť prípravku, lenže vytypovaného trénera „odvolali“ pracovné povinnosti. Dvere však pred žiadnou záujemkyňou nezatvárame.“
V hre iné kluby
i reprezentácia
Vieme o záujme klubov o Záhumenskú či Palieskovú. Žilina sleduje minimálne dve naše hráčky. V širšom výbere kadetskej reprezentácie bola vlani Záhumenská vo vstupnej šestnástke, ale keďže nie je z OŠG Nitra, nemala šancu.“
Prekvapenia na úkor
favoritov
„V Nitre chýbala domácim juniorkám reprezentačná smečiarka. Naše hráčky chytali ťažké lopty a skvele podávali. Tri hráčky zo základu skáču podanie a tri používajú plachtiace podanie. So Sláviou UK sme začali zle, zatlačili nás podaním, hoci prišli bez hosťujúcich hráčok Forplastu. Potom sme vymenili nahrávačku, otočili postavenie, zlepšili príjem, hrali stredom a favoritky sa opäť nestíhali čudovať. Boli však zápasy plné sklamania ako v Nových Zámkovch. Nečakane sme vyhrali set, aby sme potom oba zápasy prehrali. Nevýhodou bolo nekompletné zloženie, ideálna šestka by vyzerala: Martišová na nahrávke, smeč Kujaníková, Záhumenská, bloky Hantáková a Šedíková, univerzál Štefániková a libero Luhová. V tejto zostave sme mohli mať o päť - šesť bodov viac. Chceme sa jednoznačne zachrániť na úkor N. Zámkov a Levíc, lebo s ôsmich družstiev vypadnú dve,“ dopĺňa predsedu tréner Ján Pazdernatý.
Diváci, turnaje, podmienky
„Pomaličky začínajú chodiť na zápasy žien diváci, priemerne asi päťdesiat. Juniorky na svojich priaznivcov ešte čakajú. Chodíme na turnaje do Uherského Hradišťa, Zlína, Ostravy, kde je vyššia úroveň, ale nevynecháme ani slovenské ponuky. Doma chceme pokračovať v antukovom turnaji o Pohár primátora a pripravujeme aj halový turnaj.
Pokiaľ ide o financie, všetko je dosť komplikované. Mesto pomáha, skúsime vyvolať sedenie s primátorom, keď už školy patria pod mesto. Veľa peňazí „zhltne“ nájom telocvične, mesačne je to asi desaťtisíc korún. Hráčky prispievajú na na telocvičňu a na sústredenia,“ dodáva J. Galánek.
Jozef Šprocha