alo stav ohrozenia Púchov – Hneď v prvých januárových dňoch nám počasie ukázalo svoju vrtošivú tvár. Oteplenie a hustý dážď spôsobili v Púchovskom okrese nemalé problémy. V okrese bol vyhlásený tretí povodňový stupeň, čo je už stav ohrozenia.
Voda šarapatila prakticky všade. Malé potoky sa menili na nebezpečné živly. „Stará ľudová pranostika hovorí - veľa snehu, málo vody, málo snehu veľa vody. Má to svoju logiku. Bolo málo snehu, zem bola hlboko premrznutá, a tak nemala voda kam vsakovať,“ hovorí člen okresného povodňového štábu RNDr. Jozef Fedor, CSc. Okresná komisia sa zaoberala najmä vybrežovaním potokov. Roboty mala viac ako dosť, pretože malé toky boli do určitej výšky namrznuté a voda si hľadala cestu po brehoch. „Napríklad v Lednici alebo v Strežniciach bol zamrznutý priepust pod lávkou, čo bránilo prietoku vody a rozliala sa po okolí.“
Najhorší stav v tretí januárový deň bol asi v Beluši. Pri bývalej Kovoslužbe potok nestačil pretekať cez zamrznutú skružu, voda sa vybrežila aj kvôli rôznymi nečistotami zatarasenému vpustu do vážského kanála, vystrájal potok nad diaľničným privádzačom... „Dosť závažným faktorom, ktorý pôsobí pri lokálnych povodniach, sú nevyčistené malé miestne toky,“ pokračuje J. Fedor. „V mnohých obciach zatopila pivnice domov voda, ktorá stekala zo svahov. Majetok pred ňou museli zachraňovať v Záriečí, Dolných Kočkovciach i ďalších obciach. Vodu zo zatopených priestorov vyčerpávali hasiči, častokrát si pomáhali občania aj sami.“ Ako ďalej dodal, škody po povodniach zatiaľ ešte nie sú vyčíslené. Pod niektoré sa možno podpíšu aj silné mrazy, ktoré udreli vzápätí po tomto nešťastí. „Pokiaľ ide o uzatvorené pivničné priestory, mráz by ich nemal poškodiť. Jeho následky by sa nemali prejaviť ani u domov, ktoré stoja na betónových základoch. Toto nebezpečenstvo hrozí skôr pri podmáčaní chalúp z tehál, pórobetónu,“ odpovedal na otázku, či neohrozí bezpečnosť domov prudká zmena počasia. (vž)