Štvrtok, 29. september, 2022 | Meniny má Michal, Michaela

Austrálčania si vyložia nohy na stôl a objednajú si pizzu a pivo

Ak ste chceli nájsť vianočný stromček, museli ste

zájsť do centra Sydney alebo navštíviť niektorú z európskych komunít

Najmenší svetadiel Austrália sa rozprestiera po oboch stranách obratníka Kozorožca. Západnú časť kontinentu zaberá Veľká západoaustrálska plošina s priemernými nadmorskými výškami tristo-päťsto metrov, z ktorej vystupujú pohoria Kimberley a Arnhemská zem na severe a Mac Donellove či Musgraveove vrchy v strede. Polopúšte a krovinaté stepi obkolesuje úzka pobrežná nížina. Na východ od Veľkej západoaustrálskej plošiny sa rozprestiera Stredoaustrálska panva, tvorená tromi rozsiahlymi púštnymi panvami, oddelenými od seba nízkymi chrbtami. Na východnom pobreží sa dvíha Veľké predelové pohorie, ktoré sa tiahne v dĺžke tritisíc kilometrov v severo-južnom smere. Tu sa nachádza aj najvyšší bod Austrálie, Mount Kosciusko (2229 m). Krajinu osídlili pred päťdesiat - tisíc rokmi pôvodní obyvatelia, ktorí dnes žijú v neradostných podmienkach. Prví Európania vstúpili na tento kontinent v roku 1778, ktorý vtedy nazývali Terra Australis (Južná zem). Táto anglická kolónia v prvopočiatkoch slúžila ako trestanecká kolónia. V roku 1788 pristál v zátoke pri austrálskom pobreží terajšej Sydney kapitán prvej flotily Arthur Philip. Tohto času priviezol 1023 ľudí, z toho 751 trestancov. Dnes sa populácia Austrálie blíži k dvadsiatim miliónom, pričom Sydney ako najväčšie mesto Austrálie má okolo štyroch miliónov obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1901 získala Austrália nezávislosť. Najmenší kontinent je prirovnávaný aj k raju študentov. Každý rok sa „zapíše“ na štúdia niekoľko desiatok tisíc študentov z celého sveta. Jedným z nich bol aj Považskobystričan Martin Hariš.

Austrália – kontinent študentov

Pôvodným zámerom môjho pobytu bolo štúdium. Do Sydney som odletel 6. novembra a po medzipristátí v Kuala Lumpur som vstúpil na pôdu protinožcov o deň neskôr. Medzi študentami, z ktorých musia mnohí prejsť najskôr štúdiom angličtiny, býva aj množstvo Slovákov. Po troch mesiacoch osvojovania si „cudzej“ reči som si vybral odbor biznis. Štúdium zložené z jednotlivých semestrov sa platí. Ako zaplatíte, študujete. Ja som si po získaní dvaapolročných víz zaplatil najskôr polročné štúdium. Každý študent si môže na školu zarobiť, môže však pracovať iba dvadsať hodín týždenne. Väčšina tieto predpisy porušuje, za čo bývajú veľké postihy. Odmena za „nahlásenie“ hriešnika je až sedemsto dolárov, čo zabezpečuje niektorým „študentom“ doslova rozprávkové živobytie. Podobného dobráka sme mali v škole aj my. „Kamarát“ z Česka takouto cestou „pomohol“ nejednému spolužiakovi. Najskôr som oficiálne pracoval v obchode, roznášal som poštu..., aby som napokon skončil v pizzerii. Tam sa mi páčilo najviac. Dobrá partia i jedlo ma primäli k tomu, aby sa stala napokon neveľká oáza pohostinnosti mojou poslednou pracovnou zastávkou v Sydney.

SkryťVypnúť reklamu

Symboly

Hlavné mesto Nového Južného Walesu je celosvetovo uznávané ako jedno z najvznešenejších a jeho tri hlavné symboly sú veľkolepý prístav, neodmysliteľná budova opery a známy most. Centrum Sydney tvorí niekoľko mrakodrapov, v ktorých sídlia najväčšie firmy a inštitúcie.

Najvyššou je Sydney Tower v Center Pointe. Túto budovu, operu a Haurbor Bridge navštívia ročne státisíce turistov. Patria neodmysliteľne k Austrálii ako klokany, vtákopysk či koala. Za zvieracími obyvateľmi nemusíte cestovať do vzdialených národných parkov, stretnete ich aj v hlavnom meste zväzu. Klokany sa pohybujú voľne, podobne ako mačky. Aj preto ich ostatky lemujú cesty. Ani nedostatok porastov sa nedokáže podpísať na ich možnom klesajúcom stave. Ostatné zvieratá nie sú až tak zastúpené, a tak sa za nimi treba vybrať do spomenutých parkov. Najznámejším sú Blue Mountains. Počas môjho pobytu zachvátila kontinent populačná explózia líšok. Premnožili sa a boli takmer všade.

SkryťVypnúť reklamu

Cesta za koalou

Modré hory sa nachádzajú asi stovku kilometrov na západ od Sydney a sú jedným z najznámejších národných parkov. Asi dvestotisícová hektárová plocha bola v roku 1959 vyhlásená za národný park. Blue Mountains siahajú do výšky takmer tisíc metrov.

Do parku sa môžete dostať cez mestečká Katoomba, Kazelborg a Springwood. Zvoliť si môžete diaľnicu alebo vlak. My sme zvolili druhý variant, na ktorý sme obetovali asi osemnásť dolárov. Vidieť koalu na vlastné oči sa nepodarí hocikomu. Štatistici tvrdia, že tohto medvedíka videli na vlastné oči v prírode iba štyri percentá Austrálčanov. Pravdivosť tohto tvrdenia som však neskúmal.

Ďalším parkom, ktorý som navštívil bol Royal National Park, kde ma vo Wattamolle upútali najmä veľryby. Tieto hravé tvory môžete vidieť bežne, rovnako ako delfíny či žraloky. Tie som však videl iba v prístave. Bežnejší je krokodíl či had, no na tých som našťastie pri kúpaní nenarazil. K praobyvateľom patrí i pštros. Jeden z nich ma pri posielaní SMS-ky poriadne popreháňal. Ja som však našťastie mobilný telefón pred týmto pažravcom uchránil.

Aboriginal

Názov pôvodných obyvateľov Austrálie vznikol práve z tohto slova. Záujmy bielych osadníkov narazili na pôvodné obyvateľstvo, ktoré žilo najmä v strede kontinentu. Nenásytnosť priniesla krv a drastické vybíjanie aborigincov. Tí veria, že na počiatku sveta, v dobe snenia, bol celý plochý ako doska. Zo zeme vzišlo neskôr všetko. Tvory, meniace sa na ľudí i zver, ktorí dali zemi dnešnú podobu s jej riekami, údoliami i kopcami. Hudba, piesne a tanec vždy zohrávali a ešte aj dnes zohrávajú dôležitú úlohu v živote a zvykoch aborigincov.

Mali piesne, ktoré sa vzťahovali na každú príležitosť. Spríjemňovali im voľné chvíle a svoje miesto mali aj pri rôznych obradoch. Dnešná generácia pôvodného obyvateľstva volá po zašlých časoch a žiada nápravu krívd, ktorých sa dopustili dobyvatelia kontinetu na nich. Stretol som sa s nimi na uliciach či v obchodoch, chodia takmer vždy pomaľovaní. Ich pôvodnej reči nerozumejú ani domáci. Živia sa predajom bumerangov, nástrojov, cudzie im nie sú ani hudobné produkcie a pouliční umelci.

Tí, ktorých civilizácia vždy odpudzovala, dávajú prednosť bušu a životu v ňom. Austrália je jednou z mála krajín, ktorá nemá bezdomovcov. Sú tu však i ľudia, ktorí chcú žiť inak a po stretnutí s niektorými môžem povedať, že vedia byť nepríjemní.

Austrálčan má svoj účet v banke a snaží sa žiť jednoducho. K životu potrebuje hlavne posteľ, televízor, telefón a auto. Keďže je Austrália kontinentom, má svoju módu, ktorá vyzerá najmä na ženách niekedy veľmi čudne. Tričká po bruchu, piercing v pupku, čosi ako sukňa, Vysoké pruhované ponožky, dreváky. Zistil som, že najkrajšie „baby“ Austrálie sú Slovenky, čo potvrdilo dobrú povesť našich diev aj na opačnej pologuli.

Vianoce bez snehu i stromčeka

Oslava vianočných sviatkov v Austrálii je doslova hrozná. Výzdoba viac ako mizerná a vianočný strom sme našli iba v centre Sydney.

Santa Clausa nestretneš, k darčeku sa síce dostaneš, ale aj tieto sviatky sú tu brané príliš komerčne. Európske komunity si zvyky z konca roka zachovávajú, a tak sa na „ozajstné“ Vianoce môžete pozrieť tam. Komunity udržujú záujem o bývalé domoviny i v Austrálii. Poriadajú tradične svoje dni, kedy sa bývalí emigranti a vysťahovalci stretávajú. Pozývajú si rôznych hostí, väčšinou z krajiny, z ktorej kedysi odišli. Počas môjho pobytu som sa zúčastňoval Slovenských dní, kde boli hosťami napríklad veľvyslankyňa či arcibiskup Takáč z Košíc. O snehu či ľade ani potuchy.

Ako hokejový brankár som sa pokúsil nadviazať kontakt s klubom, kde by som mohol pôsobiť. Veď informácie hovorili až o jedenástich hokejových plochách. Napokon som sa dozvedel, že päť z nich je určených in-line hokejistom a ľad je iba na zvyšných. Dostal som najskôr ponuku od klubu, ktorý sa mi v rozhodujúcej chvíli neozval. Druhá bola o to zaujímavejšia, že som mal trénovať ženy. Klub chcel, aby som si zakúpil kompletnú brankársku výstroj, čo vôbec neprichádzalo do úvahy, a tak som sa k svojej záľube nedostal. Domáci sú veľmi pohodlní, až leniví. Vianoce sú pre nich sviatky ako iné.

K spokojnosti im stačí vyložiť si nohy na stôl a objednať pizzu. Naše Vianoce boli taktiež dosť fádne. Snažili sme sa aspoň v škole pripomenúť si ich počas párty na pláži, kde sme mali zaspievať koledy. Keď nás napokon pochytali, pretože do spevu nám nebolo, spustili sme úplne niečo iné. Na prekvapenie sa poslucháčom jedna z českých pesničiek páčila a najmä Kórejčania nás odmenili potleskom a súhlasným kývaním hlavy

Zažili sme aj takzvané čierne Vianoce. Sydney horelo z troch strán. Nádherné parky boli v plameňoch a úrady zháňali množstvá dobrovoľníkov, ktorým by sa červeného kohúta podarilo skrotiť. Hustý dym, hmla a prach pokryli väčšiu časť mesta a daný stav niesli jeho obyvatelia veľmi tragicky. Požiar sa našťastie podarilo uhasiť a občania mohli v uliciach oslavovať spoločne s dobrovoľníkmi.

Našťastie zákon zakazuje zakladať otvorené ohniská a ohne. Ak je človek zvyknutý po celý život oslavovať Vianoce s blízkymi, darčekmi, stromčekom a snehom, odlišné podmienky ho poznamenajú. Stalo sa to i nám, no čudnému pocitu sme sa nepoddali. Zachovali sme sa ako domáci – objednali sme si poriadnu pizzu, kartóny piva a vína. Končí sa semester a ja žiadam o víza do USA a Kanady. Prvé dostávam, no na zem javorového listu si musím zájsť chuť. Ak si chcem udržať austrálske víza musím mať osemdesiatpäťpercentnú dochádzku v škole. Kde strávim ďalšie Vianoce? Sám ešte neviem, a tak sa nechám prekvapiť. V Európe to však určite nebude.

Z rozprávania Martina Hariša pripravil Milan Kováčik

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 3. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 4. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 5. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 6. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech
 7. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 1. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 2. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 3. Jednodňovú zdravotnú starostlivosť preferujú lekári aj pacienti
 4. Union prepláca všetky doplatky za lieky pre deti do 18 rokov
 5. Medzi prírodnými izoláciami vedie celulóza
 6. Zvyšky z vašej kuchyne môžu pomôcť v boji s klimatickou krízou
 7. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 8. Nie všetko sa deje na červenom koberci
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 11 636
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 11 289
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 058
 4. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 706
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 259
 6. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 2 600
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 591
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 442

Blogy SME

 1. Maria Greitzer: Odberatelia plynu z Nord Stream
 2. Tereza Krajčová: Grécke Atény 3/4: Pláže a ostrovy – Glyfada, Aegina a neobývaný raj Moni
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá
 4. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 5. Anton Kaiser: Krokom po minulosti rodiny Migazzi
 6. Adriana Boysová: Šuškandou opradená sexuálna výchova
 7. Matúš Lazúr: Kto bude šetriť a kto to celé zaplatí
 8. Miriam Studeničová: Je čas poznať pravdu o astrálnom svete
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 495
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 954
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 8 598
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 6 263
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 577
 6. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 468
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 235
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 884
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Ilustračná foto

Podľa lekára nie je potrebné do prirodzeného pôrodu zasahovať.


18 h

Plochy na umiestnenie predvolebných plagátov si môžu žrebovať zaregistrované politické strany, hnutia, koalície a nezávislí kandidáti sa budú žrebovať vo štvrtok.


TASR 19 h
ilustračné foto

Na diaľnicu muža vraj poslala navigácia.


TASR 19 h

Redakciu aj príjem inzercie nájdete od 1. októbra na novej adrese v širšom centre mesta.


27. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vodiči sa dlhodobo sťažujú, že na Hutách sa na asfalte šmýka.


26. sep

Policajti namerali v mestskej časti Považskej Bystrice Milochov 28-ročného vodiča Kie Ceed, ktorý prekročil maximálnu povolenú rýchlosť o 75 kilometrov za hodinu (km/h).


TASR 27. sep

Dostavba bude trvať dlhšie a štát zaplatí viac.


22 h

Na diaľnicu muža vraj poslala navigácia.


TASR 19 h

Blogy SME

 1. Maria Greitzer: Odberatelia plynu z Nord Stream
 2. Tereza Krajčová: Grécke Atény 3/4: Pláže a ostrovy – Glyfada, Aegina a neobývaný raj Moni
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá
 4. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 5. Anton Kaiser: Krokom po minulosti rodiny Migazzi
 6. Adriana Boysová: Šuškandou opradená sexuálna výchova
 7. Matúš Lazúr: Kto bude šetriť a kto to celé zaplatí
 8. Miriam Studeničová: Je čas poznať pravdu o astrálnom svete
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 495
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 954
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 8 598
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 6 263
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 577
 6. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 468
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 235
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 884
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu