Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky

Austrálčania si vyložia nohy na stôl a objednajú si pizzu a pivo

Ak ste chceli nájsť vianočný stromček, museli ste

zájsť do centra Sydney alebo navštíviť niektorú z európskych komunít

Najmenší svetadiel Austrália sa rozprestiera po oboch stranách obratníka Kozorožca. Západnú časť kontinentu zaberá Veľká západoaustrálska plošina s priemernými nadmorskými výškami tristo-päťsto metrov, z ktorej vystupujú pohoria Kimberley a Arnhemská zem na severe a Mac Donellove či Musgraveove vrchy v strede. Polopúšte a krovinaté stepi obkolesuje úzka pobrežná nížina. Na východ od Veľkej západoaustrálskej plošiny sa rozprestiera Stredoaustrálska panva, tvorená tromi rozsiahlymi púštnymi panvami, oddelenými od seba nízkymi chrbtami. Na východnom pobreží sa dvíha Veľké predelové pohorie, ktoré sa tiahne v dĺžke tritisíc kilometrov v severo-južnom smere. Tu sa nachádza aj najvyšší bod Austrálie, Mount Kosciusko (2229 m). Krajinu osídlili pred päťdesiat - tisíc rokmi pôvodní obyvatelia, ktorí dnes žijú v neradostných podmienkach. Prví Európania vstúpili na tento kontinent v roku 1778, ktorý vtedy nazývali Terra Australis (Južná zem). Táto anglická kolónia v prvopočiatkoch slúžila ako trestanecká kolónia. V roku 1788 pristál v zátoke pri austrálskom pobreží terajšej Sydney kapitán prvej flotily Arthur Philip. Tohto času priviezol 1023 ľudí, z toho 751 trestancov. Dnes sa populácia Austrálie blíži k dvadsiatim miliónom, pričom Sydney ako najväčšie mesto Austrálie má okolo štyroch miliónov obyvateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

V roku 1901 získala Austrália nezávislosť. Najmenší kontinent je prirovnávaný aj k raju študentov. Každý rok sa „zapíše“ na štúdia niekoľko desiatok tisíc študentov z celého sveta. Jedným z nich bol aj Považskobystričan Martin Hariš.

Austrália – kontinent študentov

Pôvodným zámerom môjho pobytu bolo štúdium. Do Sydney som odletel 6. novembra a po medzipristátí v Kuala Lumpur som vstúpil na pôdu protinožcov o deň neskôr. Medzi študentami, z ktorých musia mnohí prejsť najskôr štúdiom angličtiny, býva aj množstvo Slovákov. Po troch mesiacoch osvojovania si „cudzej“ reči som si vybral odbor biznis. Štúdium zložené z jednotlivých semestrov sa platí. Ako zaplatíte, študujete. Ja som si po získaní dvaapolročných víz zaplatil najskôr polročné štúdium. Každý študent si môže na školu zarobiť, môže však pracovať iba dvadsať hodín týždenne. Väčšina tieto predpisy porušuje, za čo bývajú veľké postihy. Odmena za „nahlásenie“ hriešnika je až sedemsto dolárov, čo zabezpečuje niektorým „študentom“ doslova rozprávkové živobytie. Podobného dobráka sme mali v škole aj my. „Kamarát“ z Česka takouto cestou „pomohol“ nejednému spolužiakovi. Najskôr som oficiálne pracoval v obchode, roznášal som poštu..., aby som napokon skončil v pizzerii. Tam sa mi páčilo najviac. Dobrá partia i jedlo ma primäli k tomu, aby sa stala napokon neveľká oáza pohostinnosti mojou poslednou pracovnou zastávkou v Sydney.

Skryť Vypnúť reklamu

Symboly

Hlavné mesto Nového Južného Walesu je celosvetovo uznávané ako jedno z najvznešenejších a jeho tri hlavné symboly sú veľkolepý prístav, neodmysliteľná budova opery a známy most. Centrum Sydney tvorí niekoľko mrakodrapov, v ktorých sídlia najväčšie firmy a inštitúcie.

Najvyššou je Sydney Tower v Center Pointe. Túto budovu, operu a Haurbor Bridge navštívia ročne státisíce turistov. Patria neodmysliteľne k Austrálii ako klokany, vtákopysk či koala. Za zvieracími obyvateľmi nemusíte cestovať do vzdialených národných parkov, stretnete ich aj v hlavnom meste zväzu. Klokany sa pohybujú voľne, podobne ako mačky. Aj preto ich ostatky lemujú cesty. Ani nedostatok porastov sa nedokáže podpísať na ich možnom klesajúcom stave. Ostatné zvieratá nie sú až tak zastúpené, a tak sa za nimi treba vybrať do spomenutých parkov. Najznámejším sú Blue Mountains. Počas môjho pobytu zachvátila kontinent populačná explózia líšok. Premnožili sa a boli takmer všade.

Skryť Vypnúť reklamu

Cesta za koalou

Modré hory sa nachádzajú asi stovku kilometrov na západ od Sydney a sú jedným z najznámejších národných parkov. Asi dvestotisícová hektárová plocha bola v roku 1959 vyhlásená za národný park. Blue Mountains siahajú do výšky takmer tisíc metrov.

Do parku sa môžete dostať cez mestečká Katoomba, Kazelborg a Springwood. Zvoliť si môžete diaľnicu alebo vlak. My sme zvolili druhý variant, na ktorý sme obetovali asi osemnásť dolárov. Vidieť koalu na vlastné oči sa nepodarí hocikomu. Štatistici tvrdia, že tohto medvedíka videli na vlastné oči v prírode iba štyri percentá Austrálčanov. Pravdivosť tohto tvrdenia som však neskúmal.

Ďalším parkom, ktorý som navštívil bol Royal National Park, kde ma vo Wattamolle upútali najmä veľryby. Tieto hravé tvory môžete vidieť bežne, rovnako ako delfíny či žraloky. Tie som však videl iba v prístave. Bežnejší je krokodíl či had, no na tých som našťastie pri kúpaní nenarazil. K praobyvateľom patrí i pštros. Jeden z nich ma pri posielaní SMS-ky poriadne popreháňal. Ja som však našťastie mobilný telefón pred týmto pažravcom uchránil.

Aboriginal

Názov pôvodných obyvateľov Austrálie vznikol práve z tohto slova. Záujmy bielych osadníkov narazili na pôvodné obyvateľstvo, ktoré žilo najmä v strede kontinentu. Nenásytnosť priniesla krv a drastické vybíjanie aborigincov. Tí veria, že na počiatku sveta, v dobe snenia, bol celý plochý ako doska. Zo zeme vzišlo neskôr všetko. Tvory, meniace sa na ľudí i zver, ktorí dali zemi dnešnú podobu s jej riekami, údoliami i kopcami. Hudba, piesne a tanec vždy zohrávali a ešte aj dnes zohrávajú dôležitú úlohu v živote a zvykoch aborigincov.

Mali piesne, ktoré sa vzťahovali na každú príležitosť. Spríjemňovali im voľné chvíle a svoje miesto mali aj pri rôznych obradoch. Dnešná generácia pôvodného obyvateľstva volá po zašlých časoch a žiada nápravu krívd, ktorých sa dopustili dobyvatelia kontinetu na nich. Stretol som sa s nimi na uliciach či v obchodoch, chodia takmer vždy pomaľovaní. Ich pôvodnej reči nerozumejú ani domáci. Živia sa predajom bumerangov, nástrojov, cudzie im nie sú ani hudobné produkcie a pouliční umelci.

Tí, ktorých civilizácia vždy odpudzovala, dávajú prednosť bušu a životu v ňom. Austrália je jednou z mála krajín, ktorá nemá bezdomovcov. Sú tu však i ľudia, ktorí chcú žiť inak a po stretnutí s niektorými môžem povedať, že vedia byť nepríjemní.

Austrálčan má svoj účet v banke a snaží sa žiť jednoducho. K životu potrebuje hlavne posteľ, televízor, telefón a auto. Keďže je Austrália kontinentom, má svoju módu, ktorá vyzerá najmä na ženách niekedy veľmi čudne. Tričká po bruchu, piercing v pupku, čosi ako sukňa, Vysoké pruhované ponožky, dreváky. Zistil som, že najkrajšie „baby“ Austrálie sú Slovenky, čo potvrdilo dobrú povesť našich diev aj na opačnej pologuli.

Vianoce bez snehu i stromčeka

Oslava vianočných sviatkov v Austrálii je doslova hrozná. Výzdoba viac ako mizerná a vianočný strom sme našli iba v centre Sydney.

Santa Clausa nestretneš, k darčeku sa síce dostaneš, ale aj tieto sviatky sú tu brané príliš komerčne. Európske komunity si zvyky z konca roka zachovávajú, a tak sa na „ozajstné“ Vianoce môžete pozrieť tam. Komunity udržujú záujem o bývalé domoviny i v Austrálii. Poriadajú tradične svoje dni, kedy sa bývalí emigranti a vysťahovalci stretávajú. Pozývajú si rôznych hostí, väčšinou z krajiny, z ktorej kedysi odišli. Počas môjho pobytu som sa zúčastňoval Slovenských dní, kde boli hosťami napríklad veľvyslankyňa či arcibiskup Takáč z Košíc. O snehu či ľade ani potuchy.

Ako hokejový brankár som sa pokúsil nadviazať kontakt s klubom, kde by som mohol pôsobiť. Veď informácie hovorili až o jedenástich hokejových plochách. Napokon som sa dozvedel, že päť z nich je určených in-line hokejistom a ľad je iba na zvyšných. Dostal som najskôr ponuku od klubu, ktorý sa mi v rozhodujúcej chvíli neozval. Druhá bola o to zaujímavejšia, že som mal trénovať ženy. Klub chcel, aby som si zakúpil kompletnú brankársku výstroj, čo vôbec neprichádzalo do úvahy, a tak som sa k svojej záľube nedostal. Domáci sú veľmi pohodlní, až leniví. Vianoce sú pre nich sviatky ako iné.

K spokojnosti im stačí vyložiť si nohy na stôl a objednať pizzu. Naše Vianoce boli taktiež dosť fádne. Snažili sme sa aspoň v škole pripomenúť si ich počas párty na pláži, kde sme mali zaspievať koledy. Keď nás napokon pochytali, pretože do spevu nám nebolo, spustili sme úplne niečo iné. Na prekvapenie sa poslucháčom jedna z českých pesničiek páčila a najmä Kórejčania nás odmenili potleskom a súhlasným kývaním hlavy

Zažili sme aj takzvané čierne Vianoce. Sydney horelo z troch strán. Nádherné parky boli v plameňoch a úrady zháňali množstvá dobrovoľníkov, ktorým by sa červeného kohúta podarilo skrotiť. Hustý dym, hmla a prach pokryli väčšiu časť mesta a daný stav niesli jeho obyvatelia veľmi tragicky. Požiar sa našťastie podarilo uhasiť a občania mohli v uliciach oslavovať spoločne s dobrovoľníkmi.

Našťastie zákon zakazuje zakladať otvorené ohniská a ohne. Ak je človek zvyknutý po celý život oslavovať Vianoce s blízkymi, darčekmi, stromčekom a snehom, odlišné podmienky ho poznamenajú. Stalo sa to i nám, no čudnému pocitu sme sa nepoddali. Zachovali sme sa ako domáci – objednali sme si poriadnu pizzu, kartóny piva a vína. Končí sa semester a ja žiadam o víza do USA a Kanady. Prvé dostávam, no na zem javorového listu si musím zájsť chuť. Ak si chcem udržať austrálske víza musím mať osemdesiatpäťpercentnú dochádzku v škole. Kde strávim ďalšie Vianoce? Sám ešte neviem, a tak sa nechám prekvapiť. V Európe to však určite nebude.

Z rozprávania Martina Hariša pripravil Milan Kováčik

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 3. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 4. Crème de la crème po slovensky
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 28 888
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 072
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 829
 4. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 6 604
 5. Po Slovensku na motorke 6 505
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 6 096
 7. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 5 684
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 310
 9. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 4 145
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 4 021
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Dobré správy z MY

V tomto článku nájdete: Cukrovku úspešne liečia bez liekov. Obnovujú viac ako storočný zámok. Dva tipy na výlety s deťmi, nádherné fotky, ktoré dobyli svet a mnoho iného ;)


15 h
Ako si vybrať turistickú obuv? Poradí vám Lukáš Majerčák, expert z Intersportu.

Radí expert Lukáš Majerčák zo spoločnosti Intersport.


18. jún

Diskusiu sledujte naživo vo štvrtok o 14. hodine.


15. jún

V poradí ôsmou tohtoročnou obeťou dopravných nehôd na cestách Trenčianskeho kraja je 35-ročný motocyklista z okresu Prievidza, ktorý neprežil stredajšiu podvečernú zrážku s traktorom.


SITA 17. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Už ste čítali?