Sobota, 24. september, 2022 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Najkrajší Silvester zažil na Islande

Od Nového roka považskobystrickí hádzanári už bez

trénera Rudolfa Havlíka, ktorý predčasne ukončil svoje pôsobenie u majstrov Slovenska Dnes už bývalý tréner hádzanárov MŠK Považská Bystrica Rudolf Havlík (64) je rodák zo Starého Plzenca. Športovú kariéru začínal ako žiak – futbalista. Neskôr prešiel k českej hádzanej a v blízkych Šťáhlavách začal s hádzanou, odkiaľ bol iba kúsok do Plzne, kde ako 18-ročný okúsil I. ligu. Po dvoch rokoch narukoval do Dukly Praha, kde strávil podstatnú časť kariéry ako hráč a neskôr tréner. S Duklou získal 17 titulov majstra ČSSR ako hráč a dva ako tréner a raz pridal i bronz. Od roku 1959 reprezentoval až do roku 1972. Debut mal ako hrom - proti NSR v Kieli pred 7000 divákmi vyhrali naši 20:16 a on dal dva góly, hoci väčšinou hral v defenzíve. Štyrikrát hral na MS – 1961 v pamätnom finále v Dortmunde prehralo Československo s Rumunskom po dvojitom predĺžení 8:9. 1964 – ČSSR po prehre s Rumunskom v boji o bronz porazila NSR 20:16. 1967 - podľa očakávania vo švédskom Västeras zisk doteraz jediného zlata. 1970 - vo Francúzsku nastal pokles výkonnosti, keď nás vo štvrťfinále nečakane vyradilo Dánsko a v boji o 5. miesto sme zdolali Maďarsko. Posledný reprezentačný zápas zohral v Rumunsku tesne pred OH v Mníchove. Celkove v drese s levom odohral 125 zápasov, čo nie je veľa, ale vtedy sa toľko zápasov nehralo. V roku 1967 bol vyhlásený najlepším hádzanárom roka u nás a v roku 1969 bol druhý. S Duklou v roku 1963 získal v Paríži PEM po výhre nad Dinamom Bukurešť.

SkryťVypnúť reklamu

Od hráča k trénerovi mládeže

Rudolfa Havlíka označovali odborníci za komplexného hráča. Ako spojka mal dobrú streľbu, ovládal populárnu zadovku, s ktorou sa u nás naposledy predvádzal Paľo Debnárik. Dobre strieľal z výskoku, bránil, spolupracoval s pivotom a bol strelcom rozhodujúcich gólov. „Považovali ma za defenzívneho hráča, lebo som vedel organizovať obranu. Mojou prednosťou bolo, že som dokázal zabrať v krízových momentoch, keď sa iným nedarilo.

Končil som v roku 1974, ale hneď dostal šancu ako tréner mládeže po spoluhráčovi Marešovi a viedol som mládežníkov Dukly od žiakov po dorast. „Z úplne prvých zverencov sa nikto nedostal do reprezentácie, ale som rád, že sú z nich dobrí ľudia a riadni občania. Veľa z nich je vysokoškolákov, napr. MUDr. Zdeněk Bašný, veľmi dobrý dorastenecký brankár, je riaditeľom bohnickej liečebne v Prahe. Teší ma, že nielen po športovej, ale aj po osobnostnej stránke sa hráči stali platnými členmi spoločnosti. U mládeže som bol až do roku 1978 a potom sme s Erom Gubrickým prebrali juniorov ČSSR, kde boli vtedy Brestovanský, Kotrč, Šimek, Bártek, Bartoň, Štika. Najďalej sme sa dostali na „Družbu“ na Kubu cez New York a Toronto. Ako trénerov nás mladí brali ako hráčov, ktorí už niečo dosiahli, ktorí im to stále dokážu názorne ukázať.

SkryťVypnúť reklamu

V reprezentácii s Papiernikom

Po necelom roku pri junioroch sme sa stali trénermi reprezentácie mužov, kde v roku 1979 so Šulcom a Papiernikom sme hrali na MS B v Španielsku, ale po prehre s domácimi sme nepostúpili na OH do Moskvy. O dva roky vo Francúzsku sme boli druhí po prehre s Poľskom a postúpili na MS A do NSR v roku 1982, kde sme však neuspeli.

Olympiáda mi nebola súdená

Z generácie majstrov sveta 1967 sme v kádri o účasť v Mníchove 1972 ostali iba dvaja, ja a Franta Bruna. V záverečnej príprave v Rumunsku ma Vícha nenominoval. Škoda, lebo by to bola dobrá bodka za kariérou, keď sme až vo finále prehrali s Juhosláviou. Rovnako mi ako trénerovi chýbal iba krok k postupu do Moskvy v roku 1980.

Starší hráči boli učiteľmi

SkryťVypnúť reklamu

Pri mojom debute bola situácia iná než je dnes. Starší hráči boli na nás prísni, ale v tréningu a v hre nám pomáhali, boli dobrí učitelia. Museli sme poslúchať a chovať sa podľa nich. Rád spomínam na Ereta, Ružu, Vykouřila, Trojana či Nikla. Naučili nás nielen dobre hrať hádzanú, ale i to, ako sa máme chovať. Zažili sme veľa veselých príhod. Keď už som bol starší, mali sme nováčika brankára. Na turnaji v Juhoslávii sme po našej výhre na bankete sedeli pri stole s Maďarmi. Pýtali sme sa na jedného hráča a dostali sme odpoveď, že hrá v Austrii. Nováčik sa okamžite chytil: “To poznám, to je tam, kde žijú klokany.“ Vojta Mareš pred finále MS vo Švédsku v šatni až po porade zistil, že nemá tenisky. Nakoniec sa všetko stihlo, lebo vedúci uháňal pre ne do hotela taxíkom.

„Kontráši“ a nesplnený americký sen

Dukla bola žiadaným klubom a často hrala na západe. Dobrým zvykom tej doby bol „doprovod politrukov“, ktorí vystupovali v úlohe tzv. technických vedúcich. Išlo však o členov kontrarozviedky, čo už poznali aj hostitelia, ktorí ich okamžite odhalili a hneď sa pýtali: „Kde máte Bretschneidera?“, čo bola parafráza na známeho udavača zo Švejka. Nikto z nás neostal vonku, hoci možnosť bola, asi preto, že sme tvorili výborný kolektív. Perličkou bolo, že ako družstvo sme v 60-tych rokoch dostali ponuku, vrátane manželiek a detí, odísť legálne do USA a propagovať tam hádzanú, avšak ministerstvo bolo proti. Išli by sme radi, hoci naša životná úroveň bola oproti bežným občanom vyššia.

Keď si vojaci kupovali civil

V roku 1959 som podpísal „vojnu“ a začínal som vo funkcii staršinu. Pravidelne sme sa ako vojaci z povolania zúčastňovali akcií mimo kasární. Ja som chodil pracovať do vojenského zemepisného ústavu. Po striebre z MS v roku 1961 som už bol poručík a venoval som sa iba športu. Na zájazdy sme používali uniformy, ale raz sme si sami, nikto nás nenútil, kúpili v nemeckom Zelle za vlastné klubové obleky. Modré saká, šedivé nohavice, krásne kravaty, košele, s čím sme urobili dieru do sveta a na západe nás preto ešte viac uznávali. Uniformu som odložil ako major v roku 1983 po 25 odslúžených rokoch kvôli ponuke zo zahraničia.

Pod stromčekom zahraničné oblečenie

Vianoce počas aktívnej kariéry boli rovnaké. Po Štedrom dni v kruhu svojich sme na druhý pravidelne odchádzali do zahraničia a aj Silvestra sme trávili iba symbolicky.

Keďže liga končila už v novembri, chodili sme do cudziny aj pred sviatkami na tzv. svetríkové zájazdy, ktoré niekedy trvali i šesť týždňov. Volali sme to preto, lebo sme nosili z Nemecka, Dánska či Holandska najmä kvalitné oblečenie, ktoré vtedy u nás nebolo. Pri náhodných kontrolách boli na nás colníci dobrí, lebo spoluhráč raz viezol šesť svetrov, ale platil iba za jeden. Inokedy sme si prilepšili aj finančne, veď za výhru v PEM to bolo 800 Sk na hlavu a za titul majstra sveta päťtisíc. Nám však nešlo o peniaze.

Krásne islandské Vianoce

V roku 1983 som na Islande strávil prvé Vianoce bez manželky, prišla však za mnou 12-ročná dcéra a 17-ročný syn. Boli to krásne sviatky, prvýkrát som videl, čo znamená vianočná atmosféra. Začalo to adventom, kedy bol každý dome vyzdobený svetielkami. Lucia, 13. december, mi utkvel v pamäti, pretože dievčatá v bielych šatách so zlatými hviezdami išli Reykjavíkom so sviečkami a zástupom mladých. Hoci sú Islanďania uzavretí, cez Vianoce sa navštevovali, každý mal dvere otvorené. Na obchodnom oddelení sme zažili aj s deťmi krásne sviatky s typickou štedrou večerou a cítili sme sa ako doma. Silvester bol však najväčším zážitkom. Islanďania sa vedia sa odviazať, lebo je tu čiastočná prohibícia, a tak majú možnosť vyhodiť si z kopýtka. Polnoc bol veľkolepá. Začali vybuchovať ohňostroje, všetko sa rozžiarilo, rakety lietali, petardy búchali. Potom sa kopcoch okolo mesta rozhoreli veľké vatry, kde sa celý mesiac zhromažďovali staré nepotrebné veci a deti spievali koledy. Keďže na Islande je málo vegetácie, veľkou pýchou je živý stromček. Z Dánska pripláva množstvo lodí so stromčekmi, ktoré si ľudia kupujú. Keďže ryby sú na každodennom stole, hlavným štedrovečerným jedlom je pečené bravčové stehno.

Doma na sviatky jem morské ryby, kapra má rada žena a deti. Na Islande som jedol najmä ryby s ryžou. Najlepšou bol yssa, krásna ryba, ktorú stačilo dať do hrnca so slanou vodou, uvariť a podávať s ryžou.

Sopky, polárna noc, gejzíry

V Kopavogure som bol tri roky, a potom som sa trikrát vrátil v rokoch 1990, 1994 a 1996. Islanďana zo mňa nechceli urobiť, tým sa stal bývalý hráč Dukly Baumruk, ktorý má po desiatich rokoch občianstvo a meno Baumruksson. Ja som pre nich stále Rudolf.

Vo voľnom čase som pochodil všetky sopky okrem najväčšej činnej Hekly. Je tu pol roka tma, trénuje sa iba večer, lebo všetci sú zamestnanci, okrem zopár cudzincov, ako trebárs Čech Tonar. Pochodil som kopce, gejzíry, Zlatý vodopád, vyhasnutú sopku Essju v Reykjavíku. Na vrchole sme sa s rodinou zapísali do pamätnej knihy. Nevynechal som ani Modrú lagúnu s teplou vodou s vysokým obsahom soli. Chodili sme na hory a aj ryby som sa naučil jesť až tu, čím som si predĺžil život. Všetko je tu zdravé, lebo jediný komín má fabrika na spracovanie rýb, nie je tu ani železnica. Buď sa lieta alebo dookola je diaľnica. Reč je ťažká, má asi 14 pádov. Najprv som hovoril po nemecky, no neskôr som sa musel učiť islandsky a dopoludnia som v škole učil pohybovú výchovu tretiakov.

Chcel ísť v Papiernikových stopách

Tréner Havlík chcel po ďalších angažmá v Dukle, rakúskom Kremse, nemeckom Regensburgu, Allrisku nadviazať v Považskej Bystrici na úspech, čo dokázal Jaro Papiernik - vydržať a obhájiť titul. Avšak jeho pôsobenie sa po piatich mesiacoch predčasne skončilo dohodou s vedením MŠK. Do konca marca povedie mužstvo Jozef Kozák s poradcom Jířim Kekrtom. Jozef Šprocha

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 2. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 3. Sledujte príjem živín u starých rodičov
 4. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma?
 5. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč?
 6. Realitný maklér v Poprade
 7. Je čas na cestovateľské plány, jeseň bude plná spoznávania
 8. Najradšej by ste pri čítaní správ nechali všetko plávať?
 1. Industriálna Spilka Offices je súčasťou Týždňa zelených budov
 2. Hagyari: Som pripravený intenzívne a tvrdo pracovať
 3. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 4. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 5. Je neskutočná! Pani Milada (80) búra svojou básničkou internety
 6. XTB vyhlasuje Conora McGregora za svojho globálneho ambasádora
 7. Šliapnuť do pedálov – a ide sa na to!
 8. Na Slovensku máme približne 23% fajčiarov
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 11 514
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 6 136
 3. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 3 378
 4. Rozbolí vás žalúdok zo studenej vody? Najväčšie mýty o trávení 3 374
 5. Najradšej by ste pri čítaní správ odleteli preč? 3 238
 6. Morca-della a Pali. Tatrakon stojí na osvedčenej klasike 2 722
 7. Excelentná novinka v Tescu 2 155
 8. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 1 978

Blogy SME

 1. Ivan Mlynár: Čoho sa to vlastne vyšetrovatelia NAKA okolo Jána Čurillu dožadujú.
 2. Jozef Javurek: Skandar
 3. Marian Nanias: Jadrová energia – Hra na schovávačku skončila.
 4. Marek Strapko: Irán vs. Rusko
 5. Post Bellum SK: Vojnou ich trápenie neskončilo. V Topoľčanoch sa rozpútal 24. septembra pogrom na Židov
 6. Ľuboš Vodička: Kostoly za hradbami: Pezinok Grinava
 7. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť druhá- Bosna a Hercegovina, vodopády Kravice (a ďalej do Čiernej Hory, záliv Boka Kotorska)
 8. Anton Kaiser: Cestovanie časom - Zlaté Moravce včera a dnes
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 12 379
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 10 392
 3. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 6 352
 4. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 5 926
 5. Filip Kaľavský: Seniori bez obedov s dotáciou 5 910
 6. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 5 460
 7. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 4 449
 8. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu 4 241
 1. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 3. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 5. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 6. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
 8. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

MY | TOP správy z regiónov

Prinášame výber TOP správ z regiónov.


23. sep
Július Pénzeš (v čiernej bunde) začne svoju tretiu sezónu na striedačke považkobystrických panterov.

Hokejisti Považskej Bystrice vstúpia v nedeľu domácim zápasom proti Trnave do ďalšej prvoligovej sezóny s jasným cieľom – skončiť do šiesteho miesta a zabezpečiť si s istotou play off.


23. sep

Policajti Pohotovostnej motorizovanej jednotky z Trenčína šoférovať 39-ročného muža pod vplyvom drog.


SITA 23. sep
Ilustračné foto.

Púchovská polícia obvinila 68-ročnému muža z prečinu nebezpečného vyhrážania.


SITA 23. sep

Blogy SME

 1. Ivan Mlynár: Čoho sa to vlastne vyšetrovatelia NAKA okolo Jána Čurillu dožadujú.
 2. Jozef Javurek: Skandar
 3. Marian Nanias: Jadrová energia – Hra na schovávačku skončila.
 4. Marek Strapko: Irán vs. Rusko
 5. Post Bellum SK: Vojnou ich trápenie neskončilo. V Topoľčanoch sa rozpútal 24. septembra pogrom na Židov
 6. Ľuboš Vodička: Kostoly za hradbami: Pezinok Grinava
 7. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť druhá- Bosna a Hercegovina, vodopády Kravice (a ďalej do Čiernej Hory, záliv Boka Kotorska)
 8. Anton Kaiser: Cestovanie časom - Zlaté Moravce včera a dnes
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 12 379
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 10 392
 3. Milan Removčík: Vlakom do Splitu. 6 352
 4. Martin Majzlan: Pamír, miesto kde som zanechal kus svojho srdca (+Video) 5 926
 5. Filip Kaľavský: Seniori bez obedov s dotáciou 5 910
 6. Miroslav Lukáč: Viete že ruský trpaslík je najväčší na svete, ruské hodinky najrýchlejšie a Červená armáda nie je krvavočervená, ale ružová? 5 460
 7. Tereza Krajčová: Grécke Atény 2/4 - Majestátny Acropolis, antická atmosféra v Agore a stopy Rimanov 4 449
 8. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu 4 241
 1. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 3. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 5. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 6. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
 8. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu