Myslia na príťažlivé turistické centrum
„Nezvolili ma, aj tak sa zasadnutí miestneho zastupiteľstva budem zúčastňovať,“ tvrdí doterajší poslanec I. Kováčik Pôvodné Marianum je zrekonštruované, jeho druhú časť, kedysi verejné kúpele, začali nedávno obnovovať. V minulosti ich prevádzkovali súkromníci a boli k dispozícii aj pre miestnych občanov z Beluše, či blízkeho okolia. Terajší vlastník – rád sestier – uzavrel dohodu s obcou, že časť kúpeľných vaní bude uvoľnená aj pre verejnosť. Táto dohoda však nebude splnená a zariadenie bude využité len pre súkromnú klientelu miestnej charity.
Miestni obyvatelia sú nazlostení právom. Verejné kúpalisko nefunguje, pretože nie je majetkovo vysporiadané. Pozemok patrí mníškam, kúpalisko pričlenili k Thermálu, inému majiteľovi. „Z obecného rozpočtu sa vyčlenili tri milióny korún, tie však nič neriešia,“ hovorí Ing. Ivan Kováčik, bývalý poslanec za miestnu časť Belušské Slatiny a pokračuje: „Uvedomujeme si potrebu vypracovania projektu, infraštruktúry a tým aj zvýšených nákladov. Preto sme sa rozhodli, že v budúcom roku oslovíme najmä súkromných podnikateľov, ale i veľké podniky, ktoré majú v našom katastri svoje rekreačné zariadenia. Kúpalisko si vyžaduje náklady približne 15 miliónov korún a počítame s jeho vybudovaním v novej lokalite pri moteli Slatina.“
Obci patrí i motel Slatina, ktorý v súčasnosti prenajíma firmám podieľajúcim sa na výstavbe diaľnice. Zámerom je objekt odpredať, prípadne nájsť nového nájomcu. K motelu patrí aj 30 árový pozemok a funkčná čistička odpadových vôd, ktorá momentálne čistí len vodu z niekoľkých okolitých chát a odpadovú vodu dovážanú fekálmi. Okrem toho nie je v obci vybudovaná kanalizácia.
„V Belušských Slatinách je krásna príroda, ale to je na Slovensku všade,“ hovorí Ivan Kováčik. „Ale na to, aby sme boli príťažlivé turistické centrum, potrebujeme nové sociálne zariadenia, parkoviská, bufety, tenisové kurty, ihriská na minigolf... Okrem lyžiarskych vlekov na Mojtíne nemáme žiadne zariadenia pre deti ani dospelých, slabo sú vybudované i turistické chodníky. V jarnom a jesennom období sem chodia deti do školy v prírode, ale okrem vychádzok ku kameňolomu a do nádhernej osady Podmalenica im nemáme čo dať.“
V Belušských Slatinách sa dosiaľ podarilo plynofikovať celú obec a napojiť na pitnú vodu aj posledné domy smerom k Mojtínu. Obce sa dotýka aj výstavba diaľničného úseku po Sverepec. „Zvláštne nám pripadá, že na diaľničnom úseku je jeden podjazd v Beluši, druhý v Hloži a nie je vyriešená otázka, ako sa naši občania v prípade záplav dostanú do Beluše.“