ného, ktorému chýba
v obci miestna knižnica, folklórny či spevácky súbor a ďalšie organizácieNaša obec sa nikdy nespomínala v kronikách či zápisoch ako centrum obchodu, panstvo či lokalita bohatá na nerastné suroviny. Nemáme známych rodákov, ktorí sa presadili v umení, športe alebo politike. Môžeme však smelo konštatovať, že v Kvašove žili vždy dobrí a čestní ľudia. Naša obec nie je rozlohou a ani počtom obyvateľov veľká. Vždy patrila medzi tie menšie, ktoré boli dedené či predávané majiteľmi. Ani dnes sa neradí medzi sídla firiem či veľkých podnikov. Po páde bývalého roľníckeho družstva v Horovciach vznikli Agrafa Horovce a Agromi Podhora, ktorá obhospodaruje pôdu v katastri Kvašova. Nedostatok pracovných príležitostí znamenal odchod spoluobčanov do okolitých miest a obcí. Pod odliv Kvašovčanov sa podpísal i veľký úpadok v 80. rokoch, kedy bol v našej lokalite zákaz výstavby. Mladí sa vysídlovali, doma zostala iba staršia generácia. Posledné sčítanie obyvateľstva v roku 2000 ukázalo, že máme 672 obyvateľov. Pokles z predchádzajúcich osem stoviek bol varujúci.
V roku 2001 sa narodili iba traja Kvašovčania, ale zomrelo ich desať, z toho deväť mužov. Tohtoročné štatistiky sú radostnejšie. Privítali sme desať novorodencov a na poslednej ceste sme odprevadili sedem spoluobčanov. Opäť tvorili väčšinu muži. V neprospech rastu populácie hovorí aj fakt, že šesťdesiatdva občanov má viac ako sedemdesiat rokov. V tomto roku sme sa rozlúčili s našou najstaršou občiankou Annou Brisudovou. Jej stodva rokov bolo raritou nielen v okolí, ale určite aj na Slovensku.
Myslím si, že za každého by mali hovoriť činy, a nie slová. Nikdy som nesľuboval to, čo sme nemohli dosiahnuť. Podarilo sa nám splynofikovať obec až po časť Močiare. Potrubie z Horoviec až do Kvašova sa „nenatiahlo“ síce zo dňa na deň. Svoju úlohu zohrala vzdialenosť a hodnota akcie, ktorá sa vyšplhala na takmer dvanásť miliónov korún. Občania mali prípojky zdarma, zemné práce nešli na vrub ich nákladov. Nedostatok finančných prostriedkov nám neraz zväzoval ruky, ale aj tak sme nezaháľali.
Vybudovali sme nad športovým areálom most, ktorý slúži športovcom a požiarnikom, kúpili sme pre TJ unimobunku. Vymenili sme drevené elektrické stĺpy na hornom konci a Močiaroch, rozšírili telefonickú sieť. Menšie práce ako nátery zábradlia, čistenie potoka a verejných priestranstiev si robievame sami. Začali sme s ukladaním žľabov pri cestách. Tu sa osvedčila dobrá spolupráca s OSC Pov. Bystrica, ktorá nám pre tento rok sľúbila dvesto kusov.
Veľkým problémom sú zosuvy pôdy v katastri v častiach nad cintorínom smer Šamba. Ohrozené sú najmä stavby. Zosuv ohrozil nielen hroby, ale aj dom smútku či niekoľko domov. Aj preto som 15. februára vyhlásil mimoriadnu situáciu. Havarijný stav riešila aj komisia okresného úradu, zástupcovia ministerstva životného prostredia, ministerstva vnútra a ďalší. V uznesení vlády bolo uložené ministrovi vnútra a prednostovi krajského úradu , aby boli pri zostavovaní návrhu rozpočtu vyčlenené finančné prostriedky na odstránenie udalostí. Nedostatok peňazí nám zatiaľ nedovolil začať s prácami začať. Ukazuje sa však, že na budúci rok bude situácia omnoho lepšia.
Problémov máme oveľa viac. Ťažia nás slabé zdroje vody, chýba nám kanalizácia, občania požadujú káblovú televíziu. Jej sprevádzkovanie predstavuje veľké náklady. Rokoval som s firmou, ktorá má záujem túto stavbu realizovať. Jej prieskum nám napovie, či bude v Kvašove káblovka alebo nie.
Hoci sú v obci činní hasiči i TJ, rád by som privítal činnosť ďalších organizácií ako napríklad Červeného kríža. Mojím snom je vytvoriť spevácky alebo folklórny súbor, ktorý by sa podieľal na akciách pre spoluobčanov. Vždy pozývame hostí. Navštívili nás súbory z Nimnice, Streženíc, Záriečia, ktorých vystúpenia sa každému síce páčilo, ale viem si predstaviť aj vystúpenie domáceho súboru.
Začali sme s úpravou najhorších úsekov cesty III. triedy z Lednice do Kvašova, na budúci rok by sme ju chceli vyasfaltovať až do Horoviec. Opravu si žiadajú aj miestne komunikácie, ktoré poznačila plynofikácia.
V priestoroch škôlky vybudujeme športové ihrisko, ktoré bude slúžiť všetkým deťom. Chcem, aby sme sprevádzkovali miestnu knižnicu, kde zatiaľ požičiavame deťom žiadanú literatúru iba na dobré slovo. „Topánka nás tlačí“ aj pri komunálnom odpade, ktorý uberá z rozpočtu veľké peniaze. Podľa zákona musíme vyvážať na skládku Podstránie. Poplatky na osobu sú iba stotridsať korún na osobu, čo sa niekomu zdá veľa, ale pre obec je to veľmi málo. Poplatky prinesú do pokladne asi deväťdesiattisíc korún, ale po prepočte všetkých nákladov nás stojí vývoz minimálne dvojnásobok. Napriek tomu si myslím, že poplatky netreba zvyšovať. Veď siahať občanom stále do vrecka by nebolo v dnešnej dobe dobré. Čo nestojí peniaze, dokážeme urobiť sami.
Obec sa za posledné roky zveľadila. Staré stodoly a stavby sa zbúrali, a dnešný Kvašov nám mnohé obce môžu závidieť.