a ďalšie spracovanie spolu so zostatkovou hodnotou tisíc alebo dvetisíc korúnPovažská Bystrica – Témy, ktorými sa zaoberala deviata konferencia o životnom prostredí vo štvrtok 7. novembra, sú pre samosprávy veľmi aktuálne. Potvrdila to i zaplnená aula okresného úradu. Predstaviteľov obcí zo všetkých troch okresov nášho regiónu zaujímal najmä zákon o vodách, ktorý platí od júla tohto roka a ukladá samosprávam na úseku vodného hospodárstva nové kompetencie. Nemenej zaujímavý bol pre nich i zákon o odpadoch, ktorý bol od júla minulého roka, kedy nadobudol účinnosť, už niekoľkokrát novelizovaný. „Zmien, týkajúcich sa priamo obcí, nie je v novelách veľa,“ povedala pre Považský Obzor Sylvia Chmelinová z ministerstva životného prostredia.. „Dotýkajú sa skôr výrobcov. Spomenúť môžem napríklad zrušenie zákazu výroby PVC, bude sa platiť príspevok do recyklačného fondu za kovové obaly – zo železa, ocele, hliníka a jeho zliatín. V medzirezortnom pripomienkovaní je návrh, aby sa zálohovali aj opakovane nepoužiteľné odpady. Či prejde, je otázne, pretože je voči nemu veľa námietok zo strany priemyslu i organizácií. Zákon o odpadoch so sebou priniesol mnoho problémov. Niektoré pripomienky boli zahrnuté už v schválených novelách. Stále je však ešte veľa požiadaviek, ktoré vyplývajú z praxe. Chcela by som upozorniť, že je možné zasielať ich na ministerstvo a budú zapracované do novely, ktorá by mala platiť najskôr od júla budúceho roka.“ Upozornila i na časť zákona o odpadoch, ktorá nadobúda účinnosť už od januára a určite bude zaujímať najmä motoristov. Päťtisíckorunový poplatok do recyklačného fondu platí každý majiteľ nového automobilu v jeho cene už pri kúpe. Čiastočne sa mu vráti pri odovzdávaní starého auta na ďalšie spracovanie. Dvetisíc korún dostane v prípade, ak je vozidlo kompletné, tisíc, keď budú chýbať niektoré časti. Nesmie však chýbať karoséria a motor. Zároveň mu prislúcha i zostatková hodnota vozidla.
Likvidácia odpadov rezonovala aj vo vystúpeniach firiem, ktoré sa na rozdiel od minulých konferencií prezentovali so svojím výrobným programom už po skončení jednotlivých prednáškových blokov. Napríklad zástupca ladeckej cementárne vyzdvihol, že pri výrobe používajú namiesto klasického paliva rôzne druhy odpadov, medzi inými aj pneumatiky, mäsokostnú múčku a živočíšne tuky či alternatívne zmesi na báze palív – upravené plasty, papier, drevo, textil.
Na konferencii odzneli i ďalšie aktuálne témy. Účastníkov určite zaujali, pretože sa týkali povinností vyplývajúcich z ustanovení nového zákona o vodách pre fyzické i právnické osoby, podstaty zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách či poznatkov inšpekcie životného prostredia z uplatňovania zákona na úseku odpadového hospodárstva. Viera Žaludková