lín v našich podmienkach je od marca do mája. Izbové rastliny potrebujú pravidelné presádzanie, aby korene a nadzemná časť mali priestor na rast a doplnil sa substrát. Prekorenená rastlina má spomalený rast, živorí a trpí nedostatkom živín. Aby sme predišli takémuto stavu, rastlinu včas presadíme. Ak chceme zistiť, či treba rastlinu presadiť, koreňový bal dobre prevlhčíme, vezmeme do pravej ruky kvetináč s rastlinou, ľavou rukou zakryjeme povrch pôdy, stopka rastliny pritom prechádza medzi ukazovákom a prostredníkom. Kvetináč obrátime dnom hore a jeho okraje klepneme o okraj stola. Tým oddelíme koreňový obal od stien kvetináča. Ak prerástli korene celý obsah kvetináča a zvlášť vtedy, ak vytvárajú hustú zmes koreňov a korienkov pripomínajúcich klbko, musíme rastlinu presadiť. Vyberáme taký črepník, ktorý bude len o niečo väčší ako pôvodný (pri veľmi veľkom objeme črepníka oproti starému dochádza k prelievaniu a následne k odhnívaniu koreňov). Na dno novej nádoby nasypeme drenážnu vrstvu podporujúcu odtekanie prebytočnej zálievkovej vody (jemný štrk, hrubší piesok) a časť substrátu, ktorý svojím zložením vyhovuje nárokom rastliny. Rastlinu dobre skontrolujeme, hlavne korene, ohnité, choré a poškodené odstránime. Rany dezinfikujeme roztokom hypermangánu alebo rozdrveným dreveným uhlím. Ošetrenú rastlinu s celým balom umiestnime v novom kvetináči tak, aby bola v strede. Dbáme pritom na správne umiestnenie koreňového krčku (je to miesto prechodu koreňov do stopky), musí byť 1 až 2 cm pod novým okrajom kvetináča. Rastlinu pridržujeme v potrebnej polohe, sypeme substrát okolo koreňového obalu, občas kvetináčom potriasame. Veľké rastliny sadíme pevnejšie, substrát okolo nich viac utláčame. Pri okrasných rastlinách pevnejšie presádzanie podporuje skoršie kvitnutie, kyprejší substrát podporuje bujnejší rast. Pri konečnom plnení kvetináča a po úprave povrchu nesmie byť koreňový krčok zakrytý substrátom, ktorý je 1-1,5 cm pod vrchným okrajom (tak, aby zostalo miesto pre zálievkovú vodu). Rastliny presádzame rýchlo, aby obnažené drobné korene nezaschli. Rastliny, s výnimkou kaktusov, je po presadení nutné hojne zaliať. Nasledujúca zálievka sa robí o niekoľko dní, po zaschnutí substrátu na povrchu. Počas nasledujúcich 4-6 týždňoch nehnojíme, aby rastlina, hľadajúc živiny, vyslala do substrátu nové korene. Pre zotavenie ju niekoľko dní chránime pred priamym slnkom.
Výmena substrátu. Ak rastlina dosiahla konečnú veľkosť alebo rastie veľmi pomaly, presadíme ju do črepníka rovnakej veľkosti, ale vymeníme substrát. Rastlinu vyberieme z črepníka a odstránime čo najväčšie množstvo starého substrátu, ktorý vymeníme za nový.
Výmena vrchnej časti substrátu. Rastliny, ktoré zlé znášajú narušenie koreňov, alebo im vyhovuje husté prekorenenie, nepresádzame, ale vždy na začiatku vegetácie nahradíme vrchnú vrstvu čerstvým substrátom rovnakého druhu, obohateným živinami. Rastliny sa nám za našu starostlivosť odmenia krásnym vzhľadom a bohatým kvitnutím.
Panostika: Ak v novembri sneh padá do blata, bude v oziminách strata.
Ing. František Salaj