roka sú to fašiangové oslavy, ktoré sa z pôvodných troch dní zredukovali na jeden, kedy sa v pondelok okrem chodenia po kláte v sprievode zaujímavých masiek večer v predstihu pochová basa. Na Veľkú noc okrem polievačky „zabehávajú“ hasiči striekačky. V mesiaci lásky nechýba stavanie májov, čím mládenci svojim vyvoleným symbolicky preukazujú lásku.
O niekoľko dní nasleduje oslava sviatku všetkých matiek spojená s kultúrnym programom, v ktorom vystupujú deti z materskej i základnej školy.
Nasleduje „duchovanie“ na tradičných rodinných „duchoviskách“, spojené s gulášovaním, „duchárskou“ praženicou, opekaním špecialít, ktoré je okrem kresťanskej tradície i spomienkou na turecké vpády, kedy si obyvatelia museli v horách pripravovať jedlo.
Keďže miestna kaplnka je zasvätená sv. Anne, v júli sa koná v Prečíne tradičná púť. Súčasťou osláv je futbalový turnaj, vystúpenie dychových orchestrov, sprievod mažoretiek obcou. Počas týchto hodov prichádza do obce množstvo rodákov, pre ktorých sú pripravené výstavky ručných prác i fotografií a v tomto roku vystúpil i novozaložený spevácky zbor s piesňami nášho regiónu.
V Zemianskej Závade si počas sviatkov Cyrila a Metoda dobré meno získal futbalový turnaj nad Prečínskym jarkom, kde sa zídu mužstvá z blízkeho okolia. Nechýba ani zábava, veď lopta sa sem-tam ocitne v hustom lese a častokrát veľa nechýba, aby neskončila dokonca v kotli s gulášom. V zime je peknou tradíciou Štefanské brotkovanie, kedy rodiny známych navštevujú po polnoci mládenci s hrotkom vody a so živou rybou, v ktorej sa musia ženy poumývať, aby zmyli zo seba choroby i trápenia.
ZPOZ pripravuje počas roka oslavy strieborných, zlatých i diamantových svadieb, uvítanie detí do života, kde sú prizývané deti z celého matričného obvodu – Prečína, Zemianskej Závady, Počarovej i Bodinej. V októbri býva posedenie s občanmi, ktorí dovŕšili 75 rokov. Po zápise do pamätnej knihy dostanú od starostu darček. V tomto roku sa uskutočnil aj jubilejný desiaty Prečínsky ples.