ž pekných pár rôčkov. Niet divu, že i napriek starostlivosti sa zub času pod jej technický stav predsa len podpísal. Medzi najpálčivejšie problémy patrilo vykurovanie. O jeho rekonštrukcii sa hovorilo už niekoľko rokov. Stále však chýbali peniaze. Tie sa podarilo získať až tento rok. „Rekonštrukcia kúrenia stála zhruba jeden milión korún,“ hovorí Mgr. Viera Baničová, riaditeľka Považskej knižnice. „Pôvodne sme do nej chceli zahrnúť aj opravu podláh, avšak pôvodná suma by celkové náklady nepokryla. Dôvodom boli i neustále stúpajúce ceny materiálov. Napríklad cena radiátorov z mesiaca na mesiac stúpla o päťnásť percent. Budeme sa však snažiť realizovať ich v čo najkratšom období, pretože na niektorých miestach už začína upadávať.“
Práce sa spočiatku realizovali za plnej prevádzky. Veď v druhej polovici septembra býva knižnica plná študentov, ktorí si zháňajú potrebnú literatúru. Ako sa však po prvom dni ukázalo, bolo to nereálne najmä kvôli bezpečnosti návštevníkov i zamestnancov. „Museli sme urobiť nútenú dvojtýždňovú prestávku. Obávali sme sa, že táto doba bude o niečo dlhšia. Výkopové práce totiž sťažili hlboké základy a pivnice starej Považskej Bystrice, ktoré boli zaliate betónom. To trochu ovplyvnilo priebeh práce. Termín ukončenia sa však podarilo dodržať,“ konštatuje spokojná riaditeľka. Má na to aj dôvod. Mnohé z akumulačných kachlí, ktoré slúžili už dobrých dvadsať rokov, fungovali len vďaka hrdzi. Najviac sa to prejavilo teraz, pri ich odmontovaní. Niektoré z nich sa doslova rozsýpali pod rukami.
Keďže budova Považskej knižnice patrí medzi kultúrne pamiatky, zaujímalo nás, či ju rekonštrukcia nepoškodila. Ako nás V. Baničová ubezpečila, pri prácach sa snažili robiť čo najmenšie zásahy v budove, aby sa nepoškodil jej ráz a pochopiteľne hodnota. Všetko sa dialo v súlade s pokynmi pamiatkárov. (vž)