óbra
Chronická bolesť potrebuje špeciálnu pozornosť rovnako ako samostatná choroba
Človek trpiaci neutíchajúcou bolesťou vyhľadáva pomoc. Mnohokrát na rôznych miestach zisťuje, že rady sú protichodné. Zostáva zmätený. Odpoveď na otázku, prečo práve ja?, nie je vždy jednoduchá. Ako si pomôcť? Na túto tému sme sa pozhovárali s lekárkou ambulancie pre liečbu bolesti v NsP Považská Bystrica MUDr. Naďou Pračkovou.
Prečo existuje ambulancia pre liečbu bolesti?
Ambulancia v Považskej Bystrici bola zriadená špeciálne pre tých ľudí, ktorí trpia chronickou bolesťou. U nás pacienta vyšetria lekári, špecializujúci sa na liečbu chronickej bolesti, najmä na pacientov s dlhodobou nestíšiteľnou bolesťou. Liečia však aj bolesť, pri ktorej nie je možné odstrániť jej príčinu. Je to napríklad bolesť hlavy a migréna v prípadoch, keď vyšetreniami a rozborom vylúčime možnosť, že závažná príčina je v hlave, bolesť chrbta v pokročilom veku, keď operácia je zriedkavo odporúčaná, bolesť pri artritíde, kedy kĺby nemôžu byť liečené, ale aj bolesť po úraze krčnej chrbtice, vytrhnutí nervov, či poškodení svalov, keď príčina je jasná, ale jedinou reálnou alternatívou liečby je zmierňovať bolesť.
Ak sa nedá vyliečiť ochorenie, niekto si myslí, že musí v živote ďalej trpieť bolesťou. Ako je to?
Je množstvo ďalších špecifických ochorení, ktoré často sprevádza bolesť, napríklad cukrovka, cievne problémy, herpes a mnohé nádory. Aj v týchto prípadoch je mylné myslieť si, že ak sa nedá vyliečiť vyvolávajúce ochorenie, nedá sa nič robiť aj s bolesťou.
Každý človek má však svoj prah bolesti. Najčastejšie sa bolesť objaví, keď telo zaznamenáva poškodenie tkaniva alebo nejaké ochorenie. Ak bolesť ustúpi po bežných analgetikách, možno predpokladať, že sama ustúpi v priebehu hodín či dní. Ak je však bolesť alarmujúco silná alebo dlhotrvajúca, riešením je čo najskôr vyhľadať pomoc lekára.
Aká je hranica medzi akútnou a chronickou bolesťou?
Je to ťažko určiť. Neexistuje špecificky ohraničený čas, kedy dlhotrvajúcu bolesť môžeme nazvať chronickou. Ak s bolesťou žijeme dlhší čas, všetko sa stáva horším. Bolesť nám bráni pracovať, tešiť sa, či dokonca sa o seba postarať. Mnoho ľudí s chronickou bolesťou stratilo svoju prácu a narastá im finančná záťaž. Ako sa čas bez úľavy od bolesti vlečie, ľudia sa uzatvárajú do seba, pridružuje sa depresia.
Čo robiť, ak bolesť neustúpi?
Ak neustúpi po bežných analgetikách, alebo pretrváva oveľa dlhšie, ako by sme za podobných okolností očakávali, mali by sme v prvom rade hľadať pomoc u svojho lekára. Predpíše lieky alebo liečebný postup na odstránenie bolesti. Ak však tento postup nie je úspešný, pošle vás k špecialistovi – algeziológovi na pracovisko liečby chronickej bolesti.
Ak máte problémy, poraďte sa s vašim zmluvným lekárom o ďalších možnostiach liečby na ambulancii chronickej bolesti. Iniciatíva Európa proti bolesti v dňoch 14. – 19. októbra 2002 ponúka príležitosť objednať sa na algeziologické vyšetrenie bez odporúčania zmluvného lekára. Stačí v tomto týždni zavolať v čase od 14 – 15 h na telefónne číslo 4304 135 a dohodnúť si termín vyšetrenia. (por)