vny vzhľad trávnika, po jeho založení je potrebná pravidelná údržba. Jej náročnosť závisí od veľkosti a typu trávnika, ako aj od podmienok a podnebia stanovišťa. Najčastejšími úkonmi sú kosenie a zavlažovanie, ale každoročná údržba zahŕňa aj hnojenie, zasýpanie substrátom, prevzdušňovanie a tam, kde je to potrebné, tiež boj proti škodcom, chorobám, burinám a machu.
Kosenie:
Okrem príjemného povrchu na chodenie, pravidelné kosenie pomáha vytvoriť hustý, zdravý trávnik. Najčastejšie treba kosiť za teplých a vlhkých podmienok na začiatku a koncom leta. V suchom období je najlepšie buď vôbec nekosiť, alebo nastaviť kosačku na väčšiu výšku kosby. Nekosíme za mokrého počasia (tráva upcháva kosačku) a mrazivého počasia (kosenie za mrazu poškodzuje trávu).
Zvyšky po kosení: na jemných trávnikoch používame kosačku, ktorá pri kosení zároveň zhromažďuje pokosenú hmotu. Odstránením pokosených zvyškov potláčame výskyt dážďoviek, znižujeme rozširovanie burín. Úžitkovým trávnikom, v ktorých žijú dážďovky prospieva, ak na nich ponecháme ľahkú vrstvu pokosených listov, ktoré sú spracované dážďovkami a umožňujú návrat živín do pôdy. Väčšinu zvyškov však treba vyhrabať, lebo veľké množstvo rozkladajúcej sa hmoty môže trávnik poškodiť. Preto je lepšie zvyšky trávy odstrániť a živiny nahradiť hnojením.
Pranostika: Keď na Uršuľu vietor duje, tuhú zimu ohlasuje.
Ing. František Salaj