a súvisiacich veciach „zaručené“ informácie ovplyvňujúce rozhodovanie, ktoré však často patria medzi mýty a povery.
Povera prvá: „Zateplením domov sa zvyšuje riziko kondenzácie vodnej pary a vzniku plesní...“
Pri vonkajšom zateplení je skutočnosť práve opačná. Kondenzácia vodnej pary v konštrukcií sa výrazne zníži alebo celkom odstráni. Teplota vnútorného povrchu obvodových stien sa zvýši. Objektívne je teda nižšie riziko kondenzácie vodnej pary a vzniku plesní.
Povera druhá: „Zateplením sa konštrukcia príliš uzavrie a nedýcha...“
Tvrdenie opäť neplatí pre vonkajšie zateplenie, ktoré v zimnom období skutočne niekedy potlačí takmer zanedbateľný prístup vzduchu obvodovými konštrukciami (viac ako 95 % výmeny vzduchu však zaisťujú špáry a technologické zariadenia ako ventilátory a digestory). Vnútorné vrstvy konštrukcie však naďalej reagujú na zmeny vlhkosti v interiéri, pohlcujú vlhkosť a vysýchajú – konštrukcia „dýcha“.
Povera tretia: „Penový polystyrén v konštrukcii po čase mizne...“
V súčasnosti používaný penový polystyrén má odlišné vlastnosti ako predtým bežný obalový. Má vyššiu tepelnú odolnosť, je pevnejší, tvarovo stabilizovaný a samozahášavý.
Povera štvrtá: „Oknami uniká najviac tepla, preto je lepšie vymeniť okná ako zatepliť steny...“
Oknami naozaj uniká veľa tepelnej energie. Pohľad ekonomicko – energetický sa sústreďuje na návratnosť finančných prostriedkov alebo investičných nákladov na ušetrenú jednotku energie (zvyčajne Sk na 1 GJ za rok). Takto ušetrená energia je pomerne drahá. Zateplenie stien je v tomto prípade výhodnejšie.