„tbalovú loptu si porubskí mládenci kúpili až v roku 1949 za vrecko múky od Stanislava Hajasa. Potom s ňou a štyrmi kolami, ktoré vytvárali dve bránky, hrávali prvé zápasy,“ uvádza sa v publikácii o Hornej Porube na tému tohto obľúbeného športu. Prvými súpermi boli najmä Dolná Poruba, Omšenie a Malé Košecké Podhradie.
Organizovaný futbal sa v obci hráva už viac ako päťdesiat rokov. Počas tejto doby dosahovali futbalisti striedavé úspechy. Najsmutnejší bol rok 1979, kedy mužstvo skončilo v druhej triede, čo bolo okresné majstrovstvo bývalého Považskobystrického okresu, na 14. mieste a prepadlo sa do nižšej súťaže. Oživenie nastalo až o desať rokov. Postupne sa vracali z nižších tried až do I. triedy, kde sa na šesť rokov usadili na druhom mieste. Tento rok je zatiaľ najúspešnejší, sú neporaziteľní. „Máme vyrovnaný a ucelený kolektív, ktorý tvorí výbornú partiu. Aj keď sa nám šesť rokov nepodarilo postúpiť, ideme ďalej. Chceme hrať kvalitný futbal, lákavý pre divákov. V mužstve sú dobrí a skúsení hráči, ako Stano Mráz, Jaro Vojtek, Milan Meliš prezývaný Bacil, ktorý má jedovaté strely z trestných kopov, ďalej Paľo Živčic, Jožo Staňo. Pochvalu si však zaslúži celý kolektív,“ hodnotí výkony futbalistov prezident klubu Pavol Púček.
Či ucelená partia vydrží, je otázne. Aj tu sa totiž začína prejavovať generačný problém. Ťažko je vychovávať z detí dobrých hráčov, keď ich je málo. No i medzi nimi sa vždy nájdu talenty, a tie Porubčania nechcú zanedbať. Aj teraz prišli medzi mužov talentovaní dorastenci Tomáš Staňo a Martin Živčic. P. Púček ocenil tiež ambiciózneho trénera Petra Luhového, ktorý bol vynikajúcim hráčom ŠK Matador Púchov.
No nielen hra je dôležitá, bez podpory by to tiež nešlo. Tú futbalisti našli aj na obecnom úrade. Formou podpory je napríklad výstava novej tribúny, kde budú i šatne. Možno pomôžu futbalistom skončiť neúrodné roky a po dlhodobom pôsobení na druhom mieste vyšvihnúť sa konečne do V. ligy.