je viac miesta, väčšia možnosť pohybu a najmä väčší komfort pre početnejšie rodiny. Najlacnejšou metódou ako cestovať veľké vzdialenosti s minimálnymi výdajmi, vhodnou najmä pre mladých a dobrodružné povahy, je cestovanie nočnými vlakmi. Ušetria sa tým vysoké náklady na hotel. Nevýhodou je pomerne vysoká cena prepravného, napríklad v porovnaní s plne obsadeným autom či autobusom.
Čo nás čaká vo vlaku?
Mali by sme vedieť, že okrem platného cestovného lístka na danú triedu a trať môžeme si obložiť, v prípade voľného, jedno miesto na sedenie novinami či kabátom. Zakázané je však obsadzovať miesto ručnou batožinou. Ak svoje miesto opustíme a neobložíme, strácame naň nárok. Ak sa vo vlaku nepreukážeme platným cestovným lístkom, zaplatíme pokutu vo výške 100 - násobku cestovného. Nie všetci vieme, že ak vstúpime na nástupište, musíme mať buď platný cestovný lístok alebo vstupenku, v opačnom prípade môžeme zaplatiť pokutu. Pre našu i bezpečnosť ostatných cestujúcich je dobré vedieť, že do vlaku nemajú prístup osoby pod vplyvom alkoholu, toxických či omamných látok, osoby choré na nákazlivú chorobu alebo podozrivé z nej.
Zľavy vo vnútroštátnej i zahraničnej doprave.
Na Slovensku sa deti do dovŕšenia 6. roku prepravujú bezplatne. Ak cestujúci sprevádza dve deti, je povinný zaplatiť za jedno dieťa polovicu cestovného lístka. Na prepravu organizovaných skupín mládeže do 25 rokov sa poskytuje zľava 60, respektíve 50 percent. Ak je počet platiacich účastníkov najmenej šesť a cesta bola vopred nahlásená písomnou prihláškou. Rodinná zľava sa poskytuje pre skupiny detí od 6 do 15 rokov a dospelých, pričom nemusia byť v príbuzenskom vzťahu. Na zľavu je nárok, ak cestujú dvaja dospelí a jedno dieťa alebo dvaja dospelí a štyri deti prípadne jeden dospelý a päť detí. Minimálny počet na zľavu je jeden dospelý a dve deti. Zľava polovice obyčajného cestovného sa poskytuje aj občanom SR v dôchodkovom veku a ženám od 57 rokov. Rovnako aj zahraničným Slovákom - dôchodcom, ako aj invalidným dôchodcom. Osoby, aj zahraniční Slováci starší ako 70 rokov, sa prepravujú na slovenských železniciach bezplatne. Vo vlakoch IC a EC sú však povinní zakúpiť si príslušný poplatok v plnej výške. Cestujúci s preukazom Junior majú nárok na zľavu 20 – 30 perc. z obyčajného cestovného a platí pre mladých od 15 do 26 rokov. Občania s preukazom ZŤP majú nárok na polovičné cestovné. V zahraničnej doprave sa poskytujú zľavy 60 percent pri cestách do Českej, Maďarskej a Poľskej republiky s určitými obmedzeniami, podobne ako pri cestách do Rumunska, Bulharska a Juhoslávie. Pre cestovanie po Európe existujú dva druhy zvýhodnených vlakových lístkov: INTERRAIL a EURO DOMINO.
INTERRAIL je sieťový lístok, umožňujúci neobmedzené cestovanie vo vlakoch druhej triedy v zónach, na ktoré je vystavený. Ak napríklad plánujete okružnú cestu po Škandinávii, stačí si zaplatiť 3 zóny cez Česko, Nemecko, Holandsko do Dánska a Škandinávie. Takýto lístok stojí okolo 10 tisíc Sk.
INTERRAIL – 26 je určený pre cestujúcich do 26 rokov a pre všetky zóny. Napríklad celá Europa, okrem Ruska – vrátane Maroka, Tunisu a Turecka – stojí okolo 12 000 Sk s platnosťou na jeden mesiac.
INTER 26 + na tú istú trať je drahší okolo 16 000 Sk a je určený pre cestujúcich starších ako 26 rokov. Držitelia lístku Inter Rail majú aj ďalšie zvýhodnenia. Napríklad zľavy na trajekty, vstup do železničných múzeí a podobne.
EURO DOMINO je cestovný lístok, ktorý umožňuje individuálne zložiť trasu cez 29 európskych železníc. Časové rozpätie je 3, 5 a 10 dní. Napríklad 3 dni železnice Nemecka, 10 dní Francúzska, 5 dní Španielska, 3 dni Portugalska a 10 dní Maroka. Lístok je platný do 31 dní. Výhodou Euro Domina voči InterRailu je, že nemusíte platiť žiadne príplatky na špeciálne rýchliky IC, EC, TGV. Euro Domino ma takisto dve ceny: do 26 rokov nižšiu a nad 26 vyššiu. Veľa železníc Európy poskytuje študentské zľavy na základe predloženia medzinárodného preukazu ISIC alebo EURO 26.
Cestujúci starší ako 60 rokov, ktorí veľa a radi cestujú, si môžu kúpiť medzinárodný preukaz na zľavu RAIL EUROPE SENIOR RES. Preukaz umožňuje zľavu 30 percent a má platnosť jeden rok. Záujemcom ho vystavia a predajú na požiadanie v každej výdajni cestovných lístkov.
Osobitnou ponukou je zľava v železničnej preprave na trase Bratislava – Viedeň. Spiatočný lístok platí len pre Slovákov a pre 2. triedu a stojí asi 278 Sk (v závislosti od kurzu euro) a polovičný 139 Sk. Špeciálnou cenou je aj lístok medzi Bratislavou a Mníchovom, kde cena spiatočného lístka vyjde na 2779 Sk bez príplatku.
(ŽM, Breviár cestovateľa 2002)