Slovensku zapojili do Dní európskeho dedičstva. Tento rok boli ich nosnou témou cirkevné pamiatky, ktoré sú považované za pramene kultúry a vzdelanosti.
Vo Vlastivednom múzeu v kaštieli Orlové mohli návštevníci v nedeľu 8. septembra obdivovať sakrálnu architektúru v prácach študentov Katedry dejín architektúry a umenia bratislavskej fakulty STU. Verné napodobeniny kostola piaristov v Nitre od Magdy Karakovej a Zdeny Francelovej, kaplnky sv. Heleny na považskobystrickom Rozkvete od M. Mišura i ďalšie precízne vypracované modely zobrazujúce chrámy a kostoly na Slovensku získali u nejedného návštevníka výstavy slová uznania.
Novými prírastkami za posledných päť rokov sa prezentovalo aj vlastivedné múzeum. Archeologické predmety z púchovskej kultúry, knihy, fotografie rodiny Šípeky z kaštieľa Klobušice, ktoré pochádzajú z roku 1893, háčkované čepce a kožené kapsy z konca 19. storočia i ďalšie vystavované predmety získalo múzeum darom. Ich hodnota je z historického hľadiska veľmi veľká. Veď kde by ste dnes mohli napríklad vidieť herbár z roku 1903, ktorý daroval Ladislav Janech? Najväčším zbierkovým predmetom je podľa slov riaditeľky múzea PhDr. Viery Praženicovej pianino z roku 1902. „Na našom území sa používalo mnoho luxusných predmetov, v päťdesiatych rokoch minulého storočia sa však stratili. Aj preto si ceníme, že sa nám podarilo získať pianino Etienne, ktoré pochádza z Paríža. Našu zbierku by sme chceli rozširovať ďalej. V súčasnosti zhromažďujeme predmety, ktoré by sme chceli vystaviť pri príležitosti 20. výročia múzea. Práve jeho vek je neraz problémom pri získavaní zbierkových exponátov. Hoci to možno znie divne, čas tak veľmi rýchlo uteká, že dnes je problémom dať dohromady exponáty tvoriace domácnosť sedemdesiatych rokov minulého storočia. Možno niektorých návštevníkov najnovšie predmety v našom múzeu podnietili a pomôžu nám rozšíriť ich zbierku rôznymi drobnosťami, ktoré v domácnosti už nepoužívajú alebo rokmi na ne pozabudli,“ dodáva V. Praženicová. (vž)