úchove prevádzkovaná po novom. Po necelých šiestich mesiacoch sa jej organizátorka MUDr. Eva Cígerová stretla s prednostkou mestského úradu Ing. Janou Vondrovou a riaditeľkou púchovskej pobočky CHZP Apollo Ing. Máriou Bednárovou, aby hovorili o efektívnosti prevádzkovania pohotovosti. MUDr. Cígerová nemala čo tajiť: Detská pohotovosť je stratová záležitosť!
„Celková strata prevádzky už presiahla 50 tisíc korún,“ hovorí lekárka, ktorá zastrešuje dovedna jedenásť službukonajúcich pediatrov z okresu Púchov. Stratovosť pokladá za akútny problém. „Ak sa ním nezačneme seriózne zaoberať, budem nútená odovzdať licenciu na prevádzkovanie detskej pohotovosti a problém sa opäť dostane na stôl okresnému štátnemu lekárovi.“ Prevádzkovaniu detskej pohotovosti uberá na efektivite hlavne nočný čas. Na rozdiel od „dospeláckej“ má len štvrtinový potenciál klientov a navyše, len minimálne sa využívajú výjazdy sanitnými vozidlami, ktoré bývajú poisťovňou solídne ohodnotené.
Samozrejme, že nás zaujímalo, aké názory odzneli na spomínanom stretnutí so zástupcami mestského úradu a Apolla. „Poisťovňa nám nepomôže, tá môže našu prácu ohodnotiť len tak, ako je to dané cenovým výmerom, t. z. paušálom 0,50 Sk a hodnotu bodu 0,30 Sk. S pani prednostkou sme však hovorili o možnosti zaradenia príspevku na prevádzkovanie detskej pohotovosti do budúcoročného rozpočtu,“ reaguje MUDr. Cígerová. Na stretnutí sa objavili aj ďalšie alternatívy riešenia. Jednou z nich je pokrytie detských pacientov v nočných hodinách pohotovostnou službou pre dospelých, čo by ušetrilo náklady na mzdy, druhou rokovanie s považskobystrickou nemocnicou, ktoré by viedlo k možnému zlúčeniu detských pohotovostí pre oba okresy.
Alternatív riešenia finančnej krízy v prevádzke detskej pohotovosti je viac, v priebehu mesiaca by malo byť jasnejšie, ktorá z nich sa bude presadzovať. (puch)