niekedy rýchlejšie ako splašené kone. Svedkom je i kronika požiarnikov z Horného Moštenca. Jej vznik sa datuje síce len do roku 1970, ale to už mali miestni hasiči nejaký ten rôčik existencie za sebou. Miestna hasičská jednota bola založená v roku 1922. Päť rokov existovala svojpomocne, potom bola zaregistrovaná na OV PO v Považskej Bystrici. „V roku 1904 vznikol veľký požiar v lokalite Máje, ktorý založil Žid Móric Orovan. Požiar bol vďaka obetavým občanom lokalizovaný a zlikvidovaný. V tom istom roku založil spomínaný Žid ďalší požiar, pri ktorom vyhorel celá časť obce zvaná Máje. Škoda bola pomerne dosť veľká,“ píše sa v obecnej kronike, ktorú začal písať miestny učiteľ Jaroslav Mlčoch.
Následkom mnohých požiarov sa rozhodli občania založiť hasičský zbor. Ako prvý neoficiálny veliteľ bol zvolený Valent Gajdošík, rodák z Podskalia. Postupne pribúdali členovia, prvý registrovaný veliteľ bol Pavel Kolek a zbor mal 14 členov. V roku 1922 dostali hasiči aj prvú striekačku za dvetisíc korún. Ďalší požiar bol v roku 1932, kde zhorelo humno pri dome Štefana Letku. Hoci bolo veľké sucho, vďaka zásahu miestneho zboru i ostatných občanov požiar bol zlikvidovaný, takže nevznikla žiadna ďalšia škoda.
Kritické časy prišli v rokoch 1938 – 1945. „Striekačka stále ručná, vodné zdroje slabé, iba niekoľko studní a potok malý, v letných mesiacoch skoro suchý. Rovnošaty staré a zodraté,“ spomína sa v kronike. Pribúdali členovia, menila sa členská základňa, striedali sa velitelia. Jedným z nich bol aj dnes už 77-ročný Rudolf Letko, najstarší žijúci člen. „Drevené domy, pokryté šindlom a slamou. To bol vtedajší Horný Moštenec. Bolo to ideálne miesto pre požiar. Stále sme boli vybavení iba ručnou striekačkou a bolo nás málo,“ spomína dnešný kronikár.
Hasiči sa zapájajú do obvodného kola požiarnej súťaže a získavajú 1. miesto. V 1953 pomáhajú pri vybudovaní vodnej nádrže pri obecnom dome. Rok 1954 „prináša“ motorovú striekačku DS 16. „Chodili sme na zájazdy, pribúdali nováčikovia, zúčastňovali sme sa súťaží. V roku 1972 boli odmenení viacerí členovia pri príležitosti 50. výročia vzniku nášho zboru,“ hovorí R. Letko.
Dobrý chod narušili paradoxne až spoločenské zmeny v roku 1989. „Museli sme začať prakticky odznovu. Mali sme predtým družstvá žien a samozrejme mužov. To všetko bolo minulosťou. Vedeli sme, že profesionáli z mesta môžu byť na zákroku, a ak by sa u nás niečo stalo...,“ hovorí súčasný predseda Jozef Zemko. „Prijali sme preventívne opatrenia, začali opäť pôsobiť aj na občanov. Prišli školenia nováčikov. Cvičia a dosahujú pekné výsledky. V roku 2000 boli v Milochove druhí, v Plevníku o rok prví a postúpili. Začali cvičiť dorastenci. Veríme, že časom nadobudnú skúsenosti a vyrovnajú sa aj tým skúsenejším. Tohto roku sme pripravili I. ročník pohárovej súťaže,“ konštatuje Jozef Zemko.
Požiarnici v Hornom Moštenci opäť ožili. Pochvaľujú si veľmi dobrú spoluprácu s kolegami z Ďurďového. Medzi záujemcami o modré uniformy sú aj osem až pätnásťroční chlapci, ktorí chcú cvičiť ako dorastenci. Sledujú ich s vedomím, že príprava je náročná. Požiarnici v Hornom Moštenci majú na čom stavať, a tak sa zdá, že organizácia mužov uctievajúcich svätého Floriána v tejto mestskej časti nezanikne. (mk)